Öğrenci Kolektifleri, Başbakanlık önünde eylemdeydi

Öğrenci Kolektifleri harçlara karşı mücadelelerini sürdürüyor. Kolektifçiler bugün yaptıkları eylemde yıllardır yaya trafiğine dahi kapalı olan Başbakanlık Merkez Binası önüne yürüdüler.

 “Hayal değil gerçek, eğitim parasız olacak!”

“Teşekkür de pazarlık da yok!”
Dün Başbakan Tayyip Erdoğan, üniversitelilerin harç zammına karşı başlattıkları mücadelenin ilk kazanımını açıkladı: Yüksek Öğretim Kurulu’nun (YÖK) 2009-2010 akademik yılında üniversitelerin ikinci öğretimleri için önerdiği yüzde 100 ile yüzde 500 arasında zam oranı yüzde 8’e çekildi.

Bugün saat 10.00’da Güvenpark’tan yürüyüşe geçen Ankara Öğrenci Kolektifleri, “Teşekkürler Sayın Başbakan!” yazılı pankartla, yıllardır yaya trafiğine dahi kapalı olan Başbakanlık Merkez Binası önünde basın açıklaması yaptı. Açıklamanın ortasında bu pankartı kaldırarak, “Teşekkür de pazarlık da yok, harçlara hayır!” yazılı ikinci bir pankart açan Kolektifçiler, “Harçları Tayip ödesin!” ve “Harçlara hayır!” diye slogan attılar.

“AKP köşeye sıkıştı!”
Öğrenci Kolektifleri adına söz alan Samet Uslu, “Milli Eğitim Bakanı’nın eylemler sonucu yüzde 500 zammı kendilerinin düşünmediğini, zamların yüksek olduğunu açıklaması ve topu YÖK’e atması; ÖSYM Başkanı’nın, üniversite giderlerinin en az yüzde 20’sinin öğrencilerin üzerinden sağlanmasının bir zorunluluk olduğunu söylemesi de AKP’lilerin köşeye sıkıştığını gösteriyor” dedi. Uslu sözlerini şöyle tamamladı: “AKP YÖK’ünü alıp gidene kadar, eğitim parasız olana kadar sokaklardayız!”

Ataması Yapılmayan Öğretmenler Platformu’ndan Öğrenci Kolektifleri’ne destek
Geçtiğimiz günlerde Ankara’nın Abdi İpekçi Parkı’nda; yapılmayan öğretmen atamalarına karşı 3 gün açlık grevi yapan öğretmenler; bugün Kolektifçilerin yanındaydı.

Bugün saat 13.00’te Yüksel Caddesi’nde ikinci basın açıklamasını yapan Öğrenci Kolektifleri’nin eylemine Ataması Yapılmayan Öğretmenler Platformu’ndan destek geldi.Basın açıklamasının ardından söz alan öğretmenler; üniversitelilerin eylemlerini desteklediklerini söyledi ve bundan böyle de birlikte mücadele etmek gerektiğinin altını çizdi.

İlginizi çekebilir

Haberler

Malatya İnönü Üniversitesi öğrencileri yurt isyanında

Malatya’daki İnönü Üniversitesi öğrencileri Kredi Yurtlar Kurumu(KYK) yurdunda yemek ve temizlik gibi sorunlarının çözülmemesi üzerine isyana başladı (Gelişmeleri anlık olarak aktarmaya devam edeceğiz) 00.05: Üniversiteliler sürecin takibini yapacaklarını ve direnişe devam edeceklerini söyleyerek yurt odalarına çıkmaya başladı. 00.02: Yurt müdürü: “Taleplerinizi aldım. Benim elimden çok bir şey gelmiyor. Genel merkeze ileteceğim.” 23.58: Yurt müdürü üniversitelileriikna etmeye çalışıyor. 23.45: İsyandaki üniversiteliler devamı▶

Kolektif'in Sesi

Hatırlatmamız Gereken Bir DEV-GENÇ Tarihi, Tarihe Gömmemiz Gereken bir AKP Var! 15 Kasım 2012

Son yılların en büyük öğrenci mitingini geride bıraktık. 9 Kasım’da Ankara’yı boyayan maviyle tüm üniversiteleri renklendirmenin vaktidir şimdi.  Türkiye’nin dört bir yanından Ankara’ya akın eden binlerce üniversitelinin verdiği sözün hakkını verme zamanıdır şimdi.  Oyun bozanların buluşmasından YÖK reformunu tarihe gömecek olanların, savaşın karşısında barışın sesini büyütenlerin, üniversiteyi ve ülkeyi AKP’ye bırakmayanların, yumurtaya yeniden ve daha güçlü can verenlerin, Kadir’i, Oğuz’u devamı▶

Kolektif'in Sesi

Üniversite HAYIR seferberliğine

Memleketin dört bir yanını saran, milyonlarca üniversiteliyi seferber eden, kolay yaygınlaşabilen, basitçe kendini tanıtabilen ve anlatabilen bir kampanya için tüm üniversitelilerin el birliğine ihtiyaç var Yakın zamanda bir seçim yapılacak. “Hayır” ile evet arasındaki matematik, ülke idaresindeki yeni sistemi belirleyecek. Yıllardır dillendirilen, yavaş yavaş ısıtılan başkanlık sevdası ufuk çizgisinden, kapımızın önüne kadar geldi. “Biz”le “onlar” arasındaki mücadele referandum sandıklarında yeni bir devamı▶

Derlediklerimiz

70. doğum gününde “devrimin en güzel koşucusu” Deniz…

Hiç kuşku yok ki Türkiye’de Öğrenci Hareketi denince herkesin aklına ilk gelen isim Deniz’dir. Onun Türkiye sosyalist mücadelesinin gençlik ayağına damgasını vuran tarihsel bir figür haline geldiği, onu sahiplenen insanların hangi geleneği benimsediğinin bilinememesinden de anlaşılabilir. Bugün Deniz’in 70. doğum gününde onun böyle bir tarihsel figür haline gelmesinin altında yatan sebeplerden politik dinamiklerinden koparılmasına izin vermeden bahsedeceğiz: Deniz 70 yıl devamı▶