Sağlık Bakanlığı’ndan Gerçekleri Açıklamaya Suç Duyurusu, Savcılıktan Hapis İstemi

Sağlık Bakanlığı’nın kamuoyundan gizlemeye çalıştığı kanser raporlarını açıklayan Bülent Şık için 12 yıla kadar hapis isteniyor

Ergene Çayı havzasında yer alan Kırklareli, Edirne, Tekirdağ ve Antalya’da yapılan sonuçları Sağlık Bakanlığı tarafınca kamuoyundan gizlenen kanser araştırma raporunu duyuran bilim insan Bülent Şık için 5 ila 12 yıl arasında hapis istemi olduğu ortaya çıktı.
Araştırma sonuçları 8 milyon insanın yaşadığı bölgedeki çevre kirliliğinin gıdalarda ve suda kanserojen artımına yol açtığını ortaya koyuyor.
Sağlık Bakanlığı tarafından 2011-2015 yılları tarafından bu araştırma yapılmış ve Akdeniz Üniversitesi ile bakanlığın izni olmadan sonuçların açıklanmayacağı konusunda protokol imzalanmıştı. Araştırma kapsamında aralarında Bülent Şık’ın da bulunduğu birçok bilim insanı tarafından tahliller yapılmış atıkların gıda ve suda etkileri araştırılmıştı.
Araştırma sonuçlarına göre bölgede insan sağlığına büyük ölçüde zarar verecek şekilde çevre kirliliği oluştuğu görülüyordu. Çeşitli gıdalarda ve içme suyu olarak kullanılan bazı su kaynaklarında yüksek derecede kirlilik oluştuğu ortaya çıkmıştı. Bazı yerleşim bölgelerinde suların arsenik kirliliği nedeniyle içilemez olduğu belirtildi.
Bülent Şık’ın araştırmalarda verdiği bilgilere göre Tekirdağ, Kırklareli, Edirne’de her beş ölümden biri, Kocaeli Dilovası’nda her üç ölümden biri, Antalya’da her on ölümden biri kanser nedeniyle gerçekleşiyor.

Barış Bildirisine İmza Attı Diye Akademiden İhraç Edildi, Gerçekleri Açıkladı Diye İddianame Hazırlandı

Bülent Şık Ocak 2016’da barış bildirisine imza attığı gerekçesiyle yer aldığı bütün projelerden çıkartıldı aynı yılın sonunda Akdeniz Üniversitesi’nden ihraç edildi. İhraç edildikten sonrada çalışmalarını sürdüren Şık raporları Cumhuriyet Gazetesi’nde 4 günlük bir yazı dizisiyle kamuoyuna açıkladı.
Yazı dizisinin hemen ardından Sağlık Bakanlığı tarafından suç duyurusu yapıldı. Suç duyurusunun ardından İstanbul Başsavcılığı iddianameyi düzenledi. Hazırlanan iddianamede Bülent Şık hakkında “Açıklanması yasaklanan gizli bilgileri açıklama, temin etme, göreve ilişkin sırrın açıklanması” gerekçesiyle 5 ila 12 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı.

Çok okunanlar

No Picture
Haberler

Belediye burslarının iptal edilmesine karşı İzmir’de protesto

Anayasa Mahkmesi’nin aldığı kararla öğrencilere verilen belediye burslarının kesilmesi ile birlikte İzmir’de Öğrenci Kolektifleri bir protesto eylemi gerçekleştirdi. İzmir Büyükşehir Belediyesi Binası önünde toplanan öğrenciler, kriz koşullarında bursların kesilmesini protesto Devamı