İstanbul Üniversitesi yönetiminin siciline öğrenci düşmanlığından sonra hayvan düşmanlığı da eklendi

İstanbul Üniversitesi Merkez Kampüsü’nde yaşamını sürdüren ve esnaf ile öğrenciler tarafından beslenen köpekler şikayet olduğu bahanesiyle Cebeci Barınağı’na verildi

İstanbul Üniversitesi Merkez Kampüsü’nde yaşamını sürdüren köpekler üniversite yönetimi tarafından kampüsten alınıp belediyenin Cebeci Barınağı’na verildi. Köpeklerin ”şikayet olduğu ve 15 kişiyi ısırdıkları” gibi asılsız nedenlerle kampüsteki yaşam alanlarından alınması üniversitelilerden büyük tepki gördü.

Üniversiteliler bu duruma Twitter’da #İÜHayvanDostlarınaSahipÇık etiketiyle tepki gösterdi. Twitter eylemine yüzlerce üniversiteli katıldı.

Ertesi gün bu konuyu okul yönetimiyle görüşmeye giden üniversiteliler bir yetkili ile görüştürülmeyip güvenlik amirlerine yönlendirildi. Güvenlik amirinin cevabı ise ”Hayvan haklarını savunuyorsunuz ama insan haklarını savunmuyorsunuz” oldu.

Özel güvenliklerin İstanbul Üniversitesi’ndeki en ufak hak arayışında polisle beraber üniversitelilere saldırmasına rağmen köpekler hakkında ”insan hakları” bahanesine sığınmaları ise öğrenciler tarafından garip karşılandı.

İstanbul Üniversitesi’nde geçtiğimiz öğretim yılında da Edebiyat Fakültesi’ndeki kedi evleri kaldırılmış, daha sonra üniversitelilerin tepkisi üzerine tekrar yapılmıştı.

Çok okunanlar

Haberler

HAYIR’ına sahip çıkan üniversiteliler Abbasağa’da

İstanbul’da gençlik “HAYIR’ımıza sahip çıkıyoruz” diyerek 27 Nisan’da Abbasağa’da buluştu  İstanbul’da, her yerde “hayır”ı büyüten gençlik; 16 Nisan ile memleketin her yerinde sokakta, “Hayır bitmedi, daha yeni başlıyor” sesini yükseltiyor. Devamı