Gözaltına alınan 13 Trakya Üniversitesi öğrencisinin tamamı serbest bırakıldı

21 Mayıs Salı günü 1 Mayıs’a katıldıkları gerekçesiyle gözaltına alınan 13 Trakya Üniversitesi öğrencisinin tamamı serbest bırakıldı

1 Mayıs’tan 20 gün sonra, final sınavları ve mezuniyet dönemlerinde evlerine ve yurtlarına yapılan operasyonla gözaltına alınan 13 üniversiteliden 8’i dün(22 Mayıs), kalan 5’i de bugün serbest bırakıldı.

Öğrenci Kolektifleri’nin yaşananlarla ilgili dün yaptığı açıklama şu şekildeydi:

“Ayçiçeği gibi yüzümüz güzel günlere dönük:

Gözaltınız, baskılarınız vız gelir bize vız!

Dün sabah saatlerinde polis tarafından arkadaşlarımıza “1 Mayıs’a katılmak, yasa dışı slogan atmak” gerekçe gösterilerek evlerine-yurtlarına operasyon yapıldı, ardından 13 arkadaşımızı gözaltına alındı. Bugün 8 arkadaşımız serbest bırakıldı. 5 arkadaşımız hala gözaltındadır.

Arkadaşlarımıza yapılan operasyonun sınav ve mezuniyet haftasına denk gelmesi tesadüf değildir. Yapılan operasyon üniversiteli arkadaşlarımızın eğitim hakkına yapılan bir saldırıdır, kabul edilemez.

1 Mayıs meşrudur, 1 Mayıs’a katılmak yargılanamaz

Saldırı ne Edirne toplumsal muhalefetiyle ne de gözaltına alınan arkadaşlarımızla sınırlıdır. Bu saldırı, memleketin dört bir yanında eşit, özgür ve adil bir ülke isteyen ve 1 Mayıs’ta meydanları dolduran bütün emekçilere, kadınlara ve gençliğe yöneliktir.

Eşit, özgür ve demokratik üniversite fikrini ve sesini susturamayacaksınız

AKP’nin üniversite ve gençlik üzerinde kurmaya çalıştığı tahakkümün başarısızlığının hıncıdır yaşadığımız. Üniversiteden çıkan her muhalif sesin, üniversitelilerin her adımının gücünden korktuklarının açık bir ifadesidir. Gözaltındaki arkadaşlarımız eşit, bilimsel, demokratik üniversite fikrini savunanlardır. ODTÜ’den Trakya Üniversitesi’ne üniversite düşmanları, üniversitelileri baskıyla, gözaltılarla susturamayacaktır.

Üniversite fikri, iktidarın dinci-gerici eğitim politikalarına karşı sokak sokak, mahalle mahalle Okumuş İnsan Halkın Yanındadır Kampanyası ile geleceği ilmek ilmek örmektir.

Üniversite fikri, sermayenin talanına karşı Longoz Ormanlarını savunan, Alpullu fabrikasının özelleştirilmesine karşı kampüslerden sokaklara taşmaktır.

“Bugün ne yiyeceğim” değil, “Bugün ne yiyeceğiz!” diyenlerdir. Bir arada yaşamı savunmak, üniversitelilerin geçim sorunlarını dert etmektir.

Edirne’nin tüm sokakları, tüm çocukları, tüm ağaçları tanır arkadaşlarımızı.
Tüm sokaklarında haklarını aradılar. Kantin, yemekhane, kafe, sokak…
Her yerde olduğu gibi 1 Mayıs’ta da haykırdılar:
Üniversiteler bizimdir, bizimle özgürleşecek!
Eşitlik ve özgürlük talebinin meydanında, güzel günlere tutan ritmimizi susturamazsınız.
1 Mayıs’a katılmak suç değildir. Arkadaşlarımızı serbest bırakın!”

İlginizi çekebilir

Haberler

Çukurova Üniversitesi’nde ihraçlara karşı tek ses: “Geri dönecekler”

Çukurova Üniversitesi’nde akademisyenler ve üniversiteliler ihraç edilen akademisyenler için bir aradaydı Çukurova Üniversitesi’nde son KHK ile ihraç edilen İletişim ve Hukuk Fakültesi’nden 3 akademisyen için üniversiteliler  ve Eğitim Sen’in katılımıyla basın açıklaması gerçekleştirildi.  Akademisyenler açıklama sırasında geri döneceklerini, imzaladıkları bildirideki gibi barışı savunmaya devam edeceklerini dile getirdi.

Haberler

Ankara Üniversitesi’nde ihraçlara karşı tek ses: “Yılmayacağız, biat etmeyeceğiz”

Ankara Üniversitesi Cebeci Kampüsü’nde akademisyenler, üniversiteliler, milletvekilleri ve Mülkiye mezunları ihraç edilen akademisyenler için toplandı Ankara Üniversitesi’nin diğer kampüslerinden hocalarına destek için gelen üniversiteliler kampüse alınmadı. Üniversite girişinde bekleyen polis, basın emekçilerini de üniversiteye almadı.  Siyasal Bilimler Fakültesi önünde bir araya gelen akademisyenler konuşmalar yaparak  Mülkiye’nin tarihte nice zor dönemler geçirdiğini ancak hiçbir zaman biat etmediği, bu süreçten de onurlu şekilde devamı▶

No Picture
Haberler

Harç parasını ödeyemeyen üniversite öğrencileri “banka soydu”

Çukurova Üniversitesi Öğrenci Kolektifleri yaklaşık bir haftadır harçlara yapılan zamma karşı nöbet tutuyorlar. Üniversiteliler nöbet tuttukları Ziraat Bankası önünde buluşarak tiyatro oyunu sergilediler. Öğrenim Harçlarına getirilen % 500’e varan zamlara karşı ” zamlarla birlikte harçlar kaldırılsın” söylemiyle öğrencilerin yoğunlukta kaldığı Barajyolu Caddesinde “Harç Nöbeti” tutan üniversite öğrencileri bugün saat 13.30’da Ziraat Bankası önünde tekrar bir araya geldi. Öğrenciler harç zamlarına devamı▶

Haberler

10 Ekim’in yıldönümünde Ankara’da direniş vardı

10 Ekim Katliamı’nın yıldönümünde Gar önüne çıkan tüm yollar kapatıldı, birden çok yerde saldıran polis direnişle karşılaştı 10 Ekim Ankara Katliamı’nın yıldönümünde polis sabah erken saatlerden itibaren Ankara Garı önüne çıkan tüm yolları kapattı. Gar önüne gitmek isteyenlere ise plastik mermi ve biber gazıyla saldırdı. Gar önüne gitmek isteyenlere polis saldırdı #10EkimKatliamınıUnutmadık pic.twitter.com/DsMC8xBx71 — Öğrenci Kolektifleri (@kolektifler) October 10, 2017 devamı▶