Beyazıt’ta Beyazıt ve Halepçe Katliamı Anmasına polis saldırısı: 33 üniversiteli gözaltında

Beyazıt’ta Beyazıt ve Halepçe Katliamları’nda hayatını kaybedenleri anmak isteyen üniversitelilere polis saldırdı. Polisin biber gazı ve plastik mermili saldırısında 33 üniversiteli gözaltına alındı

Beyazıt’ta İstanbul Üniversitesi Eczacılık Fakültesi önünde toplanarak 1978 yılında Beyazıt’ta saldırıda hayatını kaybeden 7 üniversiteliyi ve Halepçe’de Irak devletinin Kürt halkına yaptığı katliamda hayatını kaybedenleri anmak isteyen üniversitelilere polis saldırdı. Polisin biber gazı ve plastik mermili saldırısının ardından 33 üniversiteli darp ve işkenceyle gözaltına alındı.

Beyazıt ve Halepçe Katliamı anması için biraraya gelenl üniversiteliler


Beyazıt’ta üniversitelilerin yaptığı basın açıklaması:


Bundan 41 yıl önce, 16 Mart 1978 tarihinde devlet, NATO ve CIA destekli kontrgerilla çeteleri, İstanbul Üniversitesi’nden 7 öğrenciyi bomba ve silahlarla katletmiştir. Katledilenler bu okulun öğrencileriydi, bizler gibi bu sıralarda okudular ve yine bizlerin bugün sürdürdüğü gibi kapitalist sömürüye karşı halkın kurtuluşu ve rafahı için toplumsal devrim mücadelesi örgütlediler. Beyazıt Katliamı toplumsallaşan, örgütlenen gençlik mücadelesini bastırmak için gerçekleştirilmiş bir katliamdı.


Beyazıt Katliamı, 1977 1 Mayısıyla artan ve devamında 12 Eylüle giden toplumsal muhalefete yönelik saldırının önemli bir ayağıdır. İlerleyen yıllar içerisinde adaletsizliğe, emek sömürüsüne karşı özgürlük mücadelesiyle yükselen halk hareketlerini bastırmak için her zaman devletin zor ve baskı aygıtları kullanıldı. Bizler biliyoruz ki bu katliamları sürdürenlerin tarihi şiddetten ibarettir.
Bugün saray, KHK’larıyla akademisyenleri, YÖK’üyle ve atanmış rektörleriyle öğrencileri sindirmeye çalışmaktadır. Bugün siyasal iktidar, tüm kamu kaynaklarını emperyalistlere ve sermayedarlara peşkeş çekmesine rağmen sözde devletin bekası uğruna tanzim satış noktalarıyla ve yerli-milli ideolojisiyle, uyguladığı politikalara toplumun çoğunu ikna edememektedir.


Bu kriz, sadece AKP iktidarının krizi değil, küresel kapitalist-emperyalist sistemin krizidir.


16 Mart 1988’de ise Irak devleti yine kendisine itaat etmeyen Kürt halkını Halepçe’de kimyasal gazlarla soykırıma girişmiştir. 5 saat boyunca kimyasallar ve gazlarla bombalanan kentte binlerce insan hayatını kaybetmiştir. Ancak bütün bu saldırılara ve baskılara karşı direnenler, özgür bir dünya için mücadele edenler, bitmemiştir bitmeyecektir.


Bugün çeteler hala devletin güvencesi altında üniversitelerde elini kolunu sallayarak öğrencilere saldırmaya devam ediyor, bizde güvenimizi eşit, özgür ve adil bir ülke ve dünya kurmanın umudunda ve mücadelesinde buluyoruz.


Coğrafyamızda ve bölgemizde adil ve özgürce yaşamak için halklar, emperyalistlere ve yerli işbirlikçilerine karşı mücadelelerini sürdürüyorlar. Ortadoğu halkları barbar Işid çetelerine karşı direnip yaşam alanlarını savunurken, anadolu topraklarında ise emek sömürüsüne karşı emeğin özgürleşmesi için direnen işçiler var. Ataerkiye karşı kadın özgürlüğü için direnen kadınlar var. Üniversitelerde akademik özgürlük için direnen üniversiteliler var. Homofobiye karşı direnen LGBTİ PLUS lar var.
Onların tarihi halk hareketlerini bastırmaksa bizim tarihimiz ise özgürlük mücadelesinin kesintisiz sürdürülmesidir. Bugün 41 yıl sonra yine Beyazıttan, bir zamanlar bizimkilerin geçtiği yollardan ve oturduğu sıralardan haykırıyoruz. Ne katliam yapan katillerinizi unuturuz ne de mücadele etmekten vazgeçeriz. Bugün bu okulun kapısından içeriye giremeyen, geçinemeyip okuyamayan, üniversitede sesi kısılmaya çalışılan sıra arkadaşlarımıza çağrımızdır: kentlerin yağmalanmasına, doğanın talanına, emeğin sömürülmesine, cinsiyetçiliğe, asimilasyona, bilginin metalaşmasına, faşistlerin saldırılarına karşı birlikte mücadele edelim.


Gençlik Örgütleri

Darp ve işkenceyle gözaltına alınan üniversiteliler gözaltı aracından fotoğraf yolladı

Üniversitelilerden basın açıklaması

Saldırının ardından akşam saatlerinde Kadıköy Süreyya Operası önünde bir araya gelen gençlik örgütleri basın açıklaması yaptı.


Yapılan basın açıklamasında gerek 8 Mart Feminist Yürüyüşe gerekse bugün Beyazıt’ta yapılan anmaya olan saldırıların sistematik olarak devam ettiği, bu saldırılara karşın gençliğin yıldırılamayacağı vurgulandı.

Gençlik Örgütleri’nin Kadıköy de yaptığı ortak basın açıklaması

Polisten çekim yapan vatandaşa tehdit

Kadıköy de ki basın açıklaması sırasında açıklamanın yapıldığı Süreyya Operası civarında ki kafelerin birinde oturan bir kadın görüntü almak istedi. Görüntü almaya başladığı anda polis kadının yanına giderek vatandaşı kamerayı kapatmasını söyleyerek tehdit etti.

İlginizi çekebilir

Haberler

Öğrenci Kolektifleri’nden İzmir’de basın toplantısı: ”Susmuyoruz, korkmuyoruz, buradayız”

İzmir’de Öğrenci Kolektifleri’nden bir üniversiteliye İzmir Emniyeti tarafından ajanlık teklif edilmesi üzerine Öğrenci Kolektifleri İnsan Hakları Derneği İzmir şubesinde bir basın açıklaması düzenledi İzmir’de askerlik işlemleri bahane edilerek Pınarbaşı karakoluna çağırılan bir üniversiteliye İzmir TEM ekibinden olduklarını söyleyen üç kişi tarafından ajanlık teklif edildi. Üniversiteliye çeşitli fotoğraflar gösterip arkadaşları hakkında soru soran TEM ekibi, üniversitede olan faaliyetler hakkında bilgi almak devamı▶

Haberler

Mülkiye öğrencilerinden kapı yasağına karşı ortak bildiri

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde geçtiğimiz günlerde ana giriş kapısı öğrenci kullanımına kapatılmış ve öğrenciler bu duruma karşı geniş katılımlı bir forum düzenlemişti. Forumun ardından öğrenciler ortak bir bildiri yayınladı Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde geçtiğimiz günlerde ana giriş kapısının öğrenci kullanımına kapatılmasının ardından öğrenci topluluklarının çağrısıyla geniş katılımlı bir forum toplanmıştı.  Forumun ardından yasaklanan ana giriş kapısından giriş çıkan devamı▶

No Picture
Haberler

YÖK’ten harçlara %8 zam

Yükseköğretim Kurulu (YÖK), katkı paylarının 2009-2010 akademik yılı için yüzde 8 artışına karar verdi. Harç parasını denkleştirmek için çalışan, harç parasını bulamadığı için okuyamayan on binlerce üniversitelinin işi artık daha da zor. İşte son 5 yılda yaşanan olaylardan en çarpıcı örnekler: -Muğla Üniversitesi son sınıf öğrencisi Hüseyin Sarı, harç parası için trafik müdürlüğünde sezonluk işçi olarak çalışırken işbaşında bir arabanın devamı▶

Haberler

36 yıldır 17 yaşında: Erdal Eren’in “son mektubu”

Kenan Evren öncülüğünde Milli Güvenlik Konseyinin kararıyla 36 yıl önce bugün idam edildi; henüz 17’sindeki Erdal Eren. Kenan Evren, Erdal Eren için “asmayalım da besleyelim mi” diyerek idam çağrısı yapmıştı 13 Aralık 1980 günü Ankara Yapı Meslek Lisesi öğrencisi ve Yurtsever Devrimci Gençlik Derneği üyesi Erdal Eren idam edildi. Bu derneğin üyelerinden Sinan Suner, Bakan Cengiz Gökçek’in koruması Süleyman Ezendemir tarafından vurularak öldürülmesini devamı▶