Harçlara yapılması planlanan zamlarda AKP’den geri adım

Üniversitelilerin YÖK’ün harç zammı önerisine karşı başlattıkları mücadele ilk kazanımını elde etti. Zaman Gazetesi haberine göre YÖK’ün yüksek zam önerisi geri çekilerek normal ve ikinci öğretim için yüzde 8 zam önerisi Bakanlar Kurulu’na sunuldu

Bugün Zaman Gazetesi’ndeki yayınlanan bir habere göre Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK)’nun 2009-2010 akademik yılında üniversitelerin ikinci öğretimleri için önerdiği yüzde 100 ile yüzde 500 arasında zam oranı yüzde 8’e çekildi. Zaman Gazetesi’nin “Başbakan devreye girince ikinci öğretimde harç zammı yüzde 8’e indi” başlığıyla verdiği habere göre ikinci öğretime de normal öğretime olduğu gibi yüzde 8 zam yapılması kararlaştırıldı. Maliye Bakanlığı, YÖK’ün yüksek zam talebini aşağı çekerken Milli Eğitim Bakanlığı da yeni harç rakamlarını Başbakanlık’a gönderdi. Harçlarla ilgili son kararı Bakanlar Kurulu verecek.

YÖK Temmuz ayında, normal bölümler için harçlara yüzde 8 zam önermiş, dersleri akşam yapılan ve paralı olan ‘ikinci öğretim’ için ise ‘maliyetin yarısı’na denk gelecek şekilde yüzde 500’ü bulan oranlarda zam teklif etmişti. Teklife tepki gösteren öğrenciler, zamları geri çektirmek için tüm Türkiye’de birçok eylem yaptı ve yapmaya devam ediyordu.

Öğrenci Kolektifleri: “Başbakanın bir lütfu değil, üniversitelilerin mücadelesinin bir sonucudur”
The Marmara Otel’de yapılan Çalıştay’ı basan ve tüm Türkiye’de harç nöbetleri tutan Öğrenci Kolektifi geri çekilen zam oranlarıyla ilgili bir açıklama yaptı. Kolektifçiler yapılan açıklamada AKP iktidarının eğitimin piyasalaştırılması için atmayı düşündüğü önemli bir adımdan öğrencilerin mücadelesi sonucu geri adım attığı belirtilerek, “AKP yanlısı Zaman gazetesi bu haberi “Başbakanın devreye girmesi” olarak nitelerken Milli Eğitim Bakanı’nın eylemler sonucu yaptığı açıklamalarda % 500 zammı kendilerinin düşünmediğini açıklaması ve ÖSYM başkanının öğrencilerin bu harçları ödeyebilecek durumda olduklarını ve üniversite giderlerinin en az % 20’sinin öğrencilerin üzerinden sağlanmasının bir zorunluluk olduğunu söylemesi uygulama konusunda AKP’lilerin köşeye sıkıştığını ve birbiriyle çelişen açıklamalar yaptığını göstermektedir” denildi.

Üniversitelilerin tepkilerine AKP dayanamadı
YÖK’ün zam önerisini açıkladığı tarihten itibaren üniversitelerin neredeyse tamamı kapalı olmasına rağmen, öğrenciler birçok eylem yaptı. Öğrenci Kolektifleri bu süreçte Ankara, İstanbul, İzmir, Adana, Bolu, Mersin, Bursa, Kocaeli, Eskişehir başta olmak üzere birçok ilde protestolar yaptı.

17 Temmuz’da TBMM’ye yürüyüş düzenleyen üniversiteliler polis saldırısıyla karşılaşmış ancak direnerek Ankara’nın en işlek yerlerinden birini dört saat boyunca trafiğe kapatmıştı.

23 Temmuz’da İzmir Öğrenci Kolektifleri’nin harç zamlarının geri çekilmesi için gerçekleştirdiği eylemde 12 üniversiteli gözaltına alınmıştı.

25 Temmuz’da İstanbul The Marmara Otel’de yapılan Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu’nun ve vakıf üniversitelerinden rektörlerin katıldığı, YÖK başkanı Yusuf Ziya Özcan’ın ise protestolara nedeniyle gelmekten vazgeçtiği konferansta yine öğrenciler eylemler gerçekleştirmişti. İstanbul Öğrenci Kolektifleri üyesi 11 öğrenci Çalıştay’a katılmak istemiş içeri alınmayan öğrenciler gözaltına alınmıştı. Konferansa katılan Öğrenci Kolektifleri üyesi bir öğrenci ise söz hakkı istemiş verilmeyince konferansı protesto etmişti.

2 Ağustos tarihinde Ankara Kızılay’da bir dönercide korumalarıyla oturan Tayyip Erdoğan’a rastlayan Kolektifçiler harç konusunu başbakana sormak istemiş ancak polis ve güvenliklerin saldırısıyla karşılaşmıştı. Öğrenciler Tayyip Erdoğan’ı protesto ederek harç zamlarının geri çekilmesini ve harçların tamamen kaldırılması gerektiğini belirtmişti.

İlginizi çekebilir

Ülkeden

İzmir’de #HayırDahaBitmedi diyen 7 kişi tutuklandı

 İzmir’de şaibeli seçim protestolara katılanlardan 3’ü Öğrenci Kolektifleri’den 7 kişi tutuklandı İzmir’de şaibeli referandum sonuçlarını protesto etmek için Bornova’ da bir araya gelenlere polis saldırmış, 21 kişi gözaltına alınmıştı. Gözaltına alınanlar bugün tutuklama talebiyle adliyeye sevk edildi. Tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edilenlerden 3’ü Öğrenci Kolektifleri’nden 7 kişi ‘Cumhurbaşkanı’na hakaret’ gerekçesiyle tutuklandı.

Üniversiteden

İTÜ’de YDY öğrencileri kantinlerini boykot ediyor

İTÜ’de piyasacı dönüşümlere üniversitelilerin tepkisi artarak devam ediyor. Maçka öğrencileri kantin fiyatlarının pahalı olmasına karşı kantini boykot ediyor İTÜ’de beslenme, barınma, sağlık gibi birçok hakkın fahiş fiyatlarla satılıyor olmasına karşı üniversiteliler tepkilerini göstermeye devam ediyor. Yemekhanelerde hafta sonu yemek ve ayrıca sabahları kahvaltı verilmesi, yemekhanelerde vegan menü çıkartılması, kampüslerde bulunan özel işletmelerin daha uygun fiyatlarda hizmet vermesi gibi birçok talep devamı▶

Haberler

İstanbul Aydın Üniversitesi’nde gerçekleşen gerici konferansa katılım zorunlu tutuldu: ”Oturun! Biz daha sahneden inmedik!”

İstanbul Aydın Üniversitesi’nde ”Hz. Peygamber ve Gençlik” konulu konferans yapıldı, katılım zorunlu kılınıp öğrenciler yoklama ile tehdit edildi 21 Kasım Çarşamba günü İstanbul Aydın Üniversitesi’nde İstanbul Müftüsü Hasan Kamil Yılmaz’ın konuşmacı olarak katıldığı Hz. Peygamber ve Gençlik konulu bir konferans gerçekleşti. İstanbul Müftüsü Yılmaz “İstanbul Aydın Üniversitesi’nde Hz Peygamber ve Gençlik konulu konferans verdik. İstikbalimiz olan gençlerimizin Allah’a kulluk bilinciyle devamı▶

Üniversiteden

Ankara Üniversitesi’nde bütünleme sınavları kaldırıldı

Ankara Üniversitesi Rektörlüğü 3 fakülte haricinde bütünleme sınavlarını kaldırdı Ankara Üniversitesinin “Bütünleme Sınavlarının Kaldırılması” başlığıyla yayınladığı senato kararında Tıp, Diş Hekimliği ve Hukuk Fakülteleri’nin yıllık dersleri haricinde tüm fakültelerin bütünleme sınavlarının kaldırılmasının 23’e karşılık 33 oyla kabul edildiği bildirildi. Daha önceden  bütünleme sınavlarının kaldırılması üniversitelileri mağdur etti. Defalarca verilen mücadeleler sonucu bütünleme sınavı hakkının geri kazanıldığı biliniyor.