KTÜ Yönetiminin Soruşturma ve Ceza Terörüne Karşı Bize Destek Olun

KTÜ Yönetiminin Soruşturma ve Ceza Terörüne Karşı Bize Destek Olun

Gerçek bir üniversite istediğimiz için cezalandırılıyoruz

İşsizliğin, yoksulluğun, baskı ve sömürünün olmadığı bir ülke istediğimiz için cezalandırılıyoruz

Barışın, kardeşliğin, dayanışmanın egemen olduğu bir dünya istediğimiz için cezalandırılıyoruz

Bilime ve sanata “bulaştığımız” için cezalandırılıyoruz

Özgürlüğe ulaşma gayretimizden dolayı cezalandırılıyoruz

Karadeniz Teknik Üniversitesi yönetiminin yasakçı, baskıcı, öğrenci düşmanı uygulamalarına dur demek için, eğitim hakları elinden alındığı için açlık grevinde olan arkadaşlarımızın dirençlerine direnç katmak için bize destek olun. Ulaşabildiğiniz her yolla üniversite yönetimini protesto edin ve bütün soruşturma ve cezaların iptal edilmesini isteyin.

KTÜ yönetimine ulaşmak için:

Rektörlük telefon: 0462 325 32 43
Rektörlük faks: 0462 325 32 05
E-Posta: bim@ktu.edu.tr

Faks ve mail için kullanılabilecek örnek metin aşağıdadır;

Karadeniz Teknik Üniversitesi Rektörlüğü’ ne

Yönetiminizin üniversite öğrencilerine yönelik baskıcı ve yasakçı uygulamalardan, kamuoyuna yansıdığı kadarıyla haberdar oldum. Gerek yerel basında gerekse ulusal basında üniversite öğrencilerine verdiğiniz uzaklaştırma cezalarına neden olarak, salon talebiyle oturma eylemi yapmak, tiyatro oynamak, kadınlar günü dolayısıyla yürüyüş yapmak, basın açıklaması dinlemek gibi etkinlikler sıralanıyor.

Bütün bu gerekçelere bakıldığında, üniversitelilere ceza verme nedeni olarak sayılan etkinliklerin hepsinin, çeşitli demokratik talepleri içeren ve yine demokratik yollarla gerçekleştirilen faaliyetler olduğunu görüyorum.

Yönetiminiz, kültürel- sanatsal faaliyetleri, üniversite öğrencilerinin kimi toplumsal sorunlara dair görüş beyan etmelerini ve çeşitli akademik-demokratik taleplerde bulunmalarını “suç” sayarak, ceza vermekte hiç bir sakınca görmemiştir. Oysa bir üniversite yönetiminden beklenen, bu tür etkinliklerin önünü açmak; üniversiteyi, bilimin, sanatın, eleştirel düşüncenin ve demokratik değerlerin beşiği yapmaktır.

Yönetiminizin üniversitelileri susturmak ve yıldırmak üzere verdiği uzaklaştırma cezaları, en temel insan haklarından olan öğrenim hakkını engellemeye yöneliktir. Cezaların, özellikle final sınavları dönemine denk getirilerek, öğrencilerin daha fazla zarar görmesini amaçlamak; doğru bir tutum değildir.

17 öğrencinin öğrenim hakkını elinden alan ve açılan onlarca soruşturma ile bir çok öğrenciyi de aynı gerekçeyle üniversiteden uzaklaştırmaya hazırlanan yönetiminizin baskıcı ve yasakçı tutumunu kınıyorum.

Yaklaşan final dönemi öncesinde, öğrencilere yönelik açılan bütün soruşturmaların iptal edilmesi ve verilen bütün cezaların geri çekilmesi doğru bir tutum olacaktır.

Yönetiminizin böylesi bir tutum içerisine girmesini bekliyorum.

 

İlginizi çekebilir

Haberler

Bu ülkeyi bizden başkası yönetemez! Osman Çokaman*

Darbe, OHAL, gözaltılar, tutuklamalar derken her şey hızla akıp gidiyor. Birileri görevden alınıyor, uzaklaştırmalar, ilişiği kesilenler, “kurunun yanında yanan yaşlar” devletin ortadan kalktığı bir durumu yaratıyor. Herkes farkında ve her gece televizyonlarda bitmeyen tartışmalarda konuşuluyor ama bir türlü sorunun esası ele alınmıyor. Etrafında dolaşıp duruluyor ve yeni hamlelere bakıp değerlendirmeler yapılıyor. Ancak açıkça söylemek gerekli, bu ülke yönetilemiyor.  Yönetiliyormuş gibi devamı▶

Haberler

Rantın değil çocukların parkı: Antalya’da halk Giritli Parkı yıkımına hayır dedi

Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından yıkılarak otopark yapılması planlanan Giritli Parkı için halkla birlikte mücadele eden üniversiteliler kazandı: Giritli Parkı otopark yapılmayacak Antalya Büyükşehir Belediyesi, Şarampol Proje’si kapsamında 3 hafta önce mahallenin tek yeşil alanı olan Giritli Parkı’na koyulan tabelalarla parkı yıkarak yerine otopark yapmayı planladığını duyurdu. Bu yıkıma karşı halk tepki gösterdi. Çocukların ve halkın yoğun olarak kullandığı parkta basın devamı▶

Haberler

Eskişehir Anadolu Üniversitesi’nde Ali İsmail’i unutmayan üniversitelilere soruşturma

Eskişehir Anadolu Üniversitesi’nde Ali İsmail Korkmaz’ın doğum gününü unutmayan sıra arkadaşlarına soruşturma açıldı   Eskişehir Anadolu Üniversitesi Eğitim Fakültesi İngilizce Öğretmenliği bölümünde okuyan Ali İsmail Korkmaz, Haziran İsyanında katledilmişti. Ali İsmail’i doğum gününde unutmayan sıra arkadaşları “Düşlerindeki özgür dünyayı biz kuracağız!” yazılı afişi Eğitim Fakültesi önüne asarak unutmadıklarını ve unutturmayacaklarını hatırlattılar. Bunun üzerine üniversite yönetimi tarafından Ali İsmail’in sıra arkadaşlarına devamı▶

Haberler

Anadolu Üniversitesi ayakta: İhraçlara karşı isyan büyüyor

Anadolu Üniversitesi’nde son çıkarılan KHK ile ihraç edilen akademisyenler uğurlanırken Özel Güvenlik Birimleri(ÖGB) üniversitelilere ve hocalara saldırdı. Üniversiteliler ve akademisyenler defalarca barikat kuran ÖGB’yi direnerek aştı Son KHK ile ihraç edilen akademisyenler için Anadolu Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde uğurlamanın ardından üniversiteliler ve akademisyenler üniversite içerisinde ihraç edilen diğer akademisyenlerin de fakültelerine yürüyüş gerçekleştirmek istedi. Gerçekleştirmek istenilen yürüyüşe Özel Güvenlik Birimleri(ÖGB) saldırdı. devamı▶