KTÜ Öğrenci Kolektifi soruşturma ve davaları protesto etti

Geçtiğimiz ay, İsrail Büyükelçisi’ nin Karadeniz Teknik Üniversitesi’ ni ziyaretini yumurtalı protesto ile engelleyen KTÜ Öğrenci Kolektifi üyeleri, haklarında açılan soruşturma ve davaları protesto etti.

Karadeniz Teknik Üniversite’sinde kamuoyunda geniş yankı bulan büyükelçi protestosunun ardından üniversite yönetimi 31 öğrenci hakkında soruşturma başlattı. Daha önce yapılan eylemlerden dolayı haklarında bir çok soruşturma açılan ve çeşitli cezalara maruz kalan Kolektifçiler, dün Rektörlük binası önünde yaptıkları eylemle soruşturmaların geri çekilmesini talep ettiler. Eylem öncesinde, bir sokak tiyatrosu yapan üniversiteliler, İsrail Büyükelçisi Gaby Levy’ nin nin üniversiteye gelişini canlandırdı. Oynanan sokak tiyatrosunda öğrenciler İsrail işbirlikçilerinin istediği türden bir “karşılama” yaptılar. Kırmızı halılar serilerek yapılan “karşılamanın” ardından bir basın açıklaması yapan Kolektifçiler, üniversite yönetiminin baskıcı ve İsrail yanlısı tutumunu eleştirdiler.

Açılan soruşturmaların, yapılan protesto ile zor durumda kalan KTÜ yönetiminin İsrail devletine bir jesti olduğunu belirten üniversiteliler, “Filistin halkı kan ağlamaya devam ederken ve İsrail saldırıları sürerken, bu protestoyu suç ilan etmek ya da soruşturmaya konu etmek ne İbrahim Özen’ in ne de siyasi hırsları nedeniyle İbrahim Özen’i tetikleyen ekip arkadaşlarının haddinedir” dediler.

Kolektifçiler, üniversite yönetimini, İsrail’ i ve AKP’ yi protesto eden sloganlarla eylemlerine son verdiler.

 

Çok okunanlar

No Picture
Haberler

Pamukkale Üniversitesi’nde tecavüze karşı kadın dayanışması

Pamukkale Üniversitesi Kınıklı Kampüsü girişinde toplanan yaklaşık 20 öğrenci, “Yalnız Değilsin”, “Meta değil, kadınız”, “Bedenimiz bizimdir”, “Tecavüze karşı sessiz kalmıyoruz” yazılı pankart ve dövizlerle Ç.A.´nın tecavüze uğramasına tepki gösterdi. Pamukkale Devamı

No Picture
Haberler

Öğrenci Kolektifleri, Başbakanlık önünde eylemdeydi

Öğrenci Kolektifleri harçlara karşı mücadelelerini sürdürüyor. Kolektifçiler bugün yaptıkları eylemde yıllardır yaya trafiğine dahi kapalı olan Başbakanlık Merkez Binası önüne yürüdüler.  “Hayal değil gerçek, eğitim parasız olacak!” “Teşekkür de pazarlık Devamı