Gericilere tepki gösteren İTÜ’lülere uzaklaştırma terörü: 8 yıl

İTÜ’de soruşturma açmasıyla ”ünlenen” yandaş Rektör Karaca, gerici saldırılara tepki gösteren İTÜ’lülere şu ana kadar toplam 5 yıl 2 ay uzaklaştırma verdi

Mehmet Karaca, Erdoğan tarafından rektör atanmasından itibaren İTÜ’lülere açtığı soruşturmalarla gündemde kalmaya devam ediyor. ‘İdeolojik horon oynamak’tan, İTÜ’de THY Başkanı’nın kızına özel kontenjan açılmasının protesto edilmesine kadar geniş yelpazede, üniversitelilere soruşturmalarıyla ve uzaklaştırmalarıyla saldırıyor.

Rektörlük seçimleri yaklaşırken Yeni Şafak ve Yeni Akit tarafından üniversitede AKP politikalarını uygulayamamakla, cemaate yakınlığıyla eleştirilen Rektör Karaca, kendini “temize” çıkartabilmek adına yıllardır üniversitesinde AKP’ye, cemaate, radikal İslamcı gruplara karşı demokratik üniversite mücadelesi veren üniversitelilere ceza yağdırdı.

Karaca son soruşturma furyasında hedefe üniversitesini savunan İTÜ’lüleri koydu. Ceza sebebi de ”Ahrar’uş Şam bizim onurumuzdur” diyen radikal İslamcı grupların üniversitede faaliyet yürütmesine itiraz etmesiydi. Üniversitelilere toplam 5 yıl 2 ay uzaklaştırma cezası verildi.

Bu cezalara sebep olan ”suçlar” nelerdi?

29 Şubat günü İTÜ BEYAN isimli içerisinde Ortadoğu’daki katliamları meşrulaştıranların yuvalandığı gerici topluluk Kimya Metalurji Binası’nda etkinlik düzenlemişti. Bu etkinliği protesto eden üniversitelilere ise polis saldırmıştı.

2 Mart günü İTÜ BEYAN isimli topluluk üniversitelileri hedef gösteren bir bildiri dağıtmıştı. Dağıtılan bildirileri toplayarak tepki gösteren üniversitelilere gericiler güvenlik koruması altında saldırmaya kalkmıştı. Üniversitelilerin saldırıyı savuşturması üzerine dışarıdan organize olarak İTÜ öğrencisi olmayanların desteğiyle gericiler ikinci defa saldırmıştı.

3 Mart günü üniversiteliler MED çimleri önünde üniversitedeki gerici etkinlikleri ve polis saldırısını protesto etmek için yürüyüş yapmaya hazırlarken polis MED binasına girmiş ve üniversitelileri darp ederek gözaltına almıştı.

Açılan soruşturmalarda ”bildiri toplayarak öğrenci olaylarını başlatmak, kışkırtmak, polise direnmek” gibi suçlamalar da bulunuyor.

Çok okunanlar

No Picture
Haberler

Öğrenci Kolektifleri’nden Topbaş’a 1 Nisan şakası

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) öğrenci burslarını mahkeme kararlarını bahane ederek ödememesine ve ulaşım ücretlerinde indirime gitmemesine karşı kampanya yürüten Öğrenci Kolektifleri dün (1 Nisan) yine İBB önündeydi. İstanbul Üniversitesi Beyazıt Devamı