ODTÜ Rektörü şenliği yasakladı, ODTÜ’lüler rektörlüğe gidiyor

Son yıllarda sürekli baskı altında olan ve kısıtlanmaya çalışılan ODTÜ Bahar Şenliği, bu sene rektörlük tarafından yapılmayacağı duyuruldu. ODTÜlüler de herkesi rektörlükte yapılacak eyleme çağırdı

AKP zihniyetiyle atanmış rektörlerin ülke genelinde neredeyse tamamen yasakladığı bahar şenliklerinin hala yaşayan nadir örneklerinden olan ODTÜ Bahar Şenliği, rektörlük tarafından atılan maille bu sene yapılmayacağı duyuruldu. Önceki gün yapılan forumda alınan karar da atılan mail üzerine duyurularak rektörlük önünde yapılacak eyleme çağrı yapıldı.

Bahar Şenliği süreci nasıl yürüdü

Her sene ODTÜ Uluslararası Gençlik Topluluğu (UGT) öncülüğünde çeşitli topluluklar, gençlik örgütleri ve öğrencilerin ortak emeğiyle düzenlenen ODTÜ Bahar Şenliği için UGT, Şubat ortasından itibaren Rektörlük ile görüşmeleri başlattı. Süreç, sürekli oyalama ve öğrencilerin taleplerini kısma çabalarıyla geçti.

Önce Ramazan engeli

Her sene yapılan aralık olan mayıs ayının ikinci haftası olan tarihler için başvurulduğunda o tarihlerin Ramazan ayına denk gelmesi gerekçesiyle yapılamayacağı Rektörlük tarafından UGT’ye bildirildi. Bunun üzerine Nisan ayının son haftası için yapılan başvuruda her sene kurulan Müzik Toplulukları sahnesi, Caz Topluluğu sahnesi ve Radyo Topluluğu sahnesi dışında Devrim Stadyumu’nda konser için kurulacak sahne de yine Rektörlük tarafından reddedilerek yalnızca Devrim Stadyumu’na kurulacak tek sahnenin çeşitli topluluklar tarafından dönüşümlü kullanılması önerildi.

12 saatte değişen karar

Yapılan diretmeler ve pazarlıklar sonucu bütün sahnelerin kurulması kabul ettirildi. Onun dışında geleneksel panayır alanının da yerinin aynı kaldığı bildirildi. Ancak bu kararın üzerinden 12 saat bile geçmeden yapılan diğer bir görüşmede bütün bir önceki görüşmede söylenilen şekilde kesinlikle yapılamayacağı bildirildi. Yalnızca Kültür ve Kongre Merkezi önüne kurulacak tek bir sahnenin olabileceği, yandaki otoparkın da panayır alanı olarak ayrılabileceği belirtildi. Bu şartlar altında bir şenliğin yapılmasının mümkün olmadığını belirten UGT’nin, görüşmenin ardından diğer öğrenci toplulukları ve gençlik örgütleriyle aldığı forumda alternatifler ve Rektörlük üzerinde nasıl baskı kurulabileceği konuşuldu.

Rektörlük’ten gelen “Şenlik iptal” maili

Rektörlük ise şenlik için sunulan şartların UGT tarafından kabul edilmediği için şenliğin yapılamayacağını duyurduğu bir mail attı. Ne görüşmelerin içeriğinin ne de öğrencilerin taleplerinin belirtildiği mailin sonrasına öğrenci toplulukları ve gençlik örgütleri ortak bir açıklama yayınlayarak bütün öğrencileri Salı günü Rektörlük önünde yapılacak eyleme çağırdı.


Açıklamanın tam metni şöyle:


“ODTÜ Kamuoyuna;


Uluslararası Gençlik Topluluğu olarak Bu yıl 33.’sünü yapmayı planladığımız ODTÜ Uluslararası Bahar Şenliği hakkında:


15 Şubat tarihinden bu yana yürüttüğümüz süreçte, 8-11 Mayıs tarihli, akşamlarında Devrim Sahnesi ve konserlerinin, gün içinde Caz, MT, Radyo Sahnelerinin, Topluluklar Panayır Alanının, Uluslararası Fuar Alanının ve KKM iç salon etkinliklerinin her birinin kendi alanlarında ve alışılageldiği haliyle 4 gün yapılacağı kararlılığıyla ilerledik. Haftalarca yönetim tarafından maruz kaldığımız ertelenme ve oyalanmaya rağmen nisan ayı itibariyle fiziksel ve teknik tüm detaylar dahil tarafımızca hazırlanmış, dilekçe haline getirilmiş, yönetime sunulmak üzereyken ve 8 Nisanda yönetimle aldığımız toplantıda neredeyse her alanda anlaşmaya varılmışken, üzerinden 24 saat geçmeden, 9 Nisanda aldığımız diğer toplantıda tüm etkinlik ve alanların iptal edildiği, şenliğin yalnızca KKM ve KKM Otoparkına kurulacak tek bir sahneden ibaret olacağı söylendi.


Rektörlük tarafından gönderilen mailde de yazıldığı gibi bize sunulan şenlik planının bu şartlar altında tarafımızca kesinlikle kabul edilmeyeceği iletildi. İletişimin yönetimce koparıldığı bu noktada, şenliğin yapılamayacağını biz de sizler gibi rektörlük tarafından atılan ortak mail ile öğrendik.
Karşılaştığımız bu baskı uzun zamandır diğer topluluklar üzerindeki engelleme ve kısıtlamalardan bağımsız değildir.

Yıpratılmak istenen yalnızca şenlik değil öğrencilerin yıllardır elleriyle ördüğü ODTÜ kültürüdür. Bu kararı alanlar bilmelidir ki, bizler ODTÜ Öğrencileri olarak 32 yıllık ortak üretimin, emeğin ve kültürümüzün somut bir karşılığı olan Bahar Şenliklerinin sınırlandırılarak iptal edilmesini reddediyoruz.


Kendi şenliğini kendi istediği şekliyle yapmak isteyen tüm ODTÜ’lüleri, 16 Nisan Salı günü 13.30’da Rektörlük önünde toplanmaya ve Şenliğimize Sahip Çıkmaya çağırıyoruz.”

Geçtiğimiz dönem Rektörlük tarafından kapatılan ancak fiili olarak çalışmalarına devam eden Medya Topluluğu ise “Şenliğine sahip çık” diyerek bir video hazırladı.

Çok okunanlar

Haberler

HAYIR’ına sahip çıkan üniversiteliler Abbasağa’da

İstanbul’da gençlik “HAYIR’ımıza sahip çıkıyoruz” diyerek 27 Nisan’da Abbasağa’da buluştu  İstanbul’da, her yerde “hayır”ı büyüten gençlik; 16 Nisan ile memleketin her yerinde sokakta, “Hayır bitmedi, daha yeni başlıyor” sesini yükseltiyor. Devamı