Anadolu Üniversitesi ve Sakarya Üniversitesi tek ses: “Meclisten geçse de üniversiteden geçmez!”

Anadolu Üniversitesi ve Sakarya Üniversitesi öğrencileri üniversitelerinin bölünmesi kararına karşı eylem yaptılar

Üniversitelerin bölünmesine karşı eylemler devam ediyor. Eskişehir’de Anadolu Üniversitesi öğrencileri, Yunus Emre Kampüsü’ndeki Kredi ve Yurtlar Kurumu önünde toplanarak “Üniversiteme dokunma, kampüsüme dokunma” yazılı pankartla yürüyüşe geçti. Öğrenciler Yunus Emre Kampüsü Cumhuriyet Kapısı girişi’nde bir basın açıklaması yaptı.

Basın açıklamasında Anadolu Üniversitesi’nin de bölünerek Eskişehir Teknik Üniversitesi’nin kurulacağı ifade edilerek şunlar söylendi:

“Meclis’ten geçse de üniversitelerden geçmez!

Biz Anadolu Üniversitesi öğrencileri olarak bize sunulmadan Meclis’e sunulan ve onaylanan bu yasaya karşı çıkmaya devam edeceğiz. Şimdiye kadar pes etmedik bundan sonra da etmeyeceğiz. Bu yasa geri çekilmezse, tepkimizi kat kat arttırıp direnişimize devam edeceğiz.

Üniversitelerin bölünmesinin ne biz öğrencilere ne akademisyenler bir faydası bulunmamaktadır. Biz Anadolu Üniversitesi öğrencileri olarak laboratuvarlarımızın taşınmasına müsaade etmiyoruz. Haklarımızın elimizden alınmasına müsaade etmeyeceğiz. Karşı çıkmaya devam edeceğiz.

Bu karar meclisten geçse de üniversitelerden, öğrencilerden geçmez. Kazanmış olduğumuz haklarımızı elimizden almaya çalışanlara karşı direnmeye, bilimsel ve özgür akademiyi savunmaya devam edeceğiz. Anadolu biat etmez.”

Sakarya Üniversitesi’de seslerini duyuruyor

Sakarya Üniversitesi öğrencileri, Esentepe Kampüsü’nde bulunan Turizm, Teknoloji ve Spor Bilimleri fakültelerinin, Arifiye ve Ferizli ilçelerinde kurulacak Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi’ne taşınması kararına tepki göstererek basın açıklaması gerçekleştirdi.

Basın açıklaması:

“Bizler Sakarya Üniversitesi Teknoloji ve Spor Bilimleri fakülteleleri öğrencileriyiz. 

Sakarya’nın Arifiye ve Söğütlü ilçelerine yapılması planlanan yeni üniversiteye, Sakarya Üniversitesi bünyesinde bulunan Teknoloji ve Spor Bilimleri Fakültesinin gönderilmesi söz konusudur. Bu olay biz öğrencileri ve akademik kadromuzu derinden rahatsız etmektedir. Bilinmesi gereklidir ki şu anda Esentepe Kampüsünde kurulu bir düzen içerisinde olan Fakültelerimizden ayrılmak istemiyoruz. Bu kurulu olan düzeni bozup yeni bir düzen oluşturmak külliyen bir israftır. Milyonlarca liranın siyaseten harcanmasını doğru bulmuyoruz. Kaldı ki yeni bir üniversite kurulmakla kalınmıyor, fakültemiz yeri belli olmayan küçük bire kasaba havasındaki yerleşim birimlerine gönderilmeye çalışılıyor.

Teknoloji Fakültemiz henüz sekizinci senesindedir. Bu sekiz seneyi takiben büyük bir ilerletme kaydetmiş olan SAÜ Teknoloji Fakültesi geçtiğimiz senelerde MÜDEK, Akreditasyon programına başvuran ve bu süreci başarıyla tamamlayan Türkiye’deki ilk ve tek Teknoloji Fakültesi oldu. SAÜ Teknoloji Fakültesi’nin uluslararası standartlarda Mühendislik Eğitimi verdiği tescillendiği gibi, öğrencilerinin yurt dışında da tanınabilirliği resmileşmiş oldu. Yine yakın geçmişte TÜBİTAK tarafından kabul edilen 50 projemiz bulunmaktadır. Bunlardan bir çoğu SAÜ Teknoloji Fakültemize aittir. Yapılacak bu değişiklik tüm motivasyonumuzun bozulmasına neden olacaktır.

Esentepe Kampüsünde sosyal aktiviteler, ulaşım kolaylığı ve şehir merkezine yakın olmasından ve elimizde bulunan bu güzel imkânlardan memnunuz ayrılmak istemiyoruz. Daha önceki bu tarz uygulamalardan öğretim görevlileri ve öğrencileri memnun olmazken, farklı üniversitelerde daha önceden yapılan ve geçmişte şu anda bizim pozisyonumuzda olan diğer üniversitelerde hala sorunlar yaşanıyorken bizleri aynı sorunların içine atmalarını anlayamıyoruz.

Kampüs hayatını seviyoruz, teknolojinin ve bilimin ilerlemesi için tüm fakültelerin bir arada olması gerektiğini düşünüyoruz. Kendi başımıza tek bir binada gelişemeyeceğimiz kanaatindeyiz.

Bizler ekonomik bir rant değil, ülkenin geleceğini sağlayacak mühendis öğrencileriz. Bizler öğrenciler olarak , kesinlikle bu tasarının değişmesini istiyor, aynı şekilde milletimizin temsilcisi olan meclisimizin de öğrencileri mağdur etmeyeceğini düşünüyoruz.

Üniversite ortamının kesinlikle diğer fakültelerle iç içe olması kanaatindeyiz. Ufak bir ilçede, bir başımıza bu eğitimi sürdüreceğimizi bilmek bizi derinden üzmektedir.

Buradan meclise ve Cumhurbaşkanlığına sesleniyoruz;
Buradaki kurulu düzenimizi bozmak istemiyoruz. Üniversitemizi seviyor ve eğitim hayatımızı burada tamamlayıp buradan mezun olmak istiyoruz.

Ayrıca buradan tüm yetkililere şunları iletmek istiyoruz;
Siz kendi evlatlarınızı gelişmemiş küçük bir kasabaya göndermek ister miydiniz? Sadece bizlerle bağdaştırmayın bunu. Belediye başkanlarının tutumlarından son derece rahatsızız. Bizleri kasaba görünümlü ilçelerinin gelişmesine katkıda bulunmamız için bu konu hakkında bizleri mağdur bırakıyorlar. Eğitimin, teknolojinin, bilimin düşünülmediği geri planda tutulduğu, sadece ilçelerin bundan sağlayacağı kazançların ve rant kapısı gördüklerini adımız gibi biliyoruz. Kimse kendini kandırmasın.
Bizler sizin öğrencileriniz ve evlatlarınızız her şartta hakkımızı koruyacağınızı temenni ediyor, bize destekte bulunmanızı talep ediyoruz. 

Üniversitemiz Bir Bütündür! Spor Bilimleri ve Teknoloji kopartılamaz!
İstanbul, Gazi, Anadolu, Karadeniz Teknik Üniversiteleri ve bölünmekte olan bütün üniversitelere Sakarya’dan selamlarımızı ve desteklerimizi yolluyoruz!”

Çok okunanlar