ODTÜlüler topluluk kapatmalara ve etkinlik yasaklarına karşı yürüdü

Geçtiğimiz hafta ODTÜ’de etkinliklerin engellenmeye çalışılmasına ve Medya Topluluğu’nun kapatılmasına karşı üniversiteliler Rektörlük’e yürüdü

Geçen hafta yaşanan kampüs içerisindeki etkinliklerin engellenmesine ve Medya Topluluğu’nun kapatılmasına karşı ODTÜlüler, Rektörlük’e yürüdüler. Yürüyüş sırasında A1 kapısında polis beklerken üniversitenin İç Hizmetler görevlileri de yürüyüşü takip etti.

Verşan Kök’ün baskıcı uygulamalarının iktidarın ülke yönetme aklıyla olan paralelliği yürüyüş sırasında sık sık vurgulanırken kampüsün değerlerinin yaşatılması için mücadelenin devam edeceği de belirtildi.

Rektörlük önüne gelindikten sonra ortak açıklama okundu. Açıklamada atanmış rektör Verşan Kök’ün baskıcı uygulamalarına, kampüs yaşamının polis tehdidiyle aldatıldığına değinildi. İktidarın aklıyla hareket edenlere karşı geçmişte olduğu gibi bugün de mücadele edileceğinin belirtilmesinin ardından sloganlarla eylem sona erdirildi.

Eylemde okunan açıklama şu şekilde;

Ne olmuştu?

Geçtiğimiz hafta ODTÜ’de Emek Gençliği’nin ekonomik kriz üstüne olan paneli, ODTÜ Sosyalist Fikir Kulübü’nün “sarı yelekliler” etkinliği ve Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu’nun 19 Aralık Maraş Katliamı ve Hayata Dönüş operasyonu ile ilgili yapacağı etkinlik polis tehdidiyle engellenmeye çalışıldı. Öğrencilerin dayanışmasıyla ekonomik kriz etkinliği ve 19 Aralık etkinliği tehditlere rağmen gerçekleştirildi. Medya Topluluğu’nun bu gelişmeleri haberleştirmesinden dolayı da Medya Topluluğu kapatıldı.

Çok okunanlar