Mersin Üniversitesi Öğrenci Kolektifi’nden müzik yapan öğrencilere yönelik saldırılara karşı açıklama: ”Sanata değil çetelere barikat!”

Mersin Üniversitesi Öğrenci Kolektifi faşist çeteler ve ÖGB tarafından müzik yapan öğrencilere yönelik saldırılara karşı bir açıklama yayınladı

İki hafta önce Mersin Üniversitesi’nde müzik yapan öğrencilere ÖGB’nin müdahale etmesiyle başlayan saldırılar her gün devam ediyor. Müzik yasağını okulun her tarafında delen öğrenciler her gün ÖGB’nin ile polislerin sistematik tacizine maruz kalıyor ve soruşturma tehditleri alıyorken “biz bu okulda müzik yapmak için kimseden izin almayacağız” diyenlerin sesi hiç kısılmıyor. En son meydana gelen olayda ise Güzel Sanatlar Fakültesi önündeki çimlik alanda yapılan müziğe sivil faşist çeteler sözlü bir şekilde saldırdı. Müzik yapan öğrencilere tehditler savuran bu çetelere karşı öğrenciler müzik yapmaya devam etti.

Mersin Üniversitesi Öğrenci Kolektifi bir süredir devam eden bu sistematik saldırılara karşı bir açıklama yayınladı.

Açıklamanın tam metni şu şekilde:

Mersin Üniversitesi’nde iki haftadır müzik yasağı öğrencilerin kararlı bir şekilde direnişiyle kırılıyor. ÖGB ve silahlarıyla, telsiz sesleriyle okulu bir karakola çeviren polislerin çaresizliği yüzlerinden okunuyor. Şikayet var bahanesiyle yaptıkları her müdahalede öğrencilerin “Biz bu okulda müzik yapmak için kimseden izin almayacağız. Bu üniversite bizim, üniversiteyi baskıyla, tehditlerle tahakküm altına alamazsınız.” diyen öğrencilerin iradesine çarpıyorlar. Çareyi sivil faşist çeteleri provokasyon yaratmak için üzerimize göndermekte bulan, öğrencilere asıp kesme tehditlerini savurmaları için onlara cesaret verenler bilsin ki; ne sanatı savunmaktan ne de diktatörlüğe karşı mücadele yürütmekten vazgeçeriz. Mersin Üniversitesi gericiliğe karşı bilimi, sanatı; kirli savaş politikalarına karşı barışı savunanların üniversitesidir. Mersin Üniversitesi’nin tarihi direniş tarihidir. Bizler gücümüzü bilimden, akıldan ve dayanışmadan alıyoruz. ÖGB, polis ve faşist çeteler rahatsız olmaya devam etsinler hiçbir yere gitmiyoruz.

SANATA DEĞİL ÇETELERE BARİKAT!

Üniversitede dayanışmaya, bilime ve sanata dair ne varsa hiç durmadan saldıran, toplulukların etkinliklerine izin vermeyen, üniversite dışarısında yapılacak izinli etkinliklerin bildirisini dağıtan öğrencilere bile tahammülü olmayan Rektör Ahmet Çamsarı üniversitede Tek Adam’ın istediği ortamı sağlamak için elindeki bütün imkanları kullanıyor. Üniversitede müzik bile yasakken, topluluk etkinliklerine izin verilmezken sivil faşist çetelerin örgütlenmelerine tam destek olunuyor. Bildiri dağıtımları, yürüyüşlerine izinler veriliyor hatta bu çetelerin “reis”leriyle fotoğraflar çekilerek sosyal medya hesaplarından paylaşılıyor. Bugün müzik yapan öğrencilere tehditler savuran bu çetelerle polisler elele kolkola gezerken, müzik yapan öğrencilere aynı polisler üniversitede müzik yapılmasının okuldaki “huzur ortamı”nın bozulması, öğrencilerin rahatsız olması vs bahaneleriyle engellemeye çalışıyor. Müzik yapan tüm öğrencilere hatta o gün okulda olmayıp daha önceki günlerde müzik yapan öğrencilere bile para cezası kesiliyor. İlk günden beri söylüyoruz. Üniversiteler bizimdir! Üniversite sanatın, aklın ve bilimin yeridir. Demokratik üniversiteleri kurana, diktatörü durdurana kadar mücadelemiz sürecek.

Ferman Sarayın Üniversiteler Bizimdir!

 

 

 

Çok okunanlar

Haberler

En iyi 20 Tweet ile #GençlikLaiklikİstiyor

Reina saldırısı sonrası Halkevi üyeleri, Okmeydanı’nda bir kahvehanede halkı İŞİD’e karşı mücadeleye ve laikliği savunmaya çağırdı. Konuşma sonrası 2 Halkevi üyesi konuşma gerekçe gösterilerek tutuklandı.Bugün ise Türkiye’nin dört bir yanında Devamı