Kolektiflerden ulaşım zammına karşı metroda zincirli eylem

Ankara’da ulaşıma yapılan yüksek zammına ‘ulaşım zamları geri çekilsin’ kampanyasıyla karşılık veren Öğrenci Kolektifleri kampanyalarının üçüncü gününde metroda bir eylem gerçekleştirdiler.

Ulaşım zammına tepkilerini dile getirmek için bugün kendilerini metro turnikelerine zincirleyen 8 üniversiteli polisin sert müdahalesiyle karşılaştı. Çevik kuvvet tarafından yoğun şiddet kullanılarak gözaltına alınan üniversitelilere metrodaki halk destek vererek polisin tavrına tepki gösterdi.

Üzerlerinde “zamlar geri çekilsin”, “Gökçek istifa”, “ulaşım haktır satılamaz” yazılı tişörtler bulunan üniversiteliler polis tarafından gözaltına alınana kadar zamlara ve Gökçek’e karşı sloganlar attılar.

Bugün saat 19.00’da Yüksel Caddesi’nde yaptıkları basın açıklamasıyla gözaltındaki arkadaşlarının serbest bırakılmasını isteyen Öğrenci Kolektifleri’ne Halkevciler de destek verdi.

Öğrenci Kolektifleri’nin yaptığı açıklamada; metro turnikelerine Öğrenci Kolektifleri’nden 8 öğrencinin kendilerini zincirleyerek gerçekleştirdikleri ve halkın da destek verdiği eylem sırasında metronun özel güvenlik görevlilerinin eylemi gerçekleştiren öğrenciler ve onların eylemine destek veren halka fiili darpta bulunduğu, 8 üniversitelinin polisin coplu saldırısına maruz kaldığı ve gözaltına alındığı belirtildi. Bu saldırıların kendilerini yıldırmayacağını ve ulaşım zamları geri çekilene kadar Kızılay’ın, metronun, otobüs duraklarının en doğal eylem alanları olduğunu ve ulaşım zammı geri çekilene kadar eylemlerinin devam edeceğini belirten öğrenciler gözaltında bulunan arkadaşlarının ve dün gözaltına alınan Halkevcilerin bir an önce serbest bırakılmalarını istediler.

Halkevleri’nin yaptığı açıklamada ise Akp’nin daha fazla insan hakları ve demokrasi söyleminin arkasına sığınıp neo-liberal politikaların uygulayıcısı olarak elektrik doğalgaz ve ulaşım gibi halkın en temel ihtiyaçlarına yaptığı zamlarla halk düşmanı yüzünü gösterdiği belirtilerek halk düşmanı neo-liberal programları uygulayanların karşılarında her zaman Halkevlerini bulacakları ve Halkevleri’nin halkın hakları için mücadelesine devam edeceği ifade edildi.

Melih dışarıda halk içerde, Öğrenciye değil Gökçek’e gözaltı, Gökçek elini cebimizden çek, Gözaltılar serbest bırakılsın, Ulaşım haktır satılamaz sloganlarının atıldığı eyleme yaklaşık 150 kişi katıldı.

Çok okunanlar

Haberler

Üniversiteliler her yerde #GençlikHayırdır diyor

“Referanduma yaklaşırken de son sözü yine biz söyleyeceğiz!” diyen üniversiteliler bir araya geliyor. kolektifler1.net olarak dakika dakika aktarıyoruz: Abant İzzet Baysal Üniversitesi’nde  üniversiteliler #GençlikHayırdır diyerek biraradaydı. Boğaziçi Üniversitesi’nde üniversiteliler #GençlikHayırdır Devamı

Haberler

BTK toplu kapamaya girişti, kolektifler1.net de kapatıldı

BTK’den bir kez daha toplu kapatma. Kolektifler1.net’e ikinci kez erişim engeli getirildi, demokrasi15.com, aryenhaber18.co.uk, Sendika34.Org  adresleri de aynı akşam kapatıldı Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) kolektifler.net’e 2.kez erişim engeli getirdi. Aynı gece Devamı