ODTÜ Rektörlüğü, bakan ağırladığı salonda evrim konferansı dahil pek çok etkinliği engellemek istiyor

Ortadoğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Rektörlüğü, ODTÜ Kültür ve Kongre Merkezi’nde (KKM) yapılacak etkinlikleri yeniden yapılandırma ve tadilat gerekçesiyle iptal etti

ODTÜ Rektörlüğü, 13. Aykut Kence Evrim Konferansı dahil pek çok etkinliği salonda tadilat yapılacağı bahanesiyle engellemek istiyor. Aylar öncesinden hazırlığı yapılan 13. Aykut Kence Evrim Konferansının da olduğu birçok etkinlik iptal olurken, konuyu görüşmek için rektörlüğe giden öğrenciler güvenlik tarafından dışarı çıkarıldı. 

ODTÜ Biyoloji ve Genetik Topluluğu (BİYOGEN) Başkanı Selen Akçakoca, yeni yer aradıklarını ve her ne koşulda olursa olsun konferansı gerçekleştireceklerini söyledi.

ODTÜ Rektörlüğü geçtiğimiz ay okul içerisinde yerel seçimlere kadar dışarıdan gelen grupların okul içerisinde etkinlik yapmasının engelleneceğini duyurmuştu. Bu olayın üzerine KKM’de mart ayının sonuna kadar gerçekleşecek etkinliklerin iptal edilmesi, öğrenciler arasında uygulamanın yerel seçimlere kadar devam edeceği yönünde kaygılara neden oldu.

Rektörlük randevu vermiyor

2018 yılının ocak ayında KKM salonlarını ayarlamalarına, ekim ayında gerekli dilekçe ve yazışmaları yapmalarına rağmen etkinliğe bir ay kala salonları kullanamayacaklarını öğrendiklerini anlatan BİYOGEN Başkanı Selen Akçakoca, etkinlikle ilgili dilekçe vermek üzere Kültür İşleri Müdürlüğüne gittiklerinde salonu kullanamayacaklarını öğrendiklerini söyledi. Akçakoca, böyle bir durum olmasa kendilerine bu bilginin uzun süre verilmeyeceğini düşündüğünü söyleyerek “Konuyla ilgili rektörlükle görüşmek istedik fakat bir hafta boyunca randevu alamadık. Rektörlüğe gittiğimizde ise oldukça kötü bir muameleyle karşılaştık” dedi.

Güvenlikler öğrencileri dışarı çıkardı

KKM’ye yaptıkları itirazlar sonucunda etkinliği okul içerisinde başka bir yerde yapabileceklerinin söylendiğini ama bunun geçiştirmek için söylendiğinin çok belli olduğunu belirten Akçakoca “Çünkü yaklaşık olarak 1200 kişilik katılımla gerçekleştirilen bir konferans düzenliyoruz fakat bize önerilen yer 400 kişilik bir amfiydi” dedi. Öğrenci dekanı ile görüşmek istediklerini fakat başta yine görüştürülmediklerini vurgulayan Akçakoca, bunun üzerine öğrenci dekanı ile görüşene kadar Rektörlük katında beklediklerini söyledi. Öğrenci dekanının sekreterinin araması üzerine özel güvenliğin gelerek kendilerine aşağı kadar “eşlik ettiklerini” söyleyen Akçakoca, “Öğrenciler, görev tanımında öğrenci topluluklarının sorunları ile ilgilenmek olan ve adında öğrenci kelimesi geçen bir kişiyle bile rahatça görüştürülmüyorlar” dedi.

Önceki gün bakan gelmişti

Önceki gün ODTÜ’nün resmi facebook hesabından Gençlik ve Spor Bakanının KMK’de katıldığı bir etkinliğe ait fotoğrafın paylaşıldığını hatırlatan Akçakoca, okul içerisinde bulunan bir yerin öğrenci toplulukları tarafından kullanılması engellenirken hükümet yetkilileri için bir engel bulunmadığını söyledi. Rektörlüğün ekinlikleri için alternatif olarak önerdiği amfinin teknik açıdan yetersiz olduğunu belirten Akçakoca, “Rektörlük etkinliği ‘İptal ettik’ diyemeyeceği için gerçekçi olmayan öneriler sunuyor” dedi. Türkiye’de evrim konferansı yapmanın zaten zor bir iş olduğunu söyleyen Akçakoca, Rektörlüğün bu uygulamasının evrim etkinliğinin yapılmasına yönelik bir engel olabileceğini de düşündüklerini söyledi. Topluluk olarak etkinliği gerçekleştirmek için alternatif yer arayışına girdiklerini belirten Akçakoca, her ne koşulda olursa olsun konferansı gerçekleştireceklerini söyledi.

ODTÜ BİYOGEN Topluluğu ve Evrim Ağacı’ndan ortak açıklama

Aykut Kence Evrim Konferansı’nı birlikte düzenleyen ODTÜ BİYOGEN Topluluğu ve Evrim Ağacı bir açıklama yayınlayarak ”ODTÜ Rektörlüğü evrimi susturamaz” dedi.

Açıklamanın tamamı şu şekilde:

ODTÜ Biyoloji ve Genetik Topluluğu ve Evrim Ağacı ortak çalışması olarak 12 yıldır çok büyük bir katılımla Türkiye’de önemli bir yeri olan Aykut Kence Evrim Konferansı’nı düzenliyoruz. Her sene ülkenin durumundan kaynaklı birçok zorluk çekerek düzenlediğimiz konferans bu sene yeni bir engelleme ile karşılaştı.

Daha önce attığı bir mail ile yerel seçimlere kadar okul içerisinde yapılacak etkinliklerin denetleneceğini belirten ODTÜ Rektörlüğü, ocak ayından itibaren ODTÜ Kültür ve Kongre Merkezi’nde tadilat ve yeniden yapılandırma gibi gerekçelerle salonların kullanılamayacağını, mart ayının sonuna kadar burada gerçekleşecek bütün etkinliklerin iptal edildiğini söyledi.

Verilen tepkiler sonucunda okulda başka bir yerin etkinlik için uygun olabileceği söylendi fakat alternatif olarak gösterilen hiçbir yerin 1250 kişilik bir katılımla gerçekleşecek etkinliğimizi karşılayacak teknik ve fiziki durumda olmaması sonucunda etkinliğimizi gerçekleştirebilmek için okul dışında uygun yer arayışına giriştik. ODTÜ Rektörlüğü etkinliği açıkça iptal etmek istediğini söyleyemeyeceğinden dolayı bu tarz abes ve gerçekliği olmayan öneriler sundu.

Dün Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nin Facebook hesabından ODTÜ KKM’de Gençlik ve Spor Bakanı’nın da bulunduğu bir fotoğraf yayınlandı. Görünen o ki KKM yalnızca hükümet ve Rektörlüğün yanında duran etkinlikler için uygunken bizim gibi diğer öğrenci topluluklarının da etkinlikleri için özellikle mart ayının sonuna kadar uygun değildir.

2018 yılının ocak ayında KKM’yi kullanmak üzere ayırtmış, ekim ayında ise gerekli bürokratik işlemleri başlatmış olmamıza rağmen etkinliğimize haftalar kala salonu kullanmamızın uygun olmadığını kendi çabalarımız sonucunda öğrendik. Organizasyon ekibi olarak, 2018’in nisan ayından beri bu seneki konferansın gerçekleşebilmesi için çalışıyoruz. Topluluğumuzun en büyük amaçlarından biri ise bilimin yayılması, insanların bilime yönelik sansürlere rağmen bilime ulaşmasını kolaylaştırmayı sağlamaktır. Aykut Kence Evrim konferansının düzenlenme amacı ise ülkemizdeki özellikle evrime karşı yapılan sansürlerin bilime aykırı olduğunu bilimsel bir yolla anlatmaktır. Bundan dolayı bu gibi öngörülemeyecek durumlar da olsa biz, yer fark etmeksizin amacımıza ulaşmayı istemekteyiz. Ekip olarak etkinliği gerçekleştirmek için alternatif yerleri değerlendiriyor ve konferansımızı her şartta gerçekleştireceğimizi sizlere bildiriyoruz.

Her zaman reklamını öğrenci toplulukları ile yapan ODTÜ’nün bugünkü tavrı gerçekte topluluklara karşı aldığı tutumu göstermektedir. Bir öğrenci topluluğu olarak elimizden gelen tüm çaba ile konferansımızı her türlü engelleme girişimlerine rağmen okul dışında olsa bile yapacağız. Tüm kamuoyunu da bu süreçte yanımızda durmaya; bilime, evrime yapılmaya çalışılan her türlü sansüre karşı birlikte hareket etmeye çağırıyoruz!

Çok okunanlar

Haberler

Bu ülkeyi bizden başkası yönetemez! Osman Çokaman*

Darbe, OHAL, gözaltılar, tutuklamalar derken her şey hızla akıp gidiyor. Birileri görevden alınıyor, uzaklaştırmalar, ilişiği kesilenler, “kurunun yanında yanan yaşlar” devletin ortadan kalktığı bir durumu yaratıyor. Herkes farkında ve her Devamı

No Picture
Haberler

AKP’lilerin ‘padişahına’ Kolektifler’den protesto

Zincirlikuyu-Söğütlüçeşme metrobüs hattına katılan Başbakan Erdoğan’ı AKP’liler ‘Son Osmanlı Padişahı” diye karşıladılar. Aynı törende Öğrenci Kolektifleri, ulaşımın pahalılığı ve ödenmeyen belediye bursları nedeniyle Erdoğan’ı protesto etti. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Devamı

No Picture
Haberler

Öğrenci Kolektifleri, harç zamlarına karşı gece nöbetinde

Öğrenci Kolektifleri tüm Türkiye’de harçlara karşı nöbet tutuyor. Üniversiteliler, “Harç zamları geri alınana kadar bize uyku yok” diyor. Ankara’da Yüksel Caddesi’nde nöbet tutuluyor YÖK’ün üniversite harçlarını artırması üzerine üniversitenin gerçek Devamı