ODTÜ’de ihmaller sonucu bir öğrenci hayatını kaybetti

ODTÜ’de öğrencilerin yoğun olarak kullandığı kapıdan okula ait bir kamyonetin bir öğrenciye yeterli önlemlerin alınmaması sonucu kapağının açılarak çarpmasıyla bir öğrenci hayatını kaybetti

  1. ODTÜ’de öğrencilerin yoğun olarak kullandığı A4 kapısından sabah saatlerinde okula ait bir kamyonetin  geçtiği sırada kapağının açılarak çarpması sonucu öğrenci hayatını kaybetti.

Öğrencinin hayatını kaybettiği yolun dik bir yokuş olmasına rağmen kaldırımların çok dar olması, üniversitenin sağlık merkezinin yeterli ilk müdahaleyi gerçekleştirememiş olması, öğrencinin ilk yaralandığı zaman taşıyan ambulansın ilk müdahale teçhizatının yeterli olmaması can kaybının başlıca sebepleri olurken rektörlük, attığı mailde olayı kaza olarak lanse etti.

ODTÜ Öğrenci Kolektifi, yaşanan can kaybına dair bir açıklama yaptı. Açıklamanın tam metni şöyle:

“Kaza değil ihmalkarlık!

Dün üniversitemizde Psikoloji Bölümü öğrencisi İrem Kütük, okula ait bir kamyonetin kapağının bir anda açılması sonucu kendisine çarpmasıyla yaşamını yitirmiştir. Çok derinden yaralayan bu olay, dün akşam rektörlükten gelen maille duyurulmuş ve kaza olarak lanse edilmiştir.

Kaza kavramı, gerekli önlemler alınmasına rağmen kişi hataları üzerinden gerçekleşen olaylar için kullanılır. Burada ise düpedüz bir ihmalkarlık söz konusu. “Kazadan dolayı…” “… çok üzgünüz” gibi açıklamalarla yönetim, üzerindeki sorumluluğu atmaya çalışmaktadır. Kabul edemediğimiz, eleştirdiğimiz ve cevap istediğimiz bazı hususlar vardır:

  1. Rektörlük’ün attığı mailde gerekli adli ve idari işlemlerin başlatıldığı yazılmış. Bu işlemler öğrencilerin yoğun olarak kullandığı bir kapıdan ve geçişin yoğun olduğu bir saatte bir ağır vasıtanın geçişine izin veren yetkililer için de gerekli görülmüş müdür? Yoksa üstünü kapatmak maksatlı sadece aracın şoförü için mi gerekli görülmüştür?
  2. Ağır vasıtaların okula girişleriyle ilgili bir düzenleme mevcut mudur? Yoksa bildirilen her vasıta her saat her kapıdan girebiliyor mu? Böyle bir düzenleme varsa bile bu düzenleme öğrencilerin yoğun olarak giriş yaptığı saatler ve kapılar dikkate alınarak mı yapılmıştır?
  3. Arkadaşımız ilk yaralandığında medikonun(üniversitenin sağlık merkezi) yaptığı ilk müdahalenin yetersiz kaldığı, ambulansta ilk müdahale teçhizatlarının eksikliği konusunda yönetimin bilgisi var mı? Varsa bu eksiklikler giderilmek için bir program çizildi mi?
  4. Aynı gün içinde okulumuz köpeklerinden Kahve de yine bir inşaat alanında dökülen molozlardan ayağını derinden kesmiş ve ciddi kan kaybetmiştir. Öğrencilerin el birliğiyle hayatı kurtarılmış olan Kahve de yine ihmaller sonucu yaralanmıştır. Okulda çeşitli tadilat gibi çalışmalar yapılırken insan dışındaki canlıların can güvenliği de dikkate alınıyor mu? Alınıyorsa bu ihmalin sorumlusu hakkında da bir işlem gerekli görülüyor mu? Ayrıca Kahve’nin veteriner masrafı olan 3000 TL’nin de bu ihmali yapanların ödemesi gerekmez mi?
  5. Okulda yapılan tadilat, inşaat benzeri çalışmaların belirlenmesinde, çalışma süresince günlük yaşama etkilerinin belirlenmesinde, güvenlik önlemlerinde öğrenci görüşü neden alınmıyor? Bu kampüsteki yapılan her türlü çalışmadan doğalında en çok etkilenecek kesimin karar aşamasında neden bu kadar az etkisi var?
  6. Ayrıca arkadaşımızın yaşamını yitirdiği yolun yayalar için uygun olmadığı aşikardır. Dik bir yokuş olan yolda kaldırımın bu kadar dar olması güvenli bir yolculuğu imkansız kılmaktadır. Bu yoldaki gerekli çalışma yine ağırlıklı kullanan öğrencilerin görüş ve önerileri alınarak yapılması gerekmez mi?”

İrem’in hayatını kaybetmesine neden olan ihmalin görüntüleri ortaya çıktı

ODTÜ’de İrem Kütük’ün hayatını kaybetmesine sebep olan ihmalin görüntüleri ortaya çıktı. Görüntülerde ihmalin boyutu bir kez daha gözler önüne seriliyor.

ODTÜ ihmal

ODTÜ'de İrem Kütük'ün hayatını kaybetmesine sebep olan ihmalin görüntüleri ortaya çıktı. Görüntülerde ihmalin boyutu bir kez daha gözler önüne seriliyor.http://www.kolektifler4.net/haberler/odtude-ihmaller-sonucu-bir-ogrenci-hayatini-kaybetti/

Δημοσιεύτηκε από Öğrenci Kolektifleri στις Παρασκευή, 30 Νοεμβρίου 2018

Çok okunanlar

No Picture
Haberler

Dokuz Eylül Üniversitesi’nde faşist saldırı

Dokuz Eylül Üniversitesi İktisat Fakültesi’nde 1 Mayıs’ta onurlu ve bağımsız bir üniversite için Taksim’e çağrı yapan üniversitelilere okul dışından gelen 50 kadar faşist saldırdı. Dün 1 Mayıs çağrısı için kampüse Devamı

No Picture
Haberler

ODTÜ’de “özgürlük günleri” başlıyor

ODTÜ’de öğrenci toplulukları üniversitede yaşanan ve son zamanlarda şiddetini artıran sansür ve baskı uygulamalarına karşı “özgürlük günleri” düzenliyor. Üniversitede demokratik ve özgürlükçü bir yapının var olmasını engelleyen saldırılara karşı özgürlük Devamı

No Picture
Haberler

Gençlik: “İstanbul’u IMF’ye dar edeceğiz”

Bugün, (2 Ekim) üniversite öğrencileri polisin tüm engellemelerine rağmen Beyazıt Meydanı’ndan Dolmabahçe’yekadar uzanan IMF karşıtı bir eylem gerçekleştirdi. İstanbul Üniversitesi (İ.Ü.) Fen-Edebiyat Fakültesi’nde ve Merkez Kampus’ta toplanan üniversiteliler saat 13:30’da Devamı