Kolektif Sinema’dan savaşın yıkıntılarını anlatan 6 film

“Kuşlar gibi uçmasını, balıklar gibi yüzmesini öğrendik. Ancak bu arada çok basit bir sanatı unuttuk; kardeş olarak yaşamayı.” Martin Luther King Jr.

Dünyanın birçok yerinde savaşların yaşandığı, egemenlerin savaşında yoksul halk çocuklarının can verdiği şu günlerde savaşın yıkımını kavrayabilmek ve insanları içine sürüklediği felaketleri daha net anlamamızı sağlayacak bu film derlemesini yapmayı kendimize görev bildik.

1) Come and See – (1985)

Film 2.Dünya Savaşı’nda Nazilerin Sovyetler Birliği’nin içlerine ilerlerken yaptıkları katliamlar üzerinden savaş ve insan psikolojisi üzerinde yarattığı etkileri konu ediniyor.

2) Apocalypse Now – (1979)

F.F Copolla’nın, Joseph Conrad’ın ”Heart of Darkness” kitabından uyarladığı Vietnam Savaşı’nı konu olarak işlediği filmi. Film savaşın yıkıcılığını ve insan psikolojisi üzerindeki etkilerini etkileyici bir biçimde anlatıyor.

3) Full Metal Jacket – (1987)

Stanley Kubrick’in  Vietnam Savaşı’ndaki bir müfreze asker üzerinden askerlerin içindeki medeniyetin ve insanlığın son damlasına kadar söküp alındığı, yerinin soğukkanlı bir katil içgüdüsüyle doldurulduğunu anlatan kült savaş karşıtı bir filmdir.

4) Turtles Can Fly – (2004)

ABD işgalinden sonra Irak-Türkiye sınırındaki Kürt mülteci kampında mayın toplayarak hayatlarını sürdürmeye çalışan çocuklar üzerinden yine savaşın yarattığı yıkımı anlatan Bahman Ghobadi filmidir.

5) Tae Guk Gi – (2004)

Kore Savaşı’nda yer alan iki kardeşi anlatan, savaşın yarattığı yıkımı ve dramı çok güzel işleyen başarılı bir Kore yapımı filmdir.

6) Schindler’s List – (1993)

2. Dünya Savaşı sırasında Nazilerin uygulamış olduğu soykırımdan binin üzerinde Yahudi’nin kurtarılmasında rolü olan  Oskar Schindler’i ve bu kurtarmayı konu edinen film.

 

 

 

 

İlginizi çekebilir

Haberler

Evrakta Sahtecilik yapan rektör MSGSÜ’ye atandı, ilk iş olarak akademisyenlerin odasına el koydu.

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nde 2011 yılında bir öğrenciyi sahte belgeyle araştırma görevlisi kadrosuna geçiren ve bu yüzden “ kademe durdurma cezası” alan Handan İnci Elçi, ocak ayı içerisinde Erdoğan tarafından üniversiteye rektör olarak atandı. Elçi’nin ilk icraatı akademisyenlerin odasını bastırarak akademisyenler ve üniversiteliler tarafından asılan afişleri indirtti. Aldığı talimatla afişlere saldıran ÖGB “ Her oda rektörün odasıdır, buradan siyaseti devamı▶

No Picture
Kategori Seçilmeyen!!!

Ankara Öğrenci Kolektifleri: ”Kader diyemezsiniz, siz de öldürmeyi iyi bilirsiniz”

Ankara Öğrenci Kolektifi, AKP Sincan İlçe Başkanı tarafından AKP’nin Ankara’daki aday tanıtım toplantısına ardından da ödül olarak Büyükşehir’in Sincan’daki gençlik merkezine götürülen ve cankurtaransız havuzda boğulan 17 yaşındaki Tolga Taşkın’ın ölümünü bir basın açıklamasıyla protesto etti. Dün saat 15.00’te Ankara Büyükşehir Belediyesi önüne gelen üniversiteliler daha önce AKP’nin yolsuzluklarına, gerici politikalarına, hak gasplarına, piyasalaştırmalarına karşı onlarca kez eylem yaptıkları belediye devamı▶

Haberler

KTÜ’de yemekhane kuyruğu çilesi

Karadeniz Teknik Üniversitesi Merkez Kanuni Kampüsü’nde yer alan ve öğrenci sayısını karşılayacak yeterli kapasiteye sahip olmayan öğrenci yemekhanesi girişinde uzun kuyruklar meydana geliyor Karadeniz Teknik Üniversitesi’nde üniversite öğrencileri yemekhane çilesiyle karşı karşıya. Geçtiğimiz yıllarda KTÜ’de yemekhanenin rektörlük tarafından kampüsün uzak bir köşesine taşınmasının ardından şimdiye kadar yemekhaneye ulaşım konusunda zorluk çeken öğrenciler şimdi de yemekhanenin kapasitesinin yetersizliğinden dolayı uzun süre devamı▶

Haberler

Öğrenci Kolektifleri: “Üniversite Saray’a sığmaz! Demokratik üniversite için mücadeleye”

29 Ekim’de yayınlanan 675 sayılı KHK ile 1267 akademisyen ihraç edildi.  Rektörlük seçimleri kaldırıldı. İhraç edilen akademisyenler arasında Eğitim-Sen’li, sosyalist, solcu akademisyenler de mevcut. Üniversiteliler çıkarılan KHK ile akademisyenlerin  üniversiteden ihraç edilmesine karşı #üniversitesarayasığmaz hastagi ile twitter da buluşuyor   29 Ekim’de yayınlanan 675 sayılı KHK ile 1267 akademisyenin ihraç edilmesi ve Rektörlük seçimlerinin kaldırılmasına karşı Öğrenci Kolektifleri  açıklama yayınladı. Yayınlanan devamı▶