Öğrenci isyanları yayılıyor: Avustralya’da parlamento işgali, Arnavutluk’da YÖK karşıtı eylemler

Dünyanın çeşitli ülkelerinde baş gösteren öğrenci eylemlilikleri son olarak Avustralya ve Arnavutluk’ta ortaya çıktı. Avustralya’da öğrenciler Adani Kömür Madeni Projesi’ne karşı parlamentoyu işgal ederken, Arnavutluk’da ise ”yeni yükseköğrenim reformu”na karşı üniversiteliler sokaklara döküldü

Avustralya’da öğrenciler parlamentoyu işgal etti

Avustralya’da ülkenin değişik yerlerinden gelen 100 kadar öğrenci, Adani Kömür Madeni’nin inşasını protesto etmek için parlamentoyu işgal etti. Öğrenciler parlamentonun giriş salonunda toplanarak Hindistanlı madencilik şirketi Adani tarafından inşa edilecek olan ve yaşam savunucularının büyük tepkisini çeken Kömür Madeni Projesi’ne son verilmesini talep ettiler.

Arnavutluk’da YÖK karşıtı eylemler: Üniversite boykotları yayılıyor

Arnavutluk’ta İnşaat Mühendisliği, Mimarlık ve Şehircilik Fakültesi öğrencilerinin başlattığı boykota Tiran Üniversitesi, Politeknik Üniversitesi ve Elbasan Üniversitesi öğrencileri de katıldı.

Geçtiğimiz aylarda Bakanlar Kurulu tarafından onaylanıp meclise sunulan “yeni yükseköğrenim reformu” oy çokluğuyla kabul edilmiş ancak Cumhurbaşkanı Buyar Nişani öğrencilerden gelen tepkiler sonucunda, kanunu yeniden tartışılmak üzere meclise iade etmişti. Kanun tekrar meclisten geçince binlerce öğrenci sokaklara döküldü.

Yeni yasaya göre öğrenci ve öğretim görevlilerinin bağımsızlıkları tümden ortadan kalkarken yükseköğrenim masrafları da artıyor. Harçların tavan seviyesini bugüne kadar özerk olan devlet üniversitelerinin kendisi belirlerken yeni yasayla beraber YÖK belirleyecek.

Arnavutluk Hükümeti gelen tepkilerden sonra tekrar eden dersler için çift harç uygulamasını kaldırsa da öğrenciler sokaklardan çekilmedi, üniversiteliler yıllık 20.000-320.000 Arnavutluk Lek’i arasında değişen harçların yarıya indirilmesini talep ediyor. Öğrencilerin talepleri arasında daha iyi barınma koşulları ve üniversitelerinin karar alma mekanizmalarında daha fazla söz hakkı da var.

Eylemlerin 2. Gününde (dün) binlerce öğrenci başkent Tiran’da ana caddeyi kapatarak Eğitim Bakanlığı önünde düzenlemeyi protesto etti. Öğrenciler, talepleri karşılanıncaya kadar boykot ve eylemleri sürdüreceklerini belirtiyor.

Çok okunanlar

Haberler

Umudu büyüten üniversiteliler Artvin Kemalpaşa’da

Artvin Kemalpaşa’da 6. sı  düzenlenen “Okumuş İnsan Halkın Yanındadır” kampanyası ile üniversiteliler çocukların yarınına umut olmaya devam ediyor Yaz aylarını gericiliğe karşı mücadele ve halkla kurulan bağları güçlendirme ayları olarak Devamı

Haberler

Üniversiteliler Antalya ve Gebze’de adalet için yürüdü

Adalet yürüyüşü devam ederken üniversiteli kadınlar Pippa Bacca’nın katledildiği yer olan Gebze’de yürüyüşe destek vererek adalet talebini yükseltirken, Antalya’da da üniversiteliler HAYIR dedikleri için tutuklanan sıra arkadaşları için yürüdü  Üniversiteli Devamı