ODTÜ’lüler 9 Direk önünde 2 Aralık 1977’deki katliamı andı

ODTÜ’ye 1977’de atanan faşist rektör Hasan Tan’a karşı yürütülen 9 aylık boykot ve 2 Aralık’ta yaşanan katliam, Hasan Tan’ın istifasının sonrasında gerçekleşen katliamın olduğu yerdeki anıtın önünde anıldı  

2 Aralık 1977’de ODTÜ’de Rektörlük ile yemekhane arasında gerçekleştirilen katliam, katliamın yaşandığı yere yapılan anıtın önünde anıldı. ODTÜ Mezunlar Derneği’nin çağrısıyla yapılan anmada Mezunlar Derneği Başkanı İrfan Türkkolu, Öğretim Elemanları Derneği Başkanı İnci Gökmen, mezunlar ve öğrenciler konuştu.

Saygı duruşunun ardından söz alan ODTÜ Mezunlar Derneği Başkanı İrfan Türkkolu, açılış konuşmasını yaparak Hasan Tan’a karşı yapılan boykottan, o dönemki demokratik üniversite mücadelesinden söz ederek ODTÜ’deki politik atmosferin gelişimindeki dönüm noktalarını vurguladı.
Ardından söz alan Orta Doğru Öğretim Elemanları Derneği Başkanı İnci Gökmen ise geçmişte olduğu gibi bugün de gençlerin kendi fikirlerini ifade ettikleri için cezalandırıldığını belirterek cezaevlerinde 70 bin öğrencinin bulunduğunu vurguladı. Bu baskı ortamının dağıtılması için herkesin sorumluluk alması gerektiğini vurguladı.

Öğrencilerden Kemal Yılmaz, ODTÜ’de 1977’deki Öğrenci Temsilcileri Konseyi deneyimine değinerek demokrasi mücadelesi tarihine atıflarda bulundu. Geçmişteki mücadele dinamiğini ve azmini sahiplendiklerini söyleyen Yılmaz, aynı kararlılıkla mücadeleye devam edildiğini vurguladı.

Öğrencilerin konuşmaları Emrecan Konyalı ile devam etti. Konyalı, ODTÜ’de yeşertilen devrimci geleneğin bugün hala ilham kaynağı olduğunu ve hala sahiplenildiğini belirterek “Yaşasın Devrimci ODTÜ” sloganının hala güncel olduğunu vurguladı.
Barış Can Altınok ise ODTÜ’den yetişmiş devrimcilerin sonraki süreçlerde de devrimci inisiyatif aldığını vurgulayarak öğrencilere yönelik baskıların bugün de tutuklamalarla devam ettiğini belirtti.
Farklı isimlerle aynı slogan hala güncel: “Verşan Kök ODTÜ’ye rektör olamaz”
Söz alan son öğrenci olan Tankut Serttaş ise 41 yıl önceki katliamı gerçekleştiren faşist rektör Hasan Tan’ın yeri bugün farklı isimlerle doldurulduğunu, o beyaz binada(Rektörlük binasını göstererek) bugün de ODTÜ tarihinin en gayrimeşru rektörlerinden Verşan Kök’ün bulunduğunu vurguladı. ODTÜ tarihindeki demokrasi mücadelesinin bugün hala sahiplenilerek devam ettiğini söyleyerek o dönemin sloganı olan “Hasan Tan ODTÜ’ye rektör olamaz” sloganının bugün gençlik hareketinin lügatına farklı bir isimle girdiğini hatırlattı: “Verşan Kök ODTÜ’ye rektör olamaz!” Bir ODTÜlü gibi düşünerek, eyleyerek mücadelenin devam edeceği sözünü veren Serttaş, “Bu kampüste demokrasi düşmanlarına 41 sene önce nasıl cevap verdiysek bugün de muadillerine aynı şekilde cevap vereceğiz” diyerek sözlerini noktaladı.
ÖTK Başkanları da anmadaydı
Öğrencilerin ardından ilk ÖTK Başkanı Hüsnü Solmaz, çeşitli mezunlar ve sonraki ÖTK Başkanı Ahmet Asena da söz aldı. Geçmişteki baskının farklı türleriyle bugün de devam ettiğinin vurgulandığı konuşmalarında geçmiş deneyimlerin yeni kuşaklara anlatılmasının önemi belirtildi.
Konuşmaların hemen hepsinde yakın zamanda çeşitli ihmaller sonucu ölen iki ODTÜ öğrencisinin adları sık sık anılırken idari mekanizmaların asıl sorumlu olunduğu vurgulandı.
Konuşmaların ardından anma programı sona erdi.
2 Aralık 1977’de ne olmuştu?
ODTÜ’de, 2 Aralık katliamına varan olaylar, 1977 yılında Milliyetçi Cephe hükümetinin göreve gelmesiyle başlamıştı. Mütevelli Heyeti Hasan Tan’ı ODTÜ’ye rektör olarak atayınca, öğrencilerin tepkisinin yanı sıra akademisyenler de Hasan Tan görevden alınana kadar öğretime ara verilmesini savunuyor ya da istifa ediyorlardı. “Hasan Tan ODTÜ’ye rektör olamaz!” sloganıyla başlayan ders boykotunun ardından Hasan Tan okulu kapadı yurtları boşalttı. Bu sıralarda 400 kadar faşist militan işçi olarak ODTÜ’ye alınmıştı. Bu militanlar ODTÜ’lü muhalif akademisyenlerin evlerine bombalı saldırılar düzenleniyordu.
ODTÜ’nün 9 aylık boykotunda kaybedilen ilk isim, bugünlerde “A1 Kapısı” olarak bilinen ancak geçmişte uzun süre “Karakaya Kapısı” olarak anılan giriş kapısında jandarma tarafından katledilen ÖTK sözcüsü Ertuğrul Karakaya’ydı. Bunun üzerine Hasan Tan istifa etti ancak ODTÜ’ye işçi olarak alınan faşist militanlar hala okulda duruyordu.

2 Aralık günü, Rektörlük binasından gelen patlama sesleri üzerine öğrenciler binanın etrafında toplandı. Bu sırada faşist işçiler rektörlüğün 5. katından öğrencilerin üzerine ateş açtı ve 52 öğrenci yaralandı. Yaralanan İbrahim Baloğlu ise kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti.

ODTÜ öğrencilerinin, akademisyenlerinin ve çalışanlarının omuz omuza yaptığı 9 ay süren boykot ve ardından yaşanan olaylardan sonra boykotun anısına öğrencilerin saldırıya uğradıkları yere 9 direkten oluşan bir anıt dikildi. Her yıl ODTÜ Mezunlar Derneği’nin öncülüğünde üniversitenin tüm bileşenleriyle öğrenciler burada anılmaktadır.

Çok okunanlar

No Picture
Haberler

Ulaşım hakkı için Taksim’de tiyatrolu eylem

Ulaşım hakları için kampanya yürüten üniversiteliler, kazandıkları yüzde 50 indirime rağmen eylemlerine devam ediyorlar. Taksim meydanında toplanan üniversiteliler tiyatral bir etkinlik gerçekleştirdiler. Taksim Tramvay Durağı’nda toplanan üniversiteliler, Galatasaray’a kadar sloganlarla Devamı