Fidel-Eduardo Galeano*

Küba Devrimi’nin efsanevi lideri, Küba halkının ve dünya sosyalistlerinin Fidel’i, Fidel Castro Ruz bugün 90 yaşında yaşamını yitirdi. Emperyalizme ve onun yerli işbirlikçilerine karşı tüm dünya halklarının eşitlik ve özgürlük mücadelesinde yaşayacak Fidel Castro. Eduardo Galeano’nun kaleminden Fidel’i sizlerle paylaşıyoruz:

 

Düşmanları onun, birlikte oybirliğini karıştıran taçsız kral olduğunu söylüyorlar.

Ve bu konuda düşmanları haklılar.

Düşmanları, Napolyon’un elinde Gramma gibi bir gazete olsaydı Waterloo bozgununu hiçbir Fransız öğrenemezdi, diyorlar.

Ve bu konuda düşmanları haklılar.

Düşmanları ülkeyi çok konuşup hiç dinlemeden yönettiğini, çünkü seslerden ziyade yankılara alıştığını söylüyorlar.

Ve bu konuda düşmanları haklılar.

Ancak düşmanları, istila olduğunda göğsünü kurşunlara tarihe poz vermek amacıyla siper etmediğinden, kasırgaların karşısına tek başına, kasırgaya karşı kasırga şeklinde çıktığından, altı yüz otuz yedi suikast girişimine rağmen hayatta kaldığından, bir sömürgeyi vatana dönüştürme yolunda bulaşıcı enerjisinin kilit rol oynadığından, onu öğlen yemeğinde yemek için peçeteyi serip çatal bıçak elde beklemiş on tane Birleşik Devletler başkanına rağmen bu yeni vatanın varlığını sürdürmeyi başarmasının nedeninin Şeytan’ın büyüsü ya da Tanrı’nın mucizesi olmadığından hiç söz etmezler.

Ve düşmanları, Küba’nın Dünya Paspas Kupası’nda yer almayan ender ülkelerden biri olmasından da hiç bahsetmezler.

Ve düşmanları hiç bahsetmezler ki, cezayla büyüyen devrimin şu hali onun olmasını istediği şey değil, her şeye rağmen olabildiği şeydir. Temenniyle gerçeklik arasındaki duvarın büyük ölçüde, Küba modeli bir demokrasinin gelişimini engelleyen, halkı militarist bir kimliğe bürünmeye mecbur eden ve her çözüm için bir sorun yaratan bürokrasiye kendini haklı çıkarmak ve varlığını sürdürmek için ihtiyaç duyduğu bahaneler sağlayan emperyalist abluka sayesinde daha da yükselip daha da genişlediğinden de hiç bahsetmezler.

Ve her şeye rağmen, dışarıdan yapılan saldırılara ve içeride yaşanan keyfiliklere rağmen, çok acı çekmiş ama inadına mutlu bu adanın, en az adaletsizliğe maruz kalan Latin Amerika toplumunu yarattığından da söz etmezler.

Ve düşmanları, bu kahramanlığın sadece halkın fedakarlığının bir ürünü değil, aynı zamanda, Kastilya kırlarındaki o çok meşhur benzeri -gibi her zaman kaybedenler için mücadele etmiş olan bu adamın inatçı iradesinin ve modası çoktan geçmiş onur duygusunun bir eseri olduğunu da hiç söylemezler.

 

*Bu yazı Eduardo Galeano’nun Aynalar kitabından alıntılanmıştır

İlginizi çekebilir

Haberler

Rektör İbiş, gökkuşağı bayrağını rahatsız edici buldu

DTCF’de üniversitelilerin gökkuşağı bayrağı İbiş talimatıyla kaldırılmaya çalışıldı Dil Tarih Coğrafya Fakültesi’nde üniversitelilerin oturdukları masaya gökkuşağı bayrağı sermesi üzerine Ankara Üniversitesi Rektörü Erkan İbiş’in talimatı ile Özel Güvenlik Birimleri üniversitelilerin oturduğu masaya giderek  gökkuşağı bayrağının “rahatsız edici” bulunduğu ve üniversitenin basın organlarına böyle yansımaması gerektiği söylenerek bayrak kaldırılmaya çalışıldı. Bir üniversite öğrencisi bayrağı sırtına alarak bayrağın orada bulunabileceğini gösterdi. LGBTİ+ devamı▶

Haberler

Çukurova Üniversitesi’nde “10 Ekim Ankara ” yazısına soruşturma

Çukurova Üniversitesi’nde 10 Ekim Ankara katliamını unutturmayan Üniversiteliye YÖK disiplin yönetmeliğince 1 yarıyıl uzaklaştırma cezası verildi Çukurova Üniversitesi’nde üniversiteliler 10 Ekim 2015’te Ankara Garı önünde katledilenleri anmak adına duvara “10.10.2015 Ankara” yazılaması yapmıştı. Barış istedikleri için IŞİD tarafından katledilen inanlar için yazılama yapan üniversitelilere soruşturma açıldı, 1 dönem uzaklaştırma verildi. Çukurova Üniversite Öğrenci Kolektifleri’nin açıklaması:

Haberler

Üniversiteliler her yerde #GençlikHayırdır diyor

“Referanduma yaklaşırken de son sözü yine biz söyleyeceğiz!” diyen üniversiteliler bir araya geliyor. kolektifler1.net olarak dakika dakika aktarıyoruz: Abant İzzet Baysal Üniversitesi’nde  üniversiteliler #GençlikHayırdır diyerek biraradaydı. Boğaziçi Üniversitesi’nde üniversiteliler #GençlikHayırdır diyerek biraraya geldi. Yıldız Teknik Üniversitesi’nde üniversiteliler #GençlikHayırdır diyerek biraraya geldi. Orta bahçeyi hayır şarkılarıyla şenlendirdi Uşak Üniversitesi’nden üniversiteliler #Hayır için pedalladı. #GençlikHayırdır Namık Kemal Üniversitesi öğrencileri #Hayır ın sesini devamı▶

Haberler

“Tüm çocuklar kahkaha atmalı” diyen üniversiteliler Rotamız Çocuk kampanyasıyla yola çıktı

Rotamız Çocuk kampanyasıyla Ankara’da üniversiteliler şehrin dört bir yanında çocuk istismarına karşı toplumu bilgilendirici broşür dağıtıyor; çocuklarla birlikte düzenlenen istasyonlarda çocuklarla eğlenceli bilim, cinsiyet eşitliği, çocuk hakları gibi etkinlikler yapıyor; mahallelerde yetişkinlerle çocuk istismarına ilişkin eğitimler düzenliyor Çocuğa yönelik istismarın, çocukların haklarının gasp edilmesinin, çocuk işçi sayılarının her geçen gün artmasının ve çocuklar için her geçen gün daha karanlık bir devamı▶