“Kampüslerde laiklik bayrağını yükseltmeye dair” başlıklı yazıya DEÜ’den soruşturma

İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi Öğrenci Kolektifi’nden Doğan Barış Halidi Şubat ayında “Kampüslerde laiklik bayrağını yükseltmeye dair” başlığıyla AKP’nin bilimi yok etmesini eleştiren bir yazı kaleme almıştı. DEÜ Rektörlüğü bu yazıdan “nem kaptı” ve Halidi’ye soruşturma açtı

AKP’nin bilimin içini boşattığını söyleyen ve buna karşı laikliğin bilim düşmanları karşısında bir mücadele alanı olarak görülmesi gerektiğini savunan İzmir DEÜ Öğrenci Kolektifi’nden Doğan Barış Halidi, “Kampüslerde laiklik bayrağını yükseltmeye dair” başlıklı bir yazı kaleme almıştı.

İşbirlikçi, gerici ve piyasacı rektörlere karşı üniversitenin laikliği sırtlanması ve bilimin özgürce icra edilmesi gerektiğini savunan yazı DEÜ Rektörlüğü tarafından sakıncalı bulundu. Rektörlük Halidi’ye 3 soru içeren bir soruşturma açtı.

“Hakaret, aşağılama, saygısızlık ve küçük düşürme amaçladınız mı?”

İlk soruda kolektifler4.net’te yayınladığımız yazının kendisine ait olup olmadığı Doğan Barış Halidi’ye soruldu. Hemen arkasından gelen soruda ise şu şekilde; “Bu yazı ile üniversitemiz Rektörüne, üniversitemiz personeli olan ya da olmayan başka bir kişi, kuruluş ya da zümreye karşı hakaret etme, aşağılama, saygısızlıkta bulunma veya küçük düşürmeyi amaçladınız mı? Eğer amaçladıysanız neden?”  

Eklemek istediği birşey olup olmadığı sorularak soruşturma maddeleri hazırlanmış.

“Sorgulayan ve düşünen bir üniversiteli olarak gerçekleri söyleyeceğim”

Düşüncelerini ve isteklerini; bilimsel, demokratik, laik ve özerk üniversite mücadelesini dile getiren üniversite öğrencisine DEÜ Rektörlüğü bunların hepsi bir suçmuşcasına soruşturma açtı. Kolektifler4.net’e konuşan Halidi, korkmadan gerçekleri ifade etmeye ve mücadele etmeye devam edeceğini belirtti.

Sorgulayan ve düşünen bir üniversite öğrencisi olarak gerçekleri söylemekten sakınmamak gerektiğini düşünüyorum. Rektör atamalarının üniversitenin inisiyatifinden alınıp üniversiteden tamamen bağımsız tek bir adama verilmesi ülkenin şuanki durumunu özetler niteliktedir. Ne kadar antidemokratik ortamda yaşadığımızı gösteriyor. Bu soruşturmanın açılması ise yazının ne kadar isabetli bir yere parmak bastığını kanıtlıyor. Yazıda söylediğim gibi bizler üniversitenin gerçek sahibi olan üniversiteliler olarak demokratik, bilimsel, laik ve özerk mücadelemizi büyütmeye devam edeceğiz. Ve bunları söylemekten korkmadan kampuslerde haykirmaktan vazgecmeyeceğiz.

KAMPÜSLERDE LAİKLİK BAYRAĞINI YÜKSELTMEYE DAİR – DOĞAN BARIŞ HALİDİ*

İlginizi çekebilir

Haberler

İstanbul Kartal’da “Teslim Olmayacağız” diyenler buluşuyor (Güncelleniyor…)

İstanbullular; OHAL ve KHK’ler ile yaşanan hukuksuzluklar, baskılar ve “tek adam” rejimi dayatmasına karşı “Teslim Olmayacağız” diyerek İstanbul Kartal’da bir araya geliyor, dakika dakika takip ediyoruz     16.12: Gezi’de hayatını kaybedenlerin aileleri, mitingi selamlıyor 16.02: Tutuklu vekiller için balon uçuruldu   15.55: İstanbul Emek ve Demokrasi Koordinasyonu adına Güven Gerçek konuşuyor 15.46: HDP İstanbul il eş başkanı Doğan Erbaş sahneden kitleyi devamı▶

Haberler

İktisada Çıkış’ın Aralık-Ocak sayısı çıktı

6 ilden üniversitelilerin kolektif emeğiyle çıkan İktisada Çıkış fanzininin yeni sayısı çıktı Uzun bir aradan sonra geçtiğimiz Kasım ayında çıkartılan İktisada Çıkış, Aralık 2018 – Ocak 2019 sayısıyla bir kez daha üniversitelilerle buluşuyor. Yeni sayıda Berat Albayrak’ın açıkladığı Yeni Ekonomi Programı’nın (YEP) değerlendirilmesinden stagflasyon kavramının açıklanmasına, Maduro’nun ekonomi politikalarından ekonomik krizin üniversiteye yansımalarına kadar birçok konu yazıya dökülüyor. Üniversiteliler İktisada devamı▶

Haberler

Erdoğan A.Ş. : Erdoğan kuzenini KYK’ya müdür atadı

Cumhurbaşkanı Erdoğan daha önce Kredi ve Yurtlar Kurumu’nda müdür yardımcısı olan kuzenini müdür olarak atadı Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bugün Resmi Gazete’de yayımlanan kararlarına göre Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğü’ne kuzeni Recep Er atandı. Atamaya kriter kanbağı Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın atadığı ilk kuzeni Recep Er değil geldiği ilk günden beri önemli kademelere yandaş ve akrabalarını yerleştiren Erdoğan KHK’larla istediğini görevden alıp, göreve devamı▶

Haberler

Adana’da ”Hayır” Karnavalı

Adana’da üniversitelilerin de katıldığı gezici ”Hayır” Karnavalı düzenlendi Adana Atatürk Parkı’nda düzenlenen ”Hayır” Karnavalı’na üniversiteliler de Hayır Bandosu ile katılım sağladı. Katılımın ve desteğin yoğun olduğu karnavalda üniversiteliler ”hayır” balonlarını beraber hazırlayıp şehrin bir çok noktasını gezerek ”oy ver” çağrısı yaptılar. Son olarak Portakal Çiçeği Festivali’yle buluşan Hayır Karnavalı ”16 Nisan’da hep beraber güzel günlere” dilekleriyle sona erdi.