Katliamlar YÖK’ü toplattı: “Üniversitelerde güvenlik önlemleri artırılacak”

Geçtiğimiz günlerde Ankara Üniversitesi’nde Ceren Damar’ın katledilmesi sonucunda YÖK ve İçişleri Bakanlığı tarafından ortak bir komisyon oluşturdu. Oluşturulan komisyon ülke genelinde bütün üniversitelerde güvenlik verilerinin toplanmasının ve risk analizinin yapılmasına karar verildi. Ayrıca üniversitelerin yerleşke girişlerinde “güvenlik önlemlerinin artırılmasına” karar verdi

YÖK ve İçişleri Bakanlığı’nın birlikte üniversitelerde şiddeti sonlandırma iddiasıyla kurduğu komisyon ilk toplantısını yaptı.


Toplantıyı YÖK başkanı Yekta Saraç yönetirken İçişleri Bakan Yardımcısı Muhterem İnce, Emniyet Genel Müdürlüğü ve Jandarma Genel Komutanlığı’ndan yetkililer katıldı.


Toplantı sonrasında yapılan açıklamada, “Bilindiği üzere yükseköğretim kurumlarının odaklanması gereken iki husus nitelikli bilgi ve nitelikli insan gücünü oluşturulmasıdır. Akademik özerklik ve güvenlik arasındaki hassas ilişkiyi de dikkate alarak öğrencilerin ve öğretim görevlilerin güvenliğini sağlamak ile yükümlüyüz”


Toplanda alınan kararlar şu şekilde;
“1- Huzur ve güveni artırmaya yönelik bütün üniversitelerin bütün yerleşkelerinde güvenlik verilerinin toplanması ve risk analizinin yapılması,
2- Üniversitelere ait yerleşkelerin önlerinde özel güvenlik görevleri tarafından yapılan önleyici ve güvenlik tedbirlerinin artırılması,
3- Fiziksel tedbirlerin nitel ve niceliğinin artırılması,
4- Üniversitelerde şiddete sebep olan nedenlerle alakalı bilimsel çalışmaların başlatılması, yapılan çalışmaların teşvik edilmesi.”

Üniversitelerde şiddette ve çetelere destek

Yapılan komisyonlarında alınan güvenlik kararlarının yanı sıra üniversitelerde yapılan şiddet ve çetelere göz yumuluyor, çetelere üniversitelerin yönetimleri tarafından destek veriliyor.


Son dönemde üniversitelerde yapılan fiziki saldırıların birkaç örneği;


1-13 Mart 2018’de İstanbul Üniversitesi’nde faşist çete üyeleri iktisat fakültesi’nde oturmakta olan 3 üniversiteliye saldırdı,
2- 5 Nisan 2018’de Eskişehir Osmangazi Üniversitesi’nde Volkan Bayar adlı ihraç bir öğretim üyesi okula soktuğu silahla dekan yardımcısı Mikail Yalçın, fakülte sekreteri Fatih Özmutlu, araştırma görevlileri Yasir Armağan ve Serkan Çağlak’ı öldürdü.
3- 17 ve 24 Eylül 2018’de İstanbul Üniversitesi’nde edebiyat fakültesi’nde faşist çete üyeleri üniversitelilere sözlü ve fiziksel saldırıda bulundu. Olaya müdahale eden özel güvenlik ve sivil polisler üniversitelileri göz altına almak istedi.
4- 2 Ocak 2019’da Ankara Üniversitesi’nde sınavda kopya çektiği için hakkında tutanak tutuğu öğrencisi tarafından içeriye sokulan silahla öldürüldü.

Çok okunanlar

No Picture
Haberler

Belediye burslarının iptal edilmesine karşı İzmir’de protesto

Anayasa Mahkmesi’nin aldığı kararla öğrencilere verilen belediye burslarının kesilmesi ile birlikte İzmir’de Öğrenci Kolektifleri bir protesto eylemi gerçekleştirdi. İzmir Büyükşehir Belediyesi Binası önünde toplanan öğrenciler, kriz koşullarında bursların kesilmesini protesto Devamı