Kolombiya’da 15 bin kişilik ”eğitime bütçe” eylemi: 35 kişi gözaltına alındı

Kolombiya’da eğitime ayrılan bütçenin arttırılmasını isteyen öğrenciler, akademisyenler ve işçi sendikalarının eylemine polis saldırdı. 35 kişi gözaltına alındı

Kolombiya’da hükümetin vergi düzenlemesine itiraz eden ve yüksek öğretime ayrılan bütçenin artırılmasını isteyen öğrenciler, akademisyenler ve işçi sendikaları eylem düzenledi.

Başkent Bogota’daki farklı üniversitelerde okuyan binlerce öğrenci, şehir ulaşımındaki en kritik noktalardan 100. Cadde’ye ulaşmak için Kuzey Otoyolu üzerinden yürüyüşe geçti.

Eyleme polis saldırdı, 35 kişi gözaltına alındı

AA’nın aktardığına göre ülkede yaklaşık 3 aydır, hükümetin vergi sistemine itiraz eden ve yüksek öğretime ayrılan bütçenin artırılmasını isteyen öğrenci, akademisyen ve işçi sendikalarının protesto eylemleri devam ediyor.

Cali, Medellin, Barranquilla gibi şehirlerde eş zamanlı protestolar düzenlenirken, başkent Bogota’nın çeşitli noktalarında özellikle öğrencilerin yoğun katılımı ile yürüyüşler yapıldı.

Bogota’daki Nacional, Pedagogica ve Distrital gibi önemli kamu üniversitelerinin yanı sıra diğer yükseköğretim kurumlarından da öğrenci gruplarının ve akademisyenlerin düzenlediği yürüyüşe 15 bine yakın kişi katıldı.

Kentin farklı noktalarından harekete geçerek birleşen eylemciler, şehir ulaşımındaki en kilit noktalardan 100. Cadde’ye doğru Kuzey Otoyolu üzerinden ilerledi. Kitle polisin engellemesiyle karşılaştı. Polis göz yaşartıcı gazla saldırdı. Bir kişinin yaralandığı eylemde 35 kişi gözaltına alındı.

 

Çok okunanlar

Haberler

Akademisyenlere sosyal medyadan destek yağdı

Kocaeli Üniversitesi’nde ‘Bu Suça Ortak Olmayacağız’ bildirisine imza atan 19 akademisyen geçtiğimiz günlerde üniversiteden ihraç edilmişti. Hocalarına sahip çıkan üniversiteliler Twitter’dan başlattıkları eylemle seslerini tüm Türkiye’ye duyurdu.#KOÜHocalarımaDokunma hastagi ile yapılan Devamı