Öğrencilerden İBB önünde battaniyeli eylem

İstanbul Öğrenci Kolektifleri Büyükşehir Belediyesi’nin bursları yatırmamasını protesto etmek için dördüncü kez belediye önünde eylem yapıyor.

Bursların derhal ödenmesi ve öğrencilerin ulaşım ücretlerinde yüzde 50 indirim yapılması talebiyle İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde bundan önce 3 kez eylem yapan öğrenciler bugün yeniden belediyeye gittiler.

Eylemlerine devam eden üniversiteliler belediyeye giderek Kadir Topbaş ile görüşmek istedi. 7 öğrencinin görüşme talepleri bu sefer “bugün olmaz Pazartesi gelin görüşürsünüz” denilerek reddedildi.

Ancak öğrenciler Kadir Topbaş ile kesinlikle görüşmek istediklerini ve “hakları olan bursların derhal ödenmesi gerektiğini ve ayrıca ulaşım ücretlerine yüzde 50 indirim yapılmasını istediklerini” söylediler. İçeri alınmayan öğrenciler bunun üzerine “artık geçinemiyoruz, eğitim, barınma, ulaşım, yemek masraflarımızı artık karşılayamıyoruz, haklarımızı almak için Kadir Topbaş ile görüşmek istiyoruz, bunun için de buradan ayrılmayacağız” diyerek oturma eylemine başladılar.

Öğrenciler yanlarında getirdikleri battaniyelerle saat 13.30’da belediyenin kapısı önünde oturmaya başladılar. Oturma eylemleri sırasında üniversitelilerin yaşam koşullarını ve taleplerini anlatan öğrencilere belediye içerisinden çıkan çalışanlar da alkışlayarak destek oldu.

Güvenlik görevlilerinin ve polisin sert tavrına ve yağmura rağmen öğrenciler belediye önünde battaniyeleriyle beklemeyi sürdürüyorlar.

İBB’den keyfi burs kesintisi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi 50 bin öğrenciye vereceğini söylediği bursları, Anayasa Mahkemesi’nin yaptığı yasa değişikliğinden sonra iptal etmiş ve bu karar nedeniyle burs veremediklerini duyurmuştu. Bunun üzerine İstanbul Öğrenci Kolektifleri yasa henüz Resmi Gazete’de yayınlanmadığı için bursların ödenebileceğini ve bunun yanında üniversitelilerin kriz koşullarında çok zor şartlarda yaşamak zorunda kaldıklarını söyleyerek İBB’ye gidip Kadir Topbaş ile görüşmek istemişlerdi. Öğrenciler belediyeden bursların derhal geri ödenmesini ve ulaşım ücretlerinde yüzde 50 indirim yapılmasını istiyorlar.

ibb ibb2

İlginizi çekebilir

Haberler

Üniversite tek ses: “DTFC Tiyatro yalnız değildir!”

Sahne sanatları öğrencileri,  KHK ile hocalarının üniversiteden ihraçların edilmesinin ardından 28 fakültede eylem gerçekleştirdi Üniversiteliler yaşanan son KHK ile onlarca akademisyenin üniversiteden ihraç edilmesinin ardından 28 üniversitede sahne sanatları öğrencileri bir açıklama yaparak sessiz eylem gerçekleştireceğini açıkladı. Bugün 13.00’da 28 üniversitede basın açıklaması ve oturma eylemi gerçekleşti. Eylem yapılan üniversiteler: 1) İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı önünde devamı▶

Haberler

İbiş’den akademik kadro ilanı: Tiyatro ve İLEF’e alım yok

Akademisyen ihraçlarıyla gündeme gelen Ankara Üniversitesi gelecek dönem için 24 yeni akademisyen alınacağını duyurdu OHAL KHK’larıyla toplam 117 akademisyenin ihraç edildiği Ankara Üniversitesi akademik kadro ilanı verdi. Listede 10 kişilik akademik kadrosundan 6’sının ihraç edildiği ve sadece 4 akademisyenin kaldığı Tiyatro Bölümü ile 25 akademisyenin ihraç edildiği İLEF’in olmaması dikkat çekti. Ankara Üniversitesi Rektörlüğü’nden resmi gazeteye verilen ilana göre DTCF’ye 4 devamı▶

No Picture
Haberler

Samsun’da öğrencilere özel güvenlik saldırısı

Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi’nde 6 Kasım çağrısı yapan üniversitelilere özel güvenlik görevlileri saldırdı. Saldırı sonucu bir öğrencinin yaralandığı bildirildi. Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) öğrencileri, YÖK’ün kuruluş yıldönümü olan 6 Kasım’da düzenlenecek protesto yürüyüşüne çağrı yapmak amacıyla Fen-Edebiyat Fakültesi önünde bir etkinlik düzenledi. Etkinlik, “AKP’nin YÖK’ünü” ve yapılan zamları eleştiren bir tiyatro skeçi ile başladı ve ardından kısa bir müzik dinletisi devamı▶

Üniversiteden

Yandaş rektörler YÖK önünde eylem yaptı: “Öğrenci defol, üniversiteler bizimdir”

Yükseköğretim Kurumu’nun (YÖK) kuruluş yıldönümünde üniversiteliler, yandaş rektör kılığında YÖK’ün merkez binası önünde mizansen eylem yaptı Ankara’da üniversiteliler 6 Kasım YÖK’ün kuruluşu nedeniyle YÖK önünde bir mizansen sergiledi. Üniversiteliler yandaş rektörlerin maskelerini takıp “Öğrenci defol üniversiteler bizimdir” yazılı pankart ile YÖK önüne gitti. Erkan İbiş’in maskesini takan bir üniversiteli YÖK binası önünde, Erkan İbiş’in ağzından YÖK Başkanı Yekta Saraç’a yazılmış devamı▶