4. Kolektif Yaz Kampı sona erdi

Öğrenci Kolektifleri’nin bu sene dördüncüsü düzenlenen gençlik kampı 10-16 Temmuz’da Balıkesir/Zeytinli’de gerçekleşti. 20’yi aşkın il ve 40’ı aşkın üniversiteden katılım gösteren Öğrenci Kolektifleri üyeleri kamp alanında paylaşım, eşitlik, yaratıcılık ve dayanışma üzerine kurulu hafta geçirdiler.

Öğrenci Kolektifleri, okullarda eğitim dönemi sonundan başlayarak yoğun duyuru faaliyetiyle tüm üniversitelileri ve liselileri demokratik, kültürel, yaşamsal pratiklerin ve bilgi paylaşımının hayata geçirileceği kamplarına davet ettiler.

Üniversiteliler ilk günden itibaren akademisyenlerin ve sanatçıların eşlik ettiği atölyelerle yeteneklerini geliştirdiler. Kamp boyunca tarih, politika, kadın, kültür, eğitim konularında gerçekleşen birçok söyleşi düzenlediler.

Etkinliklere Zeytinli halkı da katıldı
Kampın ilk gününde hazırlık ve açılış etkinlikleri yapıldı. Atölye çalışmaları için kayıtlar yapıldı. Spor ve satranç turnuvası için ön hazırlıklar tamamlandı. Akşam yapılan açılış etkinliğinde ise Kolektif Kadın Atölyesi’nin ve Balıkesir Öğrenci Kolektifi üyelerinin müzik dinletileri, İzmir Öğrenci Kolektifleri’nin tiyatro oyunu gerçekleştirildi. Açılış etkinlikleri gece yarısına kadar sürdü.

Kampın ikinci günü atölye çalışmaları ve turnuvalarla başladı. Yöre sakinlerinin de katılımıyla Pandora’nın Kutusu adlı film gösterimi yapıldı.

Kampın üçüncü gününde gençlik tarihi, mühendislik fakülteleri ve eğitim fakülteleri konularında söyleşiler yapıldı. Gençlik tarihi başlıklı atölyede üniversiteli gençlik hareketinin FKF ve dev-genç kuruluşundan dernekler sürecine değin elde ettiği birikimin bugünkü gençlik siyasetine etkileri ve önemli pratikleri tartışıldı. Eğitim Fakülteleri üzerine söyleşide ise Kamu Personeli Yasa Tasarısı ve güvencesiz çalışmanın eğitim alanına yansımaları üzerine konuşuldu. Toplantı sonucunda neoliberal eğitim politikalarının tüm eğitim fakültelerinde tartışılması ve eğitim çalışmalarının düzenlenmesi kararı alındı. Mühendislik fakülteleri üzerine yapılan söyleşideyse mühendislik eğitiminin piyasacı anlayışla şekillendirilmesi üzerine tartışmalar yapıldı.

Genç kadın mücadelesi tartışıldı
Kampın 3.gününde yapılan toplantılardan bir diğeri de “Öğrenci Kolektifleri’nden Kadınlar”a aitti. Türkiye’nin çeşitli bölgelerinden bir araya gelen üniversiteli kadınlar, bir sene boyunca kendi çalışma alanlarında yürüttükleri mücadele ve örgütlenme deneyimlerini paylaştılar.

Üçüncü günün akşmanında yapılan sohbetlerde soruşturma karşıtı mücadele, faşizme karşı mücadele, kitle çalışması olanakları ve araçları üzerine forum tarzında sohbetler yapıldı. Soruşturma karşıtı mücadele için deneyimler paylaşıldı. Türkiye’nin birçok üniversitesinden öğrenciler kendi üniversitelerinde karşılaştıkları baskıları ve bunlara karşı ördükleri direnişi birbirlerine aktardılar. Konuşmalarda soruşturmaların kişiler üzerine uygulanan bir baskı metodu olmanın ötesinde, üniversitelilerin tüm ilerici dinamiklerine saldırma ve etkisiz kılma amaçlarını güttüğü vurgulandı.

Kampın dördüncü gününde Eğitim Fakülteleri ve Gençlik Tarihi üzerine tartışmalar devam etti. Gençlik tarihi tartışmasında ana gündemde Koordinasyon hareketi vardı.

Yaşanabilir çevre hakkı tartışıldı
Akşam saatlerinde Kaz Dağları’nda altın aramanın çevreye ve insan sağlığına etkileri üzerine yörede çalışma yapan GÖMÇET adlı dernek tarafından bir sunum yapıldı. Sonrasında Başıbüyük mahallesindeki barınma hakkı mücadelesini anlatan “Göç” adlı belgesel gösterimi yapıldı. Belgesele üniversiteli ve liseli gençliğin ilgisi büyük oldu.

Kampın beşinci gününde Kaz Dağları’na bir gezi etkinliği düzenlendi.

Akşam ise geniş bir katılımla ülke ve dünya gündemi üzerine bir söyleşi düzenlendi. Tartışmanın başlıca gündemini ekonomik kriz, Obama sonrası Ortadoğu politikaları ve Türkiye’nin stratejik konumlanışı, AKP’nin kriz politikaları oluşturdu. Krizin üniversiteye etkileri tartışıldı.

Okumuş İnsan halkının yanındadır
Kolektif Kampı’nın 6. gününde ‘Okumuş İnsan Halkın Yanındadır’ kampanyasına dair bir toplantı yapıldı. Bu toplantıda farklı illerde bu çalışmayı yürütecek öğrenciler geçen senenin deneyimlerini ve bu seneki çalışmaya dair önerileri birbirleriyle paylaştılar. Toplantı kampanyaya katılmak isteyenlerin kayıtlarının alınmasıyla sona erdi.

Kampın son gecesinde resim, pandomim, tiyatro, sinema, halkoyunları ve müzik atölyeleri tüm hafta boyunca ürettiklerini sergilediler. Kampın son gecesi oldukça eğlenceli ve coşkulu performanslara sahne oldu.

Harç zamlarına karşı mücadele kararı
Kampın son günü öğrenim harçlarına yapılan zamlara karşı mücadele programı da çıkartıldı. Öğrenci Kolektifleri temsilcileri kampta aldıkları kararlar doğrultusunda kamp bitiminde Ankara’da bir ortak eylem yaptı.

 

Çok okunanlar

No Picture
Haberler

Engin Ardıç’a sepetli protesto

Bahçeşehir Üniversitesi’nde Egemen Bağış’ı protesto eden öğrencilere ağza alınmayacak hakaretlerde bulunan Sabah Gazetesi yazarı Engin Ardıç, İstanbul Öğrenci Kolektifleri tarafından Sabah Gazetesi önünde protesto edildi. Öğrenci Kolektifleri bugün(13.01.2010) Sabah gazetesi Devamı

No Picture
Haberler

Öğrencilerden İBB önünde battaniyeli eylem

İstanbul Öğrenci Kolektifleri Büyükşehir Belediyesi’nin bursları yatırmamasını protesto etmek için dördüncü kez belediye önünde eylem yapıyor. Bursların derhal ödenmesi ve öğrencilerin ulaşım ücretlerinde yüzde 50 indirim yapılması talebiyle İstanbul Büyükşehir Devamı