Fransa’da öğrenciler Macron’un eğitim politikalarına karşı eylemde: 200’e yakın öğrenci gözaltına alındı

Paris Üniversitesi’nin Tolbiac ve Censier kampüsleri başta olmak üzere ülke çapında yaklaşık 200 lise ve ortaokulda öğrenciler Macron’un eğitim politikalarına karşı eyleme geçti

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un geri adım atmasına rağmen “Ekmeğin kırıntısını değil, kendisini istiyoruz” diyen Sarı Yelekleliler’e öğrenciler de katıldı. Ülke çapında pazartesiden bu yana öğrenciler hükümetin eğitim politikalarını protesto etmek için sokaklara döküldü.

Geçtiğimiz günlerde başkent Paris yakınlarındaki Mantes-la-Jolie’deki Saint-Exupery Lisesi önündeki eylem sırasında öğrenciler polisle çatıştı ve 146 kişi gözaltına alındı. Eylemlerin gerçekleştiği üniversiteler, liseler ve ortaokullarda tamamen veya kısmen eğitime ara verildi.

Öte yandan Paris Üniversitesi’nin Tolbiac ve Censier kampüsleri başta olmak üzere ülke çapında yaklaşık 200 lise ve ortaokulda öğrenciler Macron’un eğitim politikalarına karşı blokaj eylemi başlattı. Eylem sırasında liseli bir öğrenci ağır yaralandı. Çarşamba günü gerçekleşen eylemde 32 öğrenci daha gözaltına alınırken öğrenci sendikaları eylemleri yaygınlaştırma çağrısında bulunmaya devam ediyor.

Çok okunanlar