Fransa’da üniversiteliler boykotta

Fransa’da yaklaşık iki ay önce gündeme gelen Yeni Öğrenci Planı ve Vidal Yasası’na karşı öğrenciler bir ayı aşkın süredir üniversitelerde boykotta

Üniversiteye başvuru süreci de dahil olmak üzere, harç ücretleri, staj anlaşmaları, lisans-yüksek lisans ders kredileri gibi birçok başlıkta öğrencilerin aleyhine değişikliklerin yer aldığı Yeni Öğrenci planı ve Vidal yasasına karşı Fransa’da  Öğrenci Sendikası önderliğinde üniversitelerde boykotta olan öğrenciler 22 Mart tarihinde eş zamanlı eylemler planlıyorlar.

Paris, Lyon, Marsilya, Montpellier, Toulouse, Nimes gibi büyük şehirler başta olmak üzere boykot neredeyse ülkenin tamamına yayılmış vaziyette.

Üniversiteliler, boykot sürecini öğrenci ve akademisyenlerle birlikte planladıklarını, taleplerinin eşit, özgür ve ücretsiz eğitim olduğunu, kazanımlarından ödün vermeyeceklerini ve yasal değişiklikler durdurulana kadar eylemlerini sürdüreceklerini belirttiler.

Ülke genelinde yapılması planlanan eyleme lise ve üniversite öğrencilerinin yanı sıra ülkenin çeşitli kamu sendikaları da 22 Mart’ta greve giderek destek verecekler.

Çok okunanlar

No Picture
Haberler

Öğrenci Kolektifleri’nden Topbaş’a 1 Nisan şakası

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) öğrenci burslarını mahkeme kararlarını bahane ederek ödememesine ve ulaşım ücretlerinde indirime gitmemesine karşı kampanya yürüten Öğrenci Kolektifleri dün (1 Nisan) yine İBB önündeydi. İstanbul Üniversitesi Beyazıt Devamı