YÖK’ten yeni uygulama: Rektörleri vali, sanayici ve tüccarlar belirleyecek

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “kaldırılsın” önerisinde bulunmasının ardından 29 Ekim’deki OHAL KHK’sı ile kaldırılan rektör seçimlerinin yerine YÖK yeni bir sistem başlatıyor. Yeni sistemde  YÖK üyeleri üniversitelere gidecek, öğrenci ve öğretim üyelerinin yanı sıra ilin valisi, sanayi ve ticaret odası başkanları, kalkınma ajansı temsilcileri ile de görüşerek rektör adayını belirleyecek

Üniversitelerde rektör seçimini kaldıran 29 Ekim tarihli 676 Sayılı OHAL Kanun Hükmünde Kararnamesi’nin ardından YÖK yeni bir uygulama başlattı. Buna göre, YÖK üyeleri rektör ataması yapılacak üniversitelere gidecek akademisyenler ve öğrencilerle görüşecek, üniversitelerin bulunduğu şehrin ticaret odalarından, sanayicilerinden de görüş sorarak rektör adayını belirleyecek.

Aldıkları karar doğrultusunda rektör adayının belirlenmesinde üniversiteleri dolaşarak, araştırma görevlisi ve öğrencilerin de görüşlerini alacaklarını belirten YÖK Başkanı Saraç, her üniversitenin şartlarına uyan profilde rektör belirleyeceklerini anlattı. Saraç, YÖK üyelerinin gelecek hafta rektörlük seçimi yapılacak üniversiteleri ziyaret ederek temaslarda bulunacaklarını bildirerek, şunları söyledi:

“Üyelerimiz, üniversitenin bütün bileşenlerinin görüşlerini alacaklar, öğretim üyeleri yanı sıra araştırma görevlisi ve öğrenciler ile de temasta bulunacaklar, ilin valisi, sanayi ve ticaret odası başkanları, kalkınma ajansı temsilcileri ile de görüşülecek ve en nihayet bu ziyaretler, görüşmeler ve değerlendirmeler bir rapor haline dönüşecek. En nihayet o üniversite için bir rektör profili ortaya çıkacak. Bu profile göre başvuru yapan adaylar arasında bir seçim yapacağız” dedi.

Ne amaçlanıyor?

2012 yılında “Yeni YÖK Yasası” adı altında üniversite dönüştürülmeye çalışılırken bu yasanın belirgin bir kaç başlığı vardı. Bu başlıklardan bir tanesi ise “mütevelli heyetleri” idi. Hatırlayacağımız gibi, üniversite mütevelli heyetlerinin içerisinde, üniversitenin bulunduğu bölgede en fazla vergi veren şirket sahibinden valiye kadar birçok üniversite dışı özne vardı. Gençlik hareketinin isyanı sonucu bütünlüklü bir şekilde geçemeyen bu yasanın kalıntısı niteliğinde bir değişikliğe gitmeye çalışıyor AKP.

Yekta Saraç’ın “üniversite bileşenleri” diyerek içine kattığı vali ve sanayi odası başkanı buradan geliyor. Bu sayede üniversitedeki sermaye yararına bilgi üretimi doğrudan, sanayicilerin ve siyasal iktidarın temsilcisinin -yani rektörün- birebir kontrolü dahilinde gerçekleşecek.

Elbetteki kaldırmış oldukları rektörlük seçimlerinden çok farklı bir durum söz konusu değil. Hali hazırda cumhurbaşkanının emri doğrultusunda seçiliyordu rektörler. Ancak bu yeni değişiklikle artık Raşit Tükel gibi, ODTÜ gibi, Boğaziçi gibi isyan potansiyeli olan; sermaye karşıtı; üniversitenin özgür, laik ve bilimsel olması gerektiğini savunan örneklerden kurtulmuş olacaklar.

Son olarak hesaba katmadıkları veyahut küçümsedikleri güç hala dimdik önlerinde; demokrat akademisyenler, üniversite emekçileri ve gençlik hareketi.

 

 

 

İlginizi çekebilir

Haberler

Rektör Ahmet Çamsarı’dan beklenen “performans” : Mersin Üniversitesi’nde üniversitelilere 10 Ekim soruşturması

Mersin Üniversitesi’nde 10 Ekim katliamını protesto etmek için ses çıkarma eylemi yapan üç üniversiteliye rektörlük tarafından soruşturma açıldı Geçtiğimiz ay 10 Ekim Ankara katliamını protesto etmek amacıyla ses çıkaran üç üniversiteliye Rektörlük tarafından soruşturma açıldı. Mersin Üniversitesi öğrencileri ise soruşturmalar karşısında Mersin Gazeteciler Cemiyeti’nde basın toplantısı gerçekleştirdi. Üniversitelilerin açıklaması şu şekilde; “Katliamın 2. Yılında memleketin dört bir tarafında olduğu gibi devamı▶

No Picture
Haberler

Harçlara karşı üniversiteliler tüm Türkiye’de eyleme geçiyor

YÖK’ün 2009-2010 eğitim-öğretim yılı üniversite harçlarına ilişkin yapılmasını planladığı zam açıklamasının ardından üniversitelilerin tepkileri dinmek bilmiyor. Birinci öğretimde %8 ikinci öğretimlerde ise %100’den %500’e kadar varan zamlar henüz meclisten geçmedi. 17 Temmuz Cuma günü “Bu harç üniversitede tutmaz diyerek” meclise yürümek isteyen ve polisle çatışan Öğrenci Kolektifleri şimdi de Türkiye çapında zamların geri çekilmesi için sabahlıyorlar. Öğrenci Kolektifleri, harç zamlarının devamı▶

Haberler

Mersin’de Engelleme Çabaları Nükleer Protestosunu Durduramadı

Mersin’de Akkuyu Nükleer Santrali’nin temel atma törenine protesto için sabah saatlerinde şehir merkezinden yola çıkan nükleer karşıtlarının otobüsleri 9 kez durdurularak GBT uygulandı. Protesto için Taşucu’na ulaşan kitle polisin engelleme çabalarına rağmen yürüyüş gerçekleştirdi Mersin’de 40 senedir Mersin halkı tarafından yapılması engellenen nükleer santralin Türkiye ve Rusya işbirliği ile bugün temel atma töreni yapıldı. Tayyip Erdoğan ve Putin’in telekonferans ile devamı▶

Üniversiteden

Psikoloji öğrencilerinden diktatöre ‘Milgram deneyi’ ile cevap: “Bilimsel düşünceyi ortadan kaldırmaya yönelen tüm hamlelerden vazgeçilmeli”

Boğaziçi Üniversitesi Psikoloji Bölümü öğrencileri, üniversitelerinde yaşananları Stanley Milgram’ın “otoriteye itaat” deneyi ve bir çok alıntı ile cevap verdi. Arkadaşlarının derhal serbest bırakılmasını isteyen üniversiteliler polis işgalinin ve diktatörün saldırılarının son bulması gerektiğini belirtti Boğaziçi Üniversitesi’nde “İşgalin, katliamın lokumu olmaz!” diyerek savaş çığırtkanlığına engel olan üniversitelilere yapılan gözaltı operasyonları ve Tayyip Erdoğan’ın üniversitelileri hedef göstermesinin ardından üniversite tek yumruk oldu. devamı▶