Öğrenci Kolektifleri harç zammına karşı nöbete devam ediyor – YENİLENDİ

Öğrenci Kolektifleri harç zamlarına karşı bu hafta da nöbetteydi. 10 ilde eş zamanlı yapılan nöbet eyleminde üniversiteliler “Harç zamları geri alınana kadar nöbetteyiz” diyor.

ANKARA

Bugün nöbet eyleminin üçüncüsü gerçekleşiyor
Türkiye’nin dört bir yanında devam eden nöbet eylemlerinin üçüncüsü bugün gerçekleşiyor. “Müşteri değil öğrenciyiz, harçlara karşı nöbetteyiz” diyen Öğrenci Kolektifleri eğitim hakkı için Ankara’da bir kez daha bir araya geldi. Saat 17.00’da Yüksel Caddesi’nde toplanan üniversiteliler “Harçlara hayır!”, “Bu harç üniversitede tutmaz! “Eğitim haktır sa-tı-la-maz”, “Parasız eğitim tek yol devrim”, “Harçları Tayyip ödesin” dövizleriyle parasız, bilimsel, nitelikli eğitim taleplerini haykırmaya devam ediyor.

AKP ve onun Yök’ü hepimizin sabrını taşırdı
Nöbet eyleminin başında yapılan basın açıklamasında Kolektifler adına konuşan Samet Uslu şunları söyledi, “İktidara geldiği günden beri eğitim başta olmak üzere bütün haklarımıza göz diken AKP ve onun YÖK’ü son yaptığı harç zammıyla hepimizin sabrını taşırdı. Başta ikinci öğretim olmak üzere binlerce öğrenci artık harç parasını denkleştiremediği için okulu bırakmak zorunda”

Tayyip’in ve Yusuf’un ensesinde olmaya devam edeceğiz
Uslu yaptığı açıklamada, Öğrenci Kolektifleri’nin 2 Ağustos günü Kızılay’da yemek yiyen Tayyip Erdoğan’ı protesto gösterisini hatırlatarak; “Arkadaşlarımız o gün Tayyip’in lokmalarını boğazına dizdi ve ‘Harç zamları geri alınana kadar başbakan bu ülkenin sokaklarında gezemeyecek’ diye haykırdı, eylemin üstüne Tayyip Kızılay’dan kaçarken, korumaları da arkadaşlarımıza saldırarak gözaltına aldı. Halkın yoğun tepkisi alkışları ve ıslıklar eşliğinde 200 kişilik bir tepki eylemi gerçekleşti. Bir ülkenin başbakanı düşünün ki, sokaklarda gezemiyor, yediği döner bile boğazında kalıyor.” dedi.

Tayyip’in son hali: Dikkat deli var!
Basın açıklamasının ardından küçük bir tiyatro gösterisi yapan öğrencilerden üzerinde ‘Tayyip’in son hali’ yazan deli gömleği giymiş Tayyip Erdoğan sokaklarda dolaşıp Ankaralılara ve nöbetteki öğrencilere sataştı. Büyük ilgi çeken tiyatro gösterisinin ardından şarkılarla türkülerle devam eden nöbet eyleminde öğrenciler açtıkları imza standıyla harç karşıtı imza topluyor.

İSTANBUL
Taksim Meydanı’nda harçlara karşı sokak şenliği
YÖK’ün üniversite harçlarına %8 ile %500 arasında değişen oranlarda zam yapılamasını gündeme getirmesinin ardından Öğrenci Kolektifleri başlattığı eylemlerine devam ediyor. İstanbul Öğrenci Kolektifleri Taksim’de iki haftadır sürdürdüğü “Harçlara Hayır” nöbetinin üçünsünü dün Galatasaray Lisesi önünde 17.00-24.00 arasında yedi saat süren oturma eylemiyle devam ettirdi.

Her hafta cuma günleri harç zamlarının geri çekilmesi ve harçların tamamen kaldırılması için Taksim Galatasaray Lisesi önünde toplanma çağrısı yapan üniversiteliler bu haftada vatandaşların yoğun desteğiyle karşılaştılar. Öğrenciler yedi saat süresince harçlara, paralı eğitime, krize, zamlara ve AKP’ye karşı konuşmalar yaparak sloganlar atarak Galatarasay Lisesi önünü işgal ettiler. Harçlara karşı kendi besteledikleri şarkıları, tiyatro gösterimleri geçen haftalarda olduğu gibi yoğun ilgi topladı. Çevreden geçen vatandaşlar ve öğrenciler de etkinliklere katılarak ve alkışlarıyla eyleme destek oldular. Bazı vatandaşlar da söz isteyerek krizden, zamlardan ve AKP’den rahatsızlıklarını dile getirerek öğrencilerin sonuna kadar yanlarında olduklarını belirttiler.

İmza kampanyasına yoğun katılım
Eylem sırasında harç zamlarının geri çekilmesi ve harçların tamamen kaldırılması için başlattıkları imza kampanyasını da sürdüren öğrencilerin açtıkları standda eylem süresince 3000 imza toplandı.

“Sokakta Şenlik var”
Eylem boyunca öğrencilere aydın ve sanatçıların da desteği geçtiğimiz haftalarda olduğu gibi devam etti. Yazar Cezmi Ersöz ve sanatçı Erdal Bayrakoğlu da eyleme katılarak üniversitelilere destek oldular. Cezmi Ersöz yaptığı konuşmada eğitim kesinlikle parasız verilmesi gerekn bir hak olduğunu belirterek iki yüzlü, piyasacı, gerici AKP’nin bunu sağlamayacağını dile getirdi. Üniversitelerin çok haklı bir mücadele verdiğini belirten Ersöz, bundan sonra da eylemlere destek olacağını belirtti. Erdal Bayrakoğlu da ekibiyle katılarak Karadeniz yöresine özgü şarkılarını öğrencilerle birlikte söyledi.

“Güler Zere Serbest Bırakılsın” eylemine destek
Öğrenciler GS lisesi önünde eylemlerini sürdürürken Taksim tramvay durağından Galatasaray Lisesi önüne kadar gerçekleştirilen kanser hastası devrimci tutsak Güler Zere’nin serbest bırakılması için düzenlenen eyleme de konuşmalar ve sloganlarla destek oldular.

İZMİR
YÖK’ün üniversite harçlarına yaptığı % 500’e varan zamlara karşı İzmir Öğrenci Kolektifleri de oturma eylemine başladı. ‘Gençliğin harcında isyan var’ diyen kolektifçi öğrenciler, dün Konak YKM önünde 16.00-22.00 arası oturma eylemi yaptı.

Tayyip gemicikli oğlun harç ödüyor mu?
Parası olmayanın üniversiteye girememesine neden olan harç zamları üzerine kolektifçi öğrenciler Başbakan Erdoğan’a, ‘Gemicikli oğlun harç ödüyor mu?’ diye sordu. Eylem boyunca şarkılarla, türkülerle, sloganlarla tepkilerini dile getiren öğrencilere halk büyük destek verdi. Harç zamlarının geri çekilmesi için başlatılan kampanyada da yaklaşık 2000 imza toplandı.

”Siz yapın biz bozacağız, geleceğimizi harcatmayacağız!”
Hatırlanacağı gibi İzmir Öğrenci Kolektifleri 22 Temmuz’da ‘AKP dinle bu harç üniversitede tutmaz’ sloganıyla AKP ilçe binasının önüne yürümüş; 23 Temmuz’da da İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne ‘ Harçlara hayır, eğitim haktır’ yazılı pankart açmışlardı. Daha sonra aynı yerde oturma eylemi yapmak isteyen öğrencilere polis saldırmış ve öğrenciler gözaltına alınmıştı.

İzmir Öğrenci Kolektifleri de Türkiye’nin dört bir yanında olduğu gibi harçlar çekilene kadar nöbetlerine devam edecek. Her Cuma saat 16.00-22.00 arası Konak YKM önünde olacak öğrenciler imza toplamaya da devam edecek.

KÜTAHYA
Harç isyanı Kütahya’ya sıçradı
Üniversite harçlarına yapılan yüksek zamlar nedeniyle tüm Türkiye’de devam eden eylemlere dün Kütahya’da okuyan üniversite öğrencileri de katıldı. Dün akşam saatlerinde Atatürk Bulvarı’ndan Zafer Meydanı’na kadar bir yürüyüş yapan Kütahyalı öğrenciler harç zamlarını protesto etti. Yaklaşık 150 öğrencinin katıldığı yürüyüş boyunca eyleme katılım ve destek devam etti. Öğrenciler
yürüyüş boyunca “Yusuf Ziya Özcan düş yakamızdan”, “müşteri değil öğrenciyiz”, “susma haykır harçlara hayır”, “eğitim haktır engellenemez” sloganlarını attı.

Yürüyüş sonunda Zafer Meydanı’nda bir basın açıklaması okuyan üniversiteliler, harçlara yapılan zamları asla kabul etmeyeceklerini, bu zamların eğitim hakkına saldırı olduğunu ve geri çekilene kadar mücadeleye devam edeceklerini belirttiler.

İlginizi çekebilir

Haberler

İzmir Kolektif: “Yandaş rektörlere karşı üniversite direnişe”

Ege Üniversitesi rektörü Cüneyt Hoşcoşkun FETÖ soruşturması ile görevden alındı. AKP’ye kendisini ispatlamaya çalışan Hoşcoşkun bahar dönemine verdiği cezalar ile başladı. Hoşcoşkun’un açığa alınmasının ardından İzmir Öğrenci Kolektifi bir açıklama yayınladı   “ 12 Ağustos tarihinde Tayyip Erdoğan tarafından Ege Üniversitesi rektörlük makamına getirilen Hoşcoşkun, Tayyip Erdoğan’ın kurucusu olduğu Birlik Vakfı’nın İzmir Başkanıydı.  Hoşcoşkun rektörlük seçimlerinde  232 oyla 4.sıradan göreve devamı▶

Haberler

Barışın akademisyenleri bir arada: “Barış talebi yargılanamaz!”

Yüzlerce akademisyenin altına imzasını attığı; “Bu suça ortak olmayacağız” bildirisinden doğru yargılanan barış akademisyenleri  Esra Mungan, Meral Camcı, Kıvanç Ersoy ve Muzaffer Kaya’yı ikinci duruşmada yine öğrencileri ve akademisyenler tarafından yalnız bırakılmadı İktidarın sürdürdüğü savaş politikalarına karşı “barış” talebini haykıran Barış için Akademisyenler, “Bu suça ortak olmayacağız” bildirisine imza atmıştı. Bunun üzerine iktidarın saldırılarına karşı direnen akademisyenler son olarak 4 devamı▶

Haberler

KTÜ’de ‘Müfredat’ ve ‘Baret’ okurlarına ulaşıyor

KTÜ’de üniversiteliler Eğitim Fakültesi’nde ‘Müfredat’, Mühendislik Fakültesi’nde ise ‘Baret’ fanzin çalışmalarını sıra arkadaşları ile buluşturdu     Ktü Fatih Eğitim Fakültesi Kolektifi’nin her dönem çıkardığı fanzin bu dönem 9.sayısı ile üniversitelilere ulaşıyor. ‘Müfredat’ Fanzini’nde yurt sorunları, atanamayan öğretmenler, mülakat sistemi gibi güncel sorunlara değinildi. Ayrıca fanzinde geçtiğimiz haftalarda kadınların mücadelesi sonucu yurt yollarının ışıklandırılması kazanımı da yer buldu. ‘Müfradat’ fanzinine devamı▶

Haberler

Kocaeli’de kadınlar ÖGB-polis engeline rağmen ‘HAYIR’ dedi

Kocaeli’de kadınlar ‘Duran Sergi’ yaptıkları sırada ÖGB saldırdı, kadınlar saldırıya rağmen ‘HAYIR’ şarkılarını söyledi Kocaeli’de kadınlar Sosyal Tesisler çimlerinde buluşarak ‘Duran Sergi’yapmak istedi. Kadınların fotoğraflar ile durmasına izin vermeyen Özel Güvenlik, kadınların ellerindeki resimlere saldırdı. Kadınlara ÖGB tarafından “Burada bekleyemezsiniz” denmesinin ardından kadınlar Sosyal Tesisler çimlerinde oturarak Özel Güvenlik Birimleri’nin engellemelerine rağmen çevrede bulunanlara durumu anlattı. Ardından kadınlar Sosyal Tesisler’den devamı▶