Kolektiflerden ulaşım zammına karşı metroda zincirli eylem

Ankara’da ulaşıma yapılan yüksek zammına ‘ulaşım zamları geri çekilsin’ kampanyasıyla karşılık veren Öğrenci Kolektifleri kampanyalarının üçüncü gününde metroda bir eylem gerçekleştirdiler.

Ulaşım zammına tepkilerini dile getirmek için bugün kendilerini metro turnikelerine zincirleyen 8 üniversiteli polisin sert müdahalesiyle karşılaştı. Çevik kuvvet tarafından yoğun şiddet kullanılarak gözaltına alınan üniversitelilere metrodaki halk destek vererek polisin tavrına tepki gösterdi.

Üzerlerinde “zamlar geri çekilsin”, “Gökçek istifa”, “ulaşım haktır satılamaz” yazılı tişörtler bulunan üniversiteliler polis tarafından gözaltına alınana kadar zamlara ve Gökçek’e karşı sloganlar attılar.

Bugün saat 19.00’da Yüksel Caddesi’nde yaptıkları basın açıklamasıyla gözaltındaki arkadaşlarının serbest bırakılmasını isteyen Öğrenci Kolektifleri’ne Halkevciler de destek verdi.

Öğrenci Kolektifleri’nin yaptığı açıklamada; metro turnikelerine Öğrenci Kolektifleri’nden 8 öğrencinin kendilerini zincirleyerek gerçekleştirdikleri ve halkın da destek verdiği eylem sırasında metronun özel güvenlik görevlilerinin eylemi gerçekleştiren öğrenciler ve onların eylemine destek veren halka fiili darpta bulunduğu, 8 üniversitelinin polisin coplu saldırısına maruz kaldığı ve gözaltına alındığı belirtildi. Bu saldırıların kendilerini yıldırmayacağını ve ulaşım zamları geri çekilene kadar Kızılay’ın, metronun, otobüs duraklarının en doğal eylem alanları olduğunu ve ulaşım zammı geri çekilene kadar eylemlerinin devam edeceğini belirten öğrenciler gözaltında bulunan arkadaşlarının ve dün gözaltına alınan Halkevcilerin bir an önce serbest bırakılmalarını istediler.

Halkevleri’nin yaptığı açıklamada ise Akp’nin daha fazla insan hakları ve demokrasi söyleminin arkasına sığınıp neo-liberal politikaların uygulayıcısı olarak elektrik doğalgaz ve ulaşım gibi halkın en temel ihtiyaçlarına yaptığı zamlarla halk düşmanı yüzünü gösterdiği belirtilerek halk düşmanı neo-liberal programları uygulayanların karşılarında her zaman Halkevlerini bulacakları ve Halkevleri’nin halkın hakları için mücadelesine devam edeceği ifade edildi.

Melih dışarıda halk içerde, Öğrenciye değil Gökçek’e gözaltı, Gökçek elini cebimizden çek, Gözaltılar serbest bırakılsın, Ulaşım haktır satılamaz sloganlarının atıldığı eyleme yaklaşık 150 kişi katıldı.

İlginizi çekebilir

Haberler

YTÜ’de Okumuş İnsan Halkın Yanındadır Standına Saldırı: Oyuncaklar gözaltına alındı

İstanbul Yıldız Teknik Üniversitesi’nde “Okumuş İnsan Halkın Yanındadır” kampanyası için Öğrenci Kolektifleri’nden stant açan 3 üniversiteliye ve topladıklara oyuncaklara güvenlikler saldırdı YTÜ’de Okumuş İnsan Halkın Yanındadır Kampanyası için stant açan üniversiteliler, sıra arkadaşlarına, yılbaşında yoksul mahallelerde bulunan çocukların gülüşlerindeki umudu büyütmek için oyuncak ve kitap toplama çağrısında bulundu. Bir süre sonra standın bulunduğu yere gelen güvenlik görevlileri üniversitelilerin açtığı standa, devamı▶

Haberler

Gençlik, Türkiye’nin dört bir yanında “Suruç için, herkes için adalet” istedi

Suruç Katliamı’nın ikinci yıldönümünde gençlik örgütleri Türkiye’nin dört bir yanında 33 düş yolcusunu andı.  İstanbul’da yüzlerce kişinin katılımıyla Kadıköy’de yürüyüş yapılırken, Ankara’da gençlik örgütlerine polis saldırarak gözaltına aldı  Urfa Suruç’ta 33 kişinin hayatını kaybettiği, 100’den fazla kişinin yaralandığı Suruç Katliamı’nın üzerinden iki yıl geçmesine rağmen görülen davada hâlâ bir gelişme gözlenmedi. Katliamın yıldönümünde ise gençlik örgütleri Türkiye’nin dört bir yanında devamı▶

Haberler

Ankara Üniversitesi, kampüs kampüs boykotta (Güncelleniyor)

686 No’lu Kanun Hükmünde Kararname ile ihraç edilen hocalar için Ankara Üniversitesi 1 hafta boykot ilan etti, boykotun ilk gününde boykota çağrılar, açık dersler devam ediyor… 686 No’lu son KHK ile çoğunluğu Ankara Üniversitesi’nden olan akademisyenler ihraç edilmişti. Ankara Üniversitesi’nde üniversite bileşenleri 1 hafta boykot ilan etti. Boykot tam hızla sürerken, boykotun ilk gününü kolektifler1.net olarak paylaşıyoruz: Üniversitenin Cebeci Kampüsünde devamı▶

Yazılarımız

Gençlik sözünün arkasında: AKP’yi tarihe gömeceğiz! – Berkay Çolak* (Üniversiteli Gazetesi)

”Açıklamaya geri dönecek olursak, ”Sözlerimizin arkasındayız” diyor Binali. Gençlik sözünü yineliyor ve arkasında! Gerici, faşist, piyasacı yönetime karşı bilim ve özgürlük mücadelesiyle AKP’yi tarihe gömeceğiz!” Binali Yıldırım’ın 19 Kasım tarihinde Abbas Güçlü’ye verdiği röportajda “Üniversitesiz ilimiz kalmadı. Ama fakülteler açılırken, sanki üzerinde yeterince düşünülmemiş. Her yıl 100 bin öğretmen mezun oluyor. Devlet olarak ne onlara ne diğer üniversite mezunlarının hepsine devamı▶