KTÜ Öğrenci Kolektifi soruşturma ve davaları protesto etti

Geçtiğimiz ay, İsrail Büyükelçisi’ nin Karadeniz Teknik Üniversitesi’ ni ziyaretini yumurtalı protesto ile engelleyen KTÜ Öğrenci Kolektifi üyeleri, haklarında açılan soruşturma ve davaları protesto etti.

Karadeniz Teknik Üniversite’sinde kamuoyunda geniş yankı bulan büyükelçi protestosunun ardından üniversite yönetimi 31 öğrenci hakkında soruşturma başlattı. Daha önce yapılan eylemlerden dolayı haklarında bir çok soruşturma açılan ve çeşitli cezalara maruz kalan Kolektifçiler, dün Rektörlük binası önünde yaptıkları eylemle soruşturmaların geri çekilmesini talep ettiler. Eylem öncesinde, bir sokak tiyatrosu yapan üniversiteliler, İsrail Büyükelçisi Gaby Levy’ nin nin üniversiteye gelişini canlandırdı. Oynanan sokak tiyatrosunda öğrenciler İsrail işbirlikçilerinin istediği türden bir “karşılama” yaptılar. Kırmızı halılar serilerek yapılan “karşılamanın” ardından bir basın açıklaması yapan Kolektifçiler, üniversite yönetiminin baskıcı ve İsrail yanlısı tutumunu eleştirdiler.

Açılan soruşturmaların, yapılan protesto ile zor durumda kalan KTÜ yönetiminin İsrail devletine bir jesti olduğunu belirten üniversiteliler, “Filistin halkı kan ağlamaya devam ederken ve İsrail saldırıları sürerken, bu protestoyu suç ilan etmek ya da soruşturmaya konu etmek ne İbrahim Özen’ in ne de siyasi hırsları nedeniyle İbrahim Özen’i tetikleyen ekip arkadaşlarının haddinedir” dediler.

Kolektifçiler, üniversite yönetimini, İsrail’ i ve AKP’ yi protesto eden sloganlarla eylemlerine son verdiler.

 

Çok okunanlar

No Picture
Haberler

Engin Ardıç’a sepetli protesto

Bahçeşehir Üniversitesi’nde Egemen Bağış’ı protesto eden öğrencilere ağza alınmayacak hakaretlerde bulunan Sabah Gazetesi yazarı Engin Ardıç, İstanbul Öğrenci Kolektifleri tarafından Sabah Gazetesi önünde protesto edildi. Öğrenci Kolektifleri bugün(13.01.2010) Sabah gazetesi Devamı

No Picture
Haberler

Öğrencilerden İBB önünde battaniyeli eylem

İstanbul Öğrenci Kolektifleri Büyükşehir Belediyesi’nin bursları yatırmamasını protesto etmek için dördüncü kez belediye önünde eylem yapıyor. Bursların derhal ödenmesi ve öğrencilerin ulaşım ücretlerinde yüzde 50 indirim yapılması talebiyle İstanbul Büyükşehir Devamı