Pamukkale Üniversitesi’nde tecavüze karşı kadın dayanışması

Pamukkale Üniversitesi Kınıklı Kampüsü girişinde toplanan yaklaşık 20 öğrenci, “Yalnız Değilsin”, “Meta değil, kadınız”, “Bedenimiz bizimdir”, “Tecavüze karşı sessiz kalmıyoruz” yazılı pankart ve dövizlerle Ç.A.´nın tecavüze uğramasına tepki gösterdi.

Pamukkale Üniversitesi´nin çeşitli bölümlerinde öğrenim gören öğrencilerden oluşan, PAÜ´lü Kadınlar Platformu adına açıklamayı Gözde Sarma yaptı. Sarma, silah zoruyla kaçırılarak, tecavüze uğrayan Ç.A.´nın yasal sürecini takip edeceklerini belirterek, “Kadına yönelik şiddet sistematik bir şekilde uygulanmakta ve durmadan artmaktadır. Sokaklar, okullar, evler kadına yönelik her türlü şiddetin mekanı olmaktadır. Arkadaşımızın başına gelen tecavüz olayı da bunun kanıtıdır. Üniversiteli arkadaşımız, gece evine giderken, silah zoruyla kaçırılıp, tecavüz edildi. Kadın bedeni üzerinden yapılan her türlü politikanın bedelini ödemek istemiyoruz. Bedenimiz ve kimliğimiz üzerinden yapılan her türlü ayrımcılığı reddediyoruz. Tecavüze davetiye çıkaran yasaları, artık güvenilmeyecek durumda olan Adli Tıp gibi her türlü kurumu kınıyoruz. Tecavüze uğrayan kadınların, daha fazla yıpratılmaması için ifadesiz, sorgusuz ve tanıksız bir yasal süreç ve daha ağır cezalar istiyoruz” dedi.Açıklamanın ardından üniversiteli kadınlar, Ç.A.´nın tecavüz olayıyla ilgili başlatılan yasal sürecin takipçisi olacaklarını yineleyerek ayrıldı.

pamukkale-2009-01-13

Çok okunanlar

Haberler

YÖK’te hareketlilik ne anlama geliyor?

15 Temmuz sonrası inisiyatif almaya çalışan Yüksek Öğrenim Kurumu(YÖK), Yekta Saraç’ın toplantılarıyla hedeflerini göstermeye başladı. Bu hedefler arasında demokratik üniversite yok ama şirketlerin ihtiyacını gidermek var. Üniversitelilerin hakları ve sorunlarının Devamı