Mülkiyeliler Birliği, Mülkiye’nin kuruluş yıldönümü etkinliklerinde konuşturulmuyor!

Mülkiyeliler Birliği, Mülkiye’nin 159. yıldönümü etkinlik programından çıkarıldı

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi-Mülkiye’nin 159. kuruluş yılı etkinlikleri programına fakülte yönetimi tarafından Mülkiyeliler Birliği dahil edilmedi. Mülkiyeliler Birliği’nin bütün yöneticilerine davetiye gönderildiği halde, her yıl yapılan törende konuşan Mülkiyeliler Birliği yöneticileri, bu yıl konuşamayacak.

Mülkiyeliler Birliği Yönetim Kurulu yasağa tepki gösterdi. “Rektör Erkan İbiş’in Fakülte’ye geliyor olması nedeniyle Mülkiye camiasının temsilcisi, Mülkiyeliler Birliği Derneği, 4 Aralık programından dışlanmış durumda” ifadelerinin yer aldığı açıklama, “fakültedeki bütün özgüllükleri yok etmeye çalışan anlayışa karşı Mülkiye’yi koruyabilecek bir yönetimin de ne yazık ki bulunmadığı” vurgusuyla devam etti.

Mülkiyeliler Birliği’nden yazılı açıklama geldi

Mülkiyeliler Birliği Yönetim Kurulu, gelişmeler üzerine bir açıklama yaparak, etkinliğe bir gün kala bildirilen yasağa tepki gösterdi. Açıklamada, “Peki bugün siz neyi kutluyorsunuz?” diye soruldu.

Açıklama şu şekilde:

“4 Aralık tarihi, Fakültemizin kuruluşu, 159 yıllık bir kurumun başlangıcı kabul edilir. Türkiye’de Mülkiye kadar köklü gelenekleri olan çok az kurum vardır. Mülkiye camiası bütün unsurları ile birlikte bugüne kadar ürettiği değeri korumayı başarmış, aldığı bütün darbeleri püskürtmeyi bilmiş, Türkiye modernleşmesinin başlarında edindiği kamudan yana eleştirel pozisyonunu koruyabilmiş, hiçbir iktidarla bağlı olmadan sosyal bilimin icra edilme koşullarını yaratabilmiştir. Bu perspektif ile yetişen Mülkiyeliler, uğraşıları her ne olursa olsun ülkenin en yakıcı sorunlarında kendilerini hep ön saflarda bulmuşlardır. Türkiye’nin içinden geçtiği her siyasal kriz ve baskı döneminin Mülkiye’de acı deneyimler yaratması bu nedenle tesadüf değildir; Mükiye’nin bir kurum olarak var olduğunu, bir kurum olarak savunulması gerektiğini en iyi gösteren şey de bütün bu dönemlerin ardından Mülkiye’nin yeniden yaratılabilmesidir. 12 Mart, 12 Eylül ve bugün. Mülkiye kendini bir kurum, bir perspektif, bir ekol olarak yine ortaya koymaktadır; Cumhuriyetin belirlediği ikametgahı olan Cebeci’deki tarihi binanın çektiği çilenin son yaşananlarla katlanarak artmasına rağmen ve tam da bu nedenle.

Bugün 4 Aralık. Camiamızın bütün unsurları, kendilerini bir araya getiren 159 yıllık kurumun değerlerinin yaşamasından ve geleceğe bir kez daha taşınabilmiş olmasından duyduğu sevinci yaşıyor. Fakat bu sevinç ne yazık ki Fakülte’de yankılanamayacak. Çünkü Mülkiye üzerinde kurulan akademik ve siyasal baskıların uygulayıcısı olan Rektör Erkan İbiş’in Fakülte’ye geliyor olması nedeniyle Mülkiye camiasının temsilcisi, Mülkiyeliler Birliği Derneği, 4 Aralık programından dışlanmış durumda. Fakültemizdeki bütün özgüllükleri yok etmeye çalışan anlayışa karşı Mülkiye’yi koruyabilecek bir yönetim de ne yazık ki yok.

Mülkiyeliler Birliği kurullarının haftalar öncesinden resmi olarak davet edilmesine karşın Fakültemize alınmayacak olmasının telefon aracılığıyla söylenmesinin ardından meşru olan soru şudur? Peki siz bugün neyi kutluyorsunuz? Bu meşru soru sevincimize gölge düşürmeyecek. Şair Hasan Hüseyin’in dediğini bir kez daha söyleyeceğiz yalnızca: “Yaprak döker bir yanımız…”

159. yıl sevincini Mülkiyeliler ve dostları ile paylaşmak için 4 Aralık’ta Mülkiye 159. Yıl Resepsiyonu’nda buluşacağız. Mezunlarımızı, öğretim üyelerimizi, idari personelimizi ve öğrencilerimizi saat 18:00’de Mülkiye 159. Yıl Resepsiyonu’na bekliyoruz.”

Ne olmuştu?

Mülkiyeliler Birliği’nde son seçimi içerisinde ihraç edilen akademisyenlerin de yer aldığı ”Yetiştik Çünkü Biz” ekibi kazanmış, Ankara Üniversitesi yönetimi ile Mülkiyeliler Birliği arasında gerilimli bir süreç başlamıştı.

İlginizi çekebilir

Haberler

ESOGÜ’de katliamı konuşana gözaltı

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi’nde 4 kişinin Volkan Bayar tarafından katledilmesinin ardından yemekhanede konuşma yapıp bildiri dağıtmak isteyen üniversitelilere polis ve ÖGB saldırdı Eskişehir Osmangazi Üniversitesi’nde 4 kişinin Volkan Bayar tarafından katledilmesinin ardından yemekhanede konuşma yapıp bildiri dağıtmak isteyen Öğrenci Kolektifleri üyelerine ilk önce ÖGB tarafından darp edildikten sonra polisler 3 üniversite öğrencisini gözaltına aldı. “Bu üniversitenin güvenliğini tehdit eden biz değiliz. devamı▶

Haberler

Mezuniyette “Mühürsüz diplomalar da geçerli olacak mı?” pankartı açılınca…

Kocaeli Üniversitesi’nde mezuniyet töreninde “Mühürsüz diplomalar da geçerli olacak mı” pankartı açarak fotoğraf çektiren üniversiteliler, birden koşturarak gelen özel güvenliklerin engellemesiyle karşı karşıya kaldı Kocaeli Üniversitesi’nde mezuniyet töreninde “Mühürsüz diplomalar da geçerli olacak mı” pankartı açarak fotoğraf çektiren İletişim Fakültesi öğrencileri, birden koşturarak gelen özel güvenliklerin engellemesiyle karşı karşıya kaldı. YSK’nın 16 Nisan referandumunda hile tespitini imkansız kılacak şekilde mühürsüz pusulaları devamı▶

Haberler

YTÜ’de Okumuş İnsan Halkın Yanındadır Standına Saldırı: Oyuncaklar gözaltına alındı

İstanbul Yıldız Teknik Üniversitesi’nde “Okumuş İnsan Halkın Yanındadır” kampanyası için Öğrenci Kolektifleri’nden stant açan 3 üniversiteliye ve topladıklara oyuncaklara güvenlikler saldırdı YTÜ’de Okumuş İnsan Halkın Yanındadır Kampanyası için stant açan üniversiteliler, sıra arkadaşlarına, yılbaşında yoksul mahallelerde bulunan çocukların gülüşlerindeki umudu büyütmek için oyuncak ve kitap toplama çağrısında bulundu. Bir süre sonra standın bulunduğu yere gelen güvenlik görevlileri üniversitelilerin açtığı standa, devamı▶

Yazılarımız

Krizden payımıza düşen – Doğukan Gürbey*

”Tüm bu karmaşanın arasında toplumun büyük bir kısmı yokuş aşağı giden bir minibüste bir yerlere çarpmayı bekler şekilde durumu izliyor. Hayatımızın önemli bir bölümünü yasaklamalar ve baskılarla geçiren biz üniversitelilerinse bu süreçten en çok zarar gören kesimlerden biri olacağı açık” Dolar müthiş bir hızla gitgide yükseliyor. Yükselişin formülü basit. Bir döviz türünün yükselişi, piyasadaki o döviz miktarındaki azalışı anlamına geliyor. devamı▶