KTÜ Yönetiminin Soruşturma ve Ceza Terörüne Karşı Bize Destek Olun

KTÜ Yönetiminin Soruşturma ve Ceza Terörüne Karşı Bize Destek Olun

Gerçek bir üniversite istediğimiz için cezalandırılıyoruz

İşsizliğin, yoksulluğun, baskı ve sömürünün olmadığı bir ülke istediğimiz için cezalandırılıyoruz

Barışın, kardeşliğin, dayanışmanın egemen olduğu bir dünya istediğimiz için cezalandırılıyoruz

Bilime ve sanata “bulaştığımız” için cezalandırılıyoruz

Özgürlüğe ulaşma gayretimizden dolayı cezalandırılıyoruz

Karadeniz Teknik Üniversitesi yönetiminin yasakçı, baskıcı, öğrenci düşmanı uygulamalarına dur demek için, eğitim hakları elinden alındığı için açlık grevinde olan arkadaşlarımızın dirençlerine direnç katmak için bize destek olun. Ulaşabildiğiniz her yolla üniversite yönetimini protesto edin ve bütün soruşturma ve cezaların iptal edilmesini isteyin.

KTÜ yönetimine ulaşmak için:

Rektörlük telefon: 0462 325 32 43
Rektörlük faks: 0462 325 32 05
E-Posta: bim@ktu.edu.tr

Faks ve mail için kullanılabilecek örnek metin aşağıdadır;

Karadeniz Teknik Üniversitesi Rektörlüğü’ ne

Yönetiminizin üniversite öğrencilerine yönelik baskıcı ve yasakçı uygulamalardan, kamuoyuna yansıdığı kadarıyla haberdar oldum. Gerek yerel basında gerekse ulusal basında üniversite öğrencilerine verdiğiniz uzaklaştırma cezalarına neden olarak, salon talebiyle oturma eylemi yapmak, tiyatro oynamak, kadınlar günü dolayısıyla yürüyüş yapmak, basın açıklaması dinlemek gibi etkinlikler sıralanıyor.

Bütün bu gerekçelere bakıldığında, üniversitelilere ceza verme nedeni olarak sayılan etkinliklerin hepsinin, çeşitli demokratik talepleri içeren ve yine demokratik yollarla gerçekleştirilen faaliyetler olduğunu görüyorum.

Yönetiminiz, kültürel- sanatsal faaliyetleri, üniversite öğrencilerinin kimi toplumsal sorunlara dair görüş beyan etmelerini ve çeşitli akademik-demokratik taleplerde bulunmalarını “suç” sayarak, ceza vermekte hiç bir sakınca görmemiştir. Oysa bir üniversite yönetiminden beklenen, bu tür etkinliklerin önünü açmak; üniversiteyi, bilimin, sanatın, eleştirel düşüncenin ve demokratik değerlerin beşiği yapmaktır.

Yönetiminizin üniversitelileri susturmak ve yıldırmak üzere verdiği uzaklaştırma cezaları, en temel insan haklarından olan öğrenim hakkını engellemeye yöneliktir. Cezaların, özellikle final sınavları dönemine denk getirilerek, öğrencilerin daha fazla zarar görmesini amaçlamak; doğru bir tutum değildir.

17 öğrencinin öğrenim hakkını elinden alan ve açılan onlarca soruşturma ile bir çok öğrenciyi de aynı gerekçeyle üniversiteden uzaklaştırmaya hazırlanan yönetiminizin baskıcı ve yasakçı tutumunu kınıyorum.

Yaklaşan final dönemi öncesinde, öğrencilere yönelik açılan bütün soruşturmaların iptal edilmesi ve verilen bütün cezaların geri çekilmesi doğru bir tutum olacaktır.

Yönetiminizin böylesi bir tutum içerisine girmesini bekliyorum.

 

İlginizi çekebilir

Haberler

Eskişehir’de üniversitelilerden Ziraat Bankası önünde mizansenli eylem: ” KYK elini kredimden çek”

Eskişehir’de üniversiteliler Ziraat Bankası önünde taleplerini dile getirdi Bugün Eskişehir’de üniversiteliler taleplerini belirtmek için Ziraat Bankası önünde mizansenli bir eylem gerçekleştirdi. ”Çocuk istismarına hayır dedikleri, katliam , taciz, tecavüz yaşanan tarikat yurtları kapatılsın” dedikleri için 3 yıldır bursları kesilen üniversiteliler Ziraat Bankası önünde mizansenli bir eylem gerçekleştirdi. ”Bizler bizden kesilen paraların tarikat yurtlarına aktarılmasına, ayakkabı kutularında saklanmasına razı değiliz” diyen devamı▶

Haberler

Verşan Kök’ün hızına yetişilmiyor: ODTÜ Medya Topluluğu da Rektörlük kararıyla kapatıldı

ODTÜ’de resmi toplulukların dışındaki grupların etkinliklerinin yasaklanmasının ardından bu kez de okulun dikkat çeken topluluklarından Medya Topluluğu da Rektörlük kararıyla kapatıldı ODTÜ Rektörlüğü tarafından öğrencilere atılan maille ODTÜ Medya Topluluğu’nun kapatıldığı duyuruldu. Gönderilen mailde ”Medya Topluluğu, 20 Aralık 2018 tarihi itibari ile kapatılmıştır.” ve ”Topluluklarla ilgili her tür uyuşmazlıklar Rektörlükçe karara bağlanır.” gibi ifadelere yer verildi.  Bu mailin ardından Medya devamı▶

Üniversiteden

Mülkiye’ye saldırılar da ihraçlara tepkiler de büyüyor

Ankara Üniversitesi SBF’de akademisyenlerin dersleri onaylanmadı, KHK’lere tepki gösteren Tanıl Bora dersini bıraktı Ankara Üniversitesi’nde onlarca akademisyenin ihracına sebep olan Rektör Erkan İbiş şimdi de Siyasal Bilgiler Fakültesi tarihine adlarını yazdıran hocalardan Prof. Dr. Ruşen Keleş, Prof. Dr. Bilsay Kuruç, Prof. Dr. Sina Akşin ve 1402’lik eski dekan Prof. Dr. Cevat Geray’ın ders verme taleplerini engelledi. Bütçe yetersizliği bahane edilerek devamı▶

Üniversiteden

İletişim Kolektif: “Üniversite sansüre biat etmez!”

Jiyan TV, Zarok TV, Hayatın Sesi TV, TV 10 ve Van TV kanallarının yayınının durdurulmasının ardından Hayatın Sesi yöneticileri Başbakanlık emriyle OHAL kapsamında yayının durdurulduğuna dair bilgi edindiklerini söylediler. Bunun üzerine İletişim Kolektif’in açıklamasını sizlerle paylaşıyoruz.   ÜNİVERSİTE SANSÜRE BİAT ETMEZ 15 Temmuz darbe girişimi sonrası Türkiye’de OHAL ilan eden AKP, devlet kurumları içinde bir tasfiye süreci başlatmıştı. Devlet kurumlarını devamı▶