Öğrenci Kolektifleri, Başbakanlık önünde eylemdeydi

Öğrenci Kolektifleri harçlara karşı mücadelelerini sürdürüyor. Kolektifçiler bugün yaptıkları eylemde yıllardır yaya trafiğine dahi kapalı olan Başbakanlık Merkez Binası önüne yürüdüler.

 “Hayal değil gerçek, eğitim parasız olacak!”

“Teşekkür de pazarlık da yok!”
Dün Başbakan Tayyip Erdoğan, üniversitelilerin harç zammına karşı başlattıkları mücadelenin ilk kazanımını açıkladı: Yüksek Öğretim Kurulu’nun (YÖK) 2009-2010 akademik yılında üniversitelerin ikinci öğretimleri için önerdiği yüzde 100 ile yüzde 500 arasında zam oranı yüzde 8’e çekildi.

Bugün saat 10.00’da Güvenpark’tan yürüyüşe geçen Ankara Öğrenci Kolektifleri, “Teşekkürler Sayın Başbakan!” yazılı pankartla, yıllardır yaya trafiğine dahi kapalı olan Başbakanlık Merkez Binası önünde basın açıklaması yaptı. Açıklamanın ortasında bu pankartı kaldırarak, “Teşekkür de pazarlık da yok, harçlara hayır!” yazılı ikinci bir pankart açan Kolektifçiler, “Harçları Tayip ödesin!” ve “Harçlara hayır!” diye slogan attılar.

“AKP köşeye sıkıştı!”
Öğrenci Kolektifleri adına söz alan Samet Uslu, “Milli Eğitim Bakanı’nın eylemler sonucu yüzde 500 zammı kendilerinin düşünmediğini, zamların yüksek olduğunu açıklaması ve topu YÖK’e atması; ÖSYM Başkanı’nın, üniversite giderlerinin en az yüzde 20’sinin öğrencilerin üzerinden sağlanmasının bir zorunluluk olduğunu söylemesi de AKP’lilerin köşeye sıkıştığını gösteriyor” dedi. Uslu sözlerini şöyle tamamladı: “AKP YÖK’ünü alıp gidene kadar, eğitim parasız olana kadar sokaklardayız!”

Ataması Yapılmayan Öğretmenler Platformu’ndan Öğrenci Kolektifleri’ne destek
Geçtiğimiz günlerde Ankara’nın Abdi İpekçi Parkı’nda; yapılmayan öğretmen atamalarına karşı 3 gün açlık grevi yapan öğretmenler; bugün Kolektifçilerin yanındaydı.

Bugün saat 13.00’te Yüksel Caddesi’nde ikinci basın açıklamasını yapan Öğrenci Kolektifleri’nin eylemine Ataması Yapılmayan Öğretmenler Platformu’ndan destek geldi.Basın açıklamasının ardından söz alan öğretmenler; üniversitelilerin eylemlerini desteklediklerini söyledi ve bundan böyle de birlikte mücadele etmek gerektiğinin altını çizdi.

Çok okunanlar

No Picture
Haberler

İlk referandum üniversitelerdeydi

Öğrenci Kolektifleri 15 – 19 Ekim arasında 27 üniversitede referandum çalışması yaparak üniversitelerdeki demokrasi sorununu, yönetimde söz hakkını, rektörlük seçimlerini tartıştırdı. “Kendi rektörünü kendin seç, kendi üniversiteni kendin yönet” diyerek Devamı

Haberler

Kredi Yurtlar Kurumu’ndan OHAL uygulamaları

Gençlik ve Spor Bakanlığı’na bağlı üniversite yurtlarına 15 Temmuz darbe girişimi bahanesiyle yeni düzenlemeler yapıldı. Bu düzenlemelere göre protesto eylemlerine katılan, sosyal medyada muhalif içerikli paylaşımlar yapanlar yurt hakkından yararlanmayacak Devamı