Öğrenci Kolektifleri, harç zammına karşı “eğitim hakkı” nöbetinde

Öğrenci Kolektifleri harç zamlarına karşı nöbet eylemini sürdürüyor. 10 ilde yapılan nöbet eyleminde üniversiteliler “Müşteri değil öğrenciyiz, harçlara karşı nöbetteyiz” diyor.

 

Harçlara karşı nöbet eylemi sürüyor
Öğrenci Kolektifleri’nin harçlara yapılan zamlara karşı başlattığı mücadele tüm Türkiye’de sürüyor. Öğrenci Kolektifleri geçen hafta başlattıkları nöbet eyleminin ikincisini bugün gerçekleştiriyor. 10 ilde eş zamanlı olarak yapılan nöbet eyleminde üniversiteliler kent meydanlarında harlara hayır sloganını haykırıyor. Harç zamlarına karşı sabahlayan ve eğitim hakkı için nöbet tutan Öğrenci Kolektifleri zamlar geri alınana kadar mücadelede kararlı.

Ankara’da ikinci defa Yüksel Caddesi’nde nöbet tutan Öğrenci Kolektifleri eylemine saat 16.00’da başladı. Parasız, nitelikli, bilimsel ve bağımsız üniversite taleplerini dövizlerine taşıyan öğrenciler “Harçlara Hayır”, “Müşteri Değil Öğrenciyiz”, “Yusuf Ziya Zammını Al başına Çal”, “Zamları Tayyip Ödesin”, “Hayal Değil Gerçek, eğitim Parasız Olacak”, “Fermanları yaktık Geri Dönüş Yok” sloganlarıyla nöbetlerini sürdürüyorlar.

“Müşteri değil öğrenciyiz”
Öğrenci Kolektifleri, nöbet eyleminin başında bir basın açıklaması yaptı. Açıklamayı yapan Ozan Gündoğdu harç zamları için şunları söyledi, “Kriz bizi teğet geçti diyen AKP, birinci öğretime %8 ikinci öğretimlere ise %100’den %500’e varan zamlar yaptı. Mühendislik-mimarlık fakülteleri 2.400 TL, Fen ve Edebiyat fakülteleri 2 bin 343 TL, Veteriner Fakültesi 5 bin 276 TL ve Devlet konservatuarı 6 bin 935 TL’ye çıkartıldı.”

Meclisi bastık yine basarız
Gündoğdu, açıklamada 1996 yılında Öğrenci Koordinasyonu’nun harçlara karşı Meclis eylemini hatırlattı;

“Bizi inandırmaya çalıştıkları bu yalan düzen, üniversiteyi şirket, bilgiyi alınan satılan bir meta, bizleri de müşteri yerine koyuyor, her bir hakkımızı birer birer elimizden alıyordu. AKP ve onun YÖK’ü “parasız eğitim mi olur” derken üniversiteliler “hayal değil gerçek eğitim parasız olacak” dedi. Binler on binler olduk sokaklara meydanlara aktık, meclisleri bastık fermanları yaktık ve söyledik: Artık geri dönüş yok. Bu harç üniversitede tutmaz!

Açıklama sonrası Öğrenci Kolektifleri’nin eylem ve mücadelesinin daha kitlesel ve meşru bir şekilde her türlü eylemle sürdürüleceğinin altı çizildi ve “Meclisi bastık yine basarız” sloganı atıldı.

Ankaralılar eyleme destek verdi
Yüksel Caddesi’ne ayrıca bir çadır kuran öğrenciler nöbet boyunca, AKP hükümetinin ve YÖK’ün politikalarını protesto eden konuşmalar yaptılar. Üniversiteliler açtıkları imza standıyla harç karşıtı imza toplarken, Ankaralılar üniversitelilerin haklı talebine ve eylemine destek verdiler.

Öğrenci Kolektiflerinin harç zamlarına karşı nöbet eylemi eylemi sürüyor.

 

Çok okunanlar

Haberler

10 Ekim Katliamı’nda yaşamını yitirenler anıldı

İstanbul, Antalya, İzmir ve pek çok yerde 10 Ekim 2015 Ankara’da gerçekleşen katliamda yaşamını yitirenler eylemlerle anıldı. Katliamın faillerinin ortaya çıkarılması talebiyle yapılan eylemlerde mücadeleye devam vurgusu öne çıktı İstanbul Emek Devamı