Belediye burslarının iptal edilmesine karşı İzmir’de protesto

Anayasa Mahkmesi’nin aldığı kararla öğrencilere verilen belediye burslarının kesilmesi ile birlikte İzmir’de Öğrenci Kolektifleri bir protesto eylemi gerçekleştirdi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Binası önünde toplanan öğrenciler, kriz koşullarında bursların kesilmesini protesto eden konuşmalar yaptıktan sonra “Oyuna gemeyiz bursumuzu isteriz”, “Burs şartımız eğitim hakkımız”, “Şirketleri değil öğrenciyi kurtar”, “Müşteri değil öğrenciyiz” sloganları eşliğinde Burslar Şubesi’ne kadar yürüdüler. Burada gerçekleştirilen basın açıklamasında öğrenciler, kendilerini oy deposu olarak görenlere cevaplarını sokakta, anfilerde, üniversitelerinde vereceklerini söylediler. “Burslar kesilmesin miktarı arttırılsın. Belediyelerde üniversitelilere söz hakkı verilsin. Öğrenci evlerine doğalgaz, elektrik, su faturalarında indirimli tarife uygulansın. Öğrencilere nitelikli ve ucuz barınma imkanı sağlansın. Belediyelerin kültür sanat faaliyetleri öğrencilere ücretsiz olsun.” talepleri ile 25 Mart’ta Cumhuriyet Meydanında toplanarak İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne yürüyeceklerini duyuran öğrenciler yarın da saat 15.00’da Büyükşehir Belediysi önünde olacaklarını duyurdular.

Bursların Anayasa Mahkemesi kararınca iptal edilmesi ile birlikte ilk tepkiler Burs Şube Müdürlüğü önünde gerçekleşti. Kimi öğrenciler burslardan yararlanırken kimileri de yararlanamadılar. Şube Müdürü, bugünden itibaren kimseye burs veremeyeceklerini söyledi. Bu uygulamadan rahatsız olan öğrenciler ise bu durumun hak gaspı olduğunu ve mutlaka bu konu ile ilgili bir şyler yapılması gerektiğini söyldiler. Bir öğrenci velisi de gerekli makamlara dilekçe ile başvurarak şikayetini dile getireceğini söyledi.

Çok okunanlar