Ankara Öğrenci Kolektifleri, AKP’nin “Muhbir Açılımına” karşı sokaktaydı

Ankara’da Öğrenci Kolektifleri üyesi üniversiteli, devlet görevlilerince tehdit edildi, muhbirliğe zorlandı. Yerel seçimler sonrasında çeşitli operasyonlarla tüm muhalefete karşı gözdağı veren AKP’nin yeni ‘muhbir açılımına’ karşı üniversiteliler sokağa çıkı.

Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi öğrencisi ve Öğrenci Kolektifleri üyesi Çağrı Yılmaz yolda önünü kesen iki şahıs tarafından tehdit edildi ve muhbirliğe zorlandı. İşbirliği karşısında para teklif edildi.

“Satılık AKP’nin satılık polislerine karşı onurumuza sahip çıkıyoruz” diyen Öğrenci Kolektifleri’nin bugün saat 13.00’de Yüksel Caddesi’nde düzenlediği eyleme KESK, Eğitim-Sen, İHD, Halkevleri, ÖDP, SP, Sürekli Devrim Hareketi, Ankara Anarşi İnisiyatifi, SGD, YDG-M, Gençlik Muhalefeti, DPG de destek verdi. “AKP Kendisine Muhbir Arıyor! Paranız Sizin Olsun, Bizim Onurlu Bir Tarihimiz Var!” pankartının açıldığı eyleme katılan yaklaşık 150 kişi “AKP paranı al başına çal”, “Baskılar bizi yıldıramaz”, “AKP’den hesabı gençlik soracak” sloganlarıyla olayı protesto etti.

Kendisine muhbirlik teklif edilen Öğrenci Kolektifleri üyesi Çağrı Yılmaz, yaşananları şöyle anlattı:

“Adım Çağrı Yılmaz. Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi öğrencisiyim. 16 Nisan Perşembe günü öğleden sonra 3 sularında Ziya Gökalp Caddesi üzerinde arkamdan yaklaşan iki şahıs tarafından durduruldum. Bana kendilerini hatırlayıp hatırlamadığımı sorarak hemşeri olduğumuzdan bahsettiler. Israrla kim olduklarını sormama rağmen “Tanırsın bizi” diyerek önünde bulunduğumuz Happy Days isimli kafeye beni davet ettiler. Babamın, kardeşimin ve arkadaşlarımın isimlerini vererek birkaç soru sordular. Ardından kendilerinin devlet görevlisi olduklarını söyleyerek, üniversite öğrencilerinin birçoğuyla görüştüklerini, onlara çeşitli yardımlar yaptıklarını anlamaya başladılar. “Bana muhbirlik mi teklif ediyorsunuz” diye sordum. Adının Salih olduğunu ve Artvinli olduğunu söyleyen kısa kızıl saçlı, kirli sakallı, hafif şişman, 1.65 boylarındaki şahıs “bizi yanlış anladın, sadece yardımcı olmaya çalışıyoruz” diyerek benim hakkımda ellerinde bulunan birçok bilgiyi sıralamaya başladı. Kendileriyle herhangi bir ilişkim olamayacağını söyleyerek yanlarından ayrıldım. Bu arada yaşadıklarımı diğer kolektifçi arkadaşlarımla paylaştım ve tekrar ararlarsa kimliklerini öğrenmek ve savcılığa suç duyurusunda bulunmak için görüşmeye karar verdim. 18 Nisan Cumartesi günü öğleden sonra 3 civarında Milli Müdafaa Caddesi üzerindeki Yeni Karamürsel Mağazası’nın önündeyken 0 312 434 11 65 numaralı telefondan arandım. Arayan aynı şahıslardan birisiydi. Görüşüp görüşemeyeceğimizi sordu. Ardından diğer şahıs yanıma yaklaşarak biraz sohbet etmek istediklerini söyledi. Aşırı ısrarları ve zorlamaları neticesinde beni GMK Bulvarı üzerindeki Ayma Kebap lokantasına götürdüler. Daha oturmadan “burada belki tanıdık vardır” diyerek, Maltepe Metrosu’nun karşısında bulunan ciğerciye götürdüler. Yine bana yardımcı olabileceklerini, beni ve kolektifleri iyi tanıdıklarını söylediler. Üniversitede katıldığım anayasa ve yasalarla korunan düşünce ve ifade hürriyetini kullanmanın ötesinde konusu hiçbir biçimde suç teşkil etmeyen birkaç etkinliği anımsatarak boş şeylerle uğraştığımı, kendime yazık ettiğimi, kandırıldığımı söyleyerek bunların ileride başıma bela olacağını ve istersem bana maddi yardımda bulunabileceklerini söylediler. Kendilerine böyle bir şeyi istemediğimi defalarca söylememe rağmen, masanın üzerine A 128 421835 seri numaralı 100 tl parayı bırakarak bunu harçlık yapmamı, onlara yardımcı olursam devamının da geleceğini söylediler.”

Eylemde Öğrenci Kolektifleri adına yapılan açıklamada AKP’nin piyasacı, gerici, işbirlikçi, faşizan yüzünün yanı sıra bugün “AKP’nin onursuz yüzünün” açığa çıktığı ifade edildi. Dağıttığı beyaz eşya, kömür, makarnalarla halkı dilencileştiren, halkın onuruyla oynayan AKP iktidarının; “parasız eğitim” mücadelesi veren, “Ülkemizi ve Üniversitemizi AKP’ye Bırakmayacağız” diyen, “Krizi de AKP’yi de Teğet Geçmiyoruz” diyen, “Şirket değil Belediye İstiyoruz” diyen Öğrenci Kolektifleri’nin karşısına da aynı onursuzlukla çıkma cüretini gösterdiğini söyleyen üniversiteliler “AKP’nin bu onursuz adımları ve sözde devlet görevlileri ne korkutabilir ne de yıldırabilir. Bizi ancak daha da öfkelendirir ve daha fazla mücadele etmemizi sağlar” dedi.

Eylemin sonunda polislere “paranız bizde, gelin alın” diye seslenen öğrenciler çağrılarına yanıt alamamaları üzerine şaşırmadıklarını belirterek parayla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulunacaklarını duyurdular.

Üniversiteliler Tayyip Erdoğan ve AKP hükümetine şu soruları yöneltti:
– Üniversite öğrencilerine belediyeler tarafından verilen bursları kestiniz, Anayasa Mahkemesinin kararı var dediniz, bursları Kredi Yurtlar Kurumu aracılığıyla verme imkanınız varken vermediniz. Peki şimdi hangi sıfatla ve nasıl bir “devlet görevlisi” tanımıyla üniversite öğrencilerine kendinize bilgi sağlanması için burs yardımında bulunma teklifini sunuyorsunuz?
– İnsanları takip ederek, telefonlarını dinleyerek, sokak ortasında çevirip huzursuzluk yaratmaya çalışarak hangi devlet görevini yerine getiriyorsunuz? Yoksa o devlet görevlisi şahıslar kendisini padişah gibi gören Tayyip Erdoğan’ın yeniçerileri mi?
– Parasız eğitim, insanca bir yaşam, onurlu bağımsız ve kardeşçe yaşanabilir bir ülke için mücadele eden, demokratik haklarını kullanan üniversite öğrencileri sizin için nasıl bir tehdit oluşturuyor ki, karşımıza çıkıp “bizimle anlaşırsan sana para veririz” gibi tehditkar bir tavır takınabiliyorsunuz?
– Sizler ülkeyi soyup soğana çevirebilirsiniz, yolsuzlukta ve işbirlikçilikte sınır tanımayabilirsiniz, en temel haklarımızı satılığa çıkarabilirsiniz, milyar dolarlar karşılığında anlaşmalar yapabilirsiniz. Peki bizi de kendiniz gibi “onursuz ve parayla satın alınabilir” kişiler olarak mı görüyorsunuz?
– Son bir sorumuz daha var. Gençliğin isyanından ve öfkesinden bu kadar çok mu korkuyorsunuz? Cevabı biz verelim: Evet hem de çok korkuyorsunuz ve korkmakta haklısınız!

İlginizi çekebilir

Haberler

YTÜ’de Okumuş İnsan Halkın Yanındadır Standına Saldırı: Oyuncaklar gözaltına alındı

İstanbul Yıldız Teknik Üniversitesi’nde “Okumuş İnsan Halkın Yanındadır” kampanyası için Öğrenci Kolektifleri’nden stant açan 3 üniversiteliye ve topladıklara oyuncaklara güvenlikler saldırdı YTÜ’de Okumuş İnsan Halkın Yanındadır Kampanyası için stant açan üniversiteliler, sıra arkadaşlarına, yılbaşında yoksul mahallelerde bulunan çocukların gülüşlerindeki umudu büyütmek için oyuncak ve kitap toplama çağrısında bulundu. Bir süre sonra standın bulunduğu yere gelen güvenlik görevlileri üniversitelilerin açtığı standa, devamı▶

Haberler

”Rotamız Çocuk” diyen üniversitelilerin ilk durağı Mamak’tı: Çocuk istismarına hayır!

Çocuk istismarına karşı ”Rotamız Çocuk” diyerek mücadele seferberliğine girişen üniversiteliler kampanyaya Mamak’taki cumartesi pazarından başladı ”Rotamız Çocuk” kampanyası kapsamında ilk olarak Mamak cumartesi pazarına giden üniversiteliler burada pazara gelen velilere çocuk istismarına karşı bilgilendirme broşürü, çocuklara ise kendi yaptıkları origamileri dağıttı. Çocuklar üniversitelilere yoğun ilgi gösterdi. Veliler üniversitelilerin çocuk istismarı hakkındaki bilgilendirmelerini dikkatlice dinledi   Pazar esnafı da üniversitelilere destek devamı▶

No Picture
Haberler

İzmir Öğrenci Kolektifleri: “Okumuş insan halkının yanındadır”

İzmir Öğrenci Kolektifleri’nin düzenlediği “Okumuş insan halkının yanındadır” kampanyası Gültepe ve Güzeltepe’de düzenlenen şenliklerle sona erdi. İzmir Öğrenci Kolektifleri üyesi üniversiteliler bu yıl ikincisini düzenledikleri “Okumuş insan halkının yanındadır” kampanyası kapsamında Konak – Gültepe ve Çiğli – Güzeltepe mahallelerindeki çocuklarla bir araya geldi. “Eğitimin piyasalaştırılmasına karşı görevimiz, aldığımız eğitimi halk yararına kullanmaktır” diyen üniversiteliler, yaz boyunca yoksul mahallelerdeki öğrencilerle birçok devamı▶

Haberler

Aksaray Üniversitesi’nin yandaş rektörü kendi ödeneğine yüzde 600 zam yaptı

15 Temmuz sonrası Aksaray Üniversitesi’ne rektör olarak atanan ve AKP’ye yakınlığıyla bilinen Prof. Dr. Yusuf Şahin kendi ödeneğine yüzde 600, yardımcılarının ödeneğine ise yüzde 300 zam yaptı Birgün’ün haberine göre Aksaray Üniversitesi’ne 15 Temmuz Darbe Girişimi’nin ardından gerçekleştirilen ihraçların sonrasında rektör olarak atanan Prof. Dr. Yusuf Şahin’in ve yardımcılarının döner sermayeden sağlanan ödeneklerinin kurul kararıyla rekor şekilde artırıldığı ortaya çıktı. Mühendislik devamı▶