İTÜ Rektörlüğünden akşam yemeği saatlerine “iftar” ayarı

İTÜ Rektörlüğü akşam yemeğini iftara uydurarak 19:00-21:00 saatleri arasına çekti

İstanbul Teknik Üniversitesi öğrencileri bugün kendilerine gelen İTÜ Rektörlüğü imzalı bir mail ile Ayazağa, Gümüşsuyu ve Tuzla yerleşkelerinde hizmet vermekte olan öğrenci yemekhanelerinde akşam yemeği hizmetinin 16 Mayıs-13 Haziran 2018 tarihleri arasında “Ramazan” dolayısıyla 19:00-21:00 saatleri arasında verileceğini öğrendi.

Daha önce 17:30’da başlayan akşam yemeği servisinin iftara göre düzenlenmesine ve yemek servisinin bir buçuk saat ileri atılmasına öğrenciler üniversite gruplarından tepki gösterdiler. Üniversiteliler “Açlıktan ölüyoruz diyoruz yemek saati değiştiriyorlar anca” , “Zaten çer çöp sunuyorlar utanmasalar bir de saati değiştiriyorlar saati değiştirmeyi akıl edeceğinize yemekhane ihalenizi değiştirin önce bi’ güzel yemek sunun” diyerek değişmesi gerekenin yemek saatleri değil yemeğin niteliği olduğunu belirttiler.

Yemek saatlerinin “iftar”a göre ayarlanmasına ve ileri kaydırılmasına “Ya belki oruç tutmayan falan varsa (kesin yoktur ama bi’ ihtimal) aynı saatte yemeye devam etmek isteyebilirdi.” diyerek tepki gösteren üniversiteliler yemek saatlerinin eski aralığına çekilmesini talep ediyor.

Daha önce İTÜ’ye cami yaptıran, cuma günleri öğle ve öğleden sonraki dersleri “cuma namazı”na göre ayarlayan, İTÜ havuzunda “haremlik-selamlık” uygulamasına geçen, İTÜ’de “Müzik neden haramdır?” başlıklı gerici bildirilere izin veren, kulüp faaliyetlerini kafasına göre askıya alan İTÜ Rektörü Mehmet Karaca bu sefer de yemekhane saatlerini dine göre düzenleme derdine düştü. Üniversite içi hizmetlerden, eğitime; sosyal-kültürel faaliyetlerden kampüs yaşamına kadar tüm üniversiteyi dinin ve piyasacılığın emirlerine göre düzenleyen Karaca üniversitenin laik ve bilimsel karakteriyle, özerk ve demokratik yapısıyla taban tabana zıt politikalarına devam ediyor.

Çok okunanlar

Haberler

Kocaeli’de akademisyenler : “Öğrencime dokunma”

Kocaeli Üniversitesi’nde yaşanan faşist-polis saldırısı ardından akademisyenler Eğitim-Sen’de bir araya gelerek açıklama gerçekleştirdi Kocaeli Üniversitesi’nde geçtiğimiz gün polis ve faşistlerin işbirliği ile gerçekleşen saldırıda 34 üniversiteli gözaltına alındı. Kocaeli Eğitim-Sen Devamı

Haberler

Üniversitelilerden Cumhuriyet Gazetesi’ne destek

Ülkenin dört bir yanında Cumhuriyet gazetesine destek eylemleri gerçekleştirildi. İstanbul’da gazete önünde dünden beri nöbet sürdürülürken, Ankara’da da nöbet başlatıldı. Destek eylemleri devam ederken üniversiteliler de Cumhuriyet Gazetesi’ni yalnız bırakmadı Devamı