Gericilere tepki gösteren İTÜ’lülere uzaklaştırma terörü: 8 yıl

İTÜ’de soruşturma açmasıyla ”ünlenen” yandaş Rektör Karaca, gerici saldırılara tepki gösteren İTÜ’lülere şu ana kadar toplam 5 yıl 2 ay uzaklaştırma verdi

Mehmet Karaca, Erdoğan tarafından rektör atanmasından itibaren İTÜ’lülere açtığı soruşturmalarla gündemde kalmaya devam ediyor. ‘İdeolojik horon oynamak’tan, İTÜ’de THY Başkanı’nın kızına özel kontenjan açılmasının protesto edilmesine kadar geniş yelpazede, üniversitelilere soruşturmalarıyla ve uzaklaştırmalarıyla saldırıyor.

Rektörlük seçimleri yaklaşırken Yeni Şafak ve Yeni Akit tarafından üniversitede AKP politikalarını uygulayamamakla, cemaate yakınlığıyla eleştirilen Rektör Karaca, kendini “temize” çıkartabilmek adına yıllardır üniversitesinde AKP’ye, cemaate, radikal İslamcı gruplara karşı demokratik üniversite mücadelesi veren üniversitelilere ceza yağdırdı.

Karaca son soruşturma furyasında hedefe üniversitesini savunan İTÜ’lüleri koydu. Ceza sebebi de ”Ahrar’uş Şam bizim onurumuzdur” diyen radikal İslamcı grupların üniversitede faaliyet yürütmesine itiraz etmesiydi. Üniversitelilere toplam 5 yıl 2 ay uzaklaştırma cezası verildi.

Bu cezalara sebep olan ”suçlar” nelerdi?

29 Şubat günü İTÜ BEYAN isimli içerisinde Ortadoğu’daki katliamları meşrulaştıranların yuvalandığı gerici topluluk Kimya Metalurji Binası’nda etkinlik düzenlemişti. Bu etkinliği protesto eden üniversitelilere ise polis saldırmıştı.

2 Mart günü İTÜ BEYAN isimli topluluk üniversitelileri hedef gösteren bir bildiri dağıtmıştı. Dağıtılan bildirileri toplayarak tepki gösteren üniversitelilere gericiler güvenlik koruması altında saldırmaya kalkmıştı. Üniversitelilerin saldırıyı savuşturması üzerine dışarıdan organize olarak İTÜ öğrencisi olmayanların desteğiyle gericiler ikinci defa saldırmıştı.

3 Mart günü üniversiteliler MED çimleri önünde üniversitedeki gerici etkinlikleri ve polis saldırısını protesto etmek için yürüyüş yapmaya hazırlarken polis MED binasına girmiş ve üniversitelileri darp ederek gözaltına almıştı.

Açılan soruşturmalarda ”bildiri toplayarak öğrenci olaylarını başlatmak, kışkırtmak, polise direnmek” gibi suçlamalar da bulunuyor.

İlginizi çekebilir

Haberler

Başakşehir Kanuni Sultan Süleyman KYK Erkek Öğrenci Yurdu’nda çıkan isyanı orada olan bir öğrenci anlatıyor: ”İnternetimiz yok, kütüphanemiz yok, manevi rehberimiz var”

İstanbul’daki Başakşehir Kanuni Sultan Süleyman KYK Erkek Öğrenci Yurdu’nda kalan öğrenciler, uzun süredir çözülmeyen yurt sorunlarının giderilmesi için ses çıkarma eylemi yaptı 2500 öğrencinin kaldığı Başakşehir Kanuni Sultan Süleyman KYK Erkek Öğrenci Yurdu’nda internet olmaması, vize haftasında elektriklerin kesilmesi ve son yemek zamlarından sonra artı ücret vermek zorunda kalan öğrenciler niteliksiz yurtlara isyan etti. Başakşehir Kanuni Sultan Süleyman KYK Erkek devamı▶

No Picture
Haberler

Kolektif TBK sonuç metni: Biz yıkmadıkça yıkılmayacak! Gençlik için direniş vakti

Öğrenci Kolektifleri yeni döneme başlarken genişletilmiş Türkiye Birim Koordinasyonu’nu İstanbul’da tamamladı. Genişletilmiş TBK sonuç metnini yayınlıyoruz Üniversitelerin açılmasına az zaman kalmışken Öğrenci Kolektifleri İstanbul’da genişletilmiş Türkiye Birim Koordinasyonu’nu tamamladı. Türkiye’nin bir çok ilinden Öğrenci Kolektifleri üyeleri 2 gün süren toplantılarla siyasal gündem, merkezi birimler ve gençlik hareketinin bu dönemki hedefleri tartışmaları yapıldı. Genişletişmiş TBK sonuç metnini sizlerle paylaşıyoruz:  Biz yıkmadıkça devamı▶

Üniversiteden

“Hayır” dedikleri için tutuklanan üniversitelilerin davası 10 Temmuz’da

 İzmir Bornova’da, YSK’nin şaibeli seçim sonuçlarını protesto ettikleri için tutuklanan üniversitelilerin davası 10 Temmuz 10.00’da Bayraklı Adliye’sinde görülecek “Hayır, biz kazandık” dedikleri için 17 Nisan günü polisin Bornova Küçükpark’taki saldırısında gözaltına alınıp tutuklanan 6 üniversiteli ve bir aktivistin davaları 10 Temmuz günü saat 10.00’da İzmir Bayraklı Adliyesi’nde görülecek. Savcının hazırladığı iddianameye göre “Hayır”cılar; cumhurbaşkanına hakaret, 2911 sayılı Toplantı ve Yürüyüş Kanunu’na devamı▶

Haberler

Akademisyenlere Gezi Parkı operasyonu: ”Yurtdışından profesyonel eylemci getirttiniz”

Bugün polisin sabah saatlerinde düzenlediği operasyonla ”Gezi Parkı eylemleri” gerekçe gösterilerek Boğaziçi Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Betül Tanbay ve Bilgi Üniversitesi Hukuk Fakültesi DekanVekili Prof. Dr. Turgut Tarhanlı ile çok sayıda akademisyen gözaltına alındı Bugün polisin sabah saatlerinde düzenlediği operasyonla Boğaziçi Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Betül Tanbay ve Bilgi Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Turgut Tarhanlı ile devamı▶