Kocaeli Üniversitesi’nden ilişiği kesilen araştırma görevlilerinden biri geri döndü

Kocaeli Üniversitesi’nde ÖYP kadrosundan 50/d kadrosuna KHK ile geçirilen ve ilişiği kesilen 19 araştırma görevlisi direnişinin sayesinde YÖK’ün çıkarttığı ek madde ile direnen araştırma görevlilerinden biri görevine geri döndü

Kocaeli Üniversitesi ile ilişiği kesilen edilen ve bu duruma  karşı direnen akademisyenlerden biri olan Orkun Saip Durmaz görevine geri döndü. Eğitim-Sen ise konuya dair “tüm hocalar görevlerine dönene kadar mücadele edeceğiz” mesajı verdi.

Araştırma görevlilerinin mücadelesi sonucunu YÖK geri adım atmıştı:

Akademisyen kıyımına karşı büyüyen isyan YÖK’e ek madde çıkarttırdı

Ne olmuştu?

İlan edilen OHAL’le birlikte güvencesizleştirme hareketine ivme katan AKP ve Saray iktidarı 674 sayılı KHK ile ÖYP kadrosundaki tüm araştırma görevlilerini bir gecede daha güvencesiz bir statü sağlayan 50/d kadrosuna geçirmişti. Bu KHK ile AKP üniversiteye açtığı savaşın niteliğini göstermişti.

Bu KHK’nın yarattığı güvencesizliğin ilk göstergeleri ise Kocaeli Üniversitesi’nde kendini gösterdi. AKP’ye yakınlığıyla bilinen Kocaeli Üniversitesi Rektörü Sadettin Hülagü’nün kararıyla 19 araştırma görevlisi doktoralarının bitmesinin ardından üniversite ile ilişiği kesmişti. Buna karşı akademisyenler dayanışma kurarak mücadele etmeye başlamıştı.

 

Çok okunanlar

Haberler

Üniversiteli Gazetesi Ekim sayısı çıktı

Üniversitelilerin kolektif üretimine dayalı bağımsız gazetesi Üniversiteli’nin Ekim sayısı çıktı. “Sahte kavgalar çözüm değil, kurtuluş hak kavgasında” manşetiyle çıkan gazete üniversitelilerin yurt sorunu gibi sorunlarına odaklanıyor Öğrenci Kolektifleri Sözcüsü Hilal Devamı