Öğrencilerden rektöre: “Geleceğimizle değil oyuncaklarla oyna”

Karadeniz Teknik Üniversitesi Öğrenci Kolektifi, üniversite yönetiminin verdiği onlarca cezanın geri çekilmesi talebiyle üniversite içerisinde bir yürüyüş yaptı. Üniversiteliler Rektör İbrahim Özen’in kapısına da oyuncak bırakarak, “Geleceğimizle değil, bu oyuncaklarla oyna” dediler.


Geçtiğimiz günlerde önce ailelere gönderilen tehdit mektuplarıyla, sonra da üniversite yönetiminin 17 Kolektifçi hakkında verdiği uzaklaştırma cezalarıyla gündeme gelen Karadeniz Teknik Üniversitesi’nde Öğrenci Kolektifleri, Rektörlük’ün kendilerine yönelik saldırılarına karşı yürüyüş yaptı. Perşembe günü yapılan yürüyüş öncesi üniversite içerisinde toplanan (daha uzaklaştırma cezası almamış) Kolektifçiler yanlarında getirdikleri oyuncakları Rektörlük binasının önüne bıraktı. Rektöre “geleceğimizle oynamayın, size oyuncak getirdik” diyen Kolektifçiler buradan ceza aldıkları için üniversitelerine giremeyen arkadaşlarıyla buluşmak üzere A Kapısına doğru yürüyüş yaptı.

Sloganlarla yapılan yürüyüş sonunda üniversitenin A kapısında ceza alan öğrencilerle buluşan Kolektifçiler burada bir basın açıklaması yaptı. 17 üniversiteliye verilen uzaklaştırma cezasının geri çekilmesini isteyen Kolektifçiler, burada bir basın açıklaması yaptı. Yapılan açıklamada Rektör Özen’in yerel kanallarda verdiği yalan beyanlara cevap veren Kolektifçiler, “Yalanın batsın Rektör. İlk defa ceza verdiğini söylüyorsun. Yıllardır cezalar yetmez asın bizi dediğimizi bütün şehir biliyor ama sen insanların gözünün içine baka baka yalan söylüyorsun. Ailelere gönderilen resimlerden haberin olmadığını söylüyorsun ama o resimlerin senin emrinle çekildiğini ve birilerine servis edildiğini gizliyorsun. AKM’ yi vermemezlik etmedim diyorsun, ama size salon yok dediğini söylemiyorsun” dediler.

 

 

Çok okunanlar

No Picture
Haberler

İlk referandum üniversitelerdeydi

Öğrenci Kolektifleri 15 – 19 Ekim arasında 27 üniversitede referandum çalışması yaparak üniversitelerdeki demokrasi sorununu, yönetimde söz hakkını, rektörlük seçimlerini tartıştırdı. “Kendi rektörünü kendin seç, kendi üniversiteni kendin yönet” diyerek Devamı

Haberler

Kredi Yurtlar Kurumu’ndan OHAL uygulamaları

Gençlik ve Spor Bakanlığı’na bağlı üniversite yurtlarına 15 Temmuz darbe girişimi bahanesiyle yeni düzenlemeler yapıldı. Bu düzenlemelere göre protesto eylemlerine katılan, sosyal medyada muhalif içerikli paylaşımlar yapanlar yurt hakkından yararlanmayacak Devamı