“Kampüslerde laiklik bayrağını yükseltmeye dair” başlıklı yazıya DEÜ’den soruşturma

İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi Öğrenci Kolektifi’nden Doğan Barış Halidi Şubat ayında “Kampüslerde laiklik bayrağını yükseltmeye dair” başlığıyla AKP’nin bilimi yok etmesini eleştiren bir yazı kaleme almıştı. DEÜ Rektörlüğü bu yazıdan “nem kaptı” ve Halidi’ye soruşturma açtı

AKP’nin bilimin içini boşattığını söyleyen ve buna karşı laikliğin bilim düşmanları karşısında bir mücadele alanı olarak görülmesi gerektiğini savunan İzmir DEÜ Öğrenci Kolektifi’nden Doğan Barış Halidi, “Kampüslerde laiklik bayrağını yükseltmeye dair” başlıklı bir yazı kaleme almıştı.

İşbirlikçi, gerici ve piyasacı rektörlere karşı üniversitenin laikliği sırtlanması ve bilimin özgürce icra edilmesi gerektiğini savunan yazı DEÜ Rektörlüğü tarafından sakıncalı bulundu. Rektörlük Halidi’ye 3 soru içeren bir soruşturma açtı.

“Hakaret, aşağılama, saygısızlık ve küçük düşürme amaçladınız mı?”

İlk soruda kolektifler4.net’te yayınladığımız yazının kendisine ait olup olmadığı Doğan Barış Halidi’ye soruldu. Hemen arkasından gelen soruda ise şu şekilde; “Bu yazı ile üniversitemiz Rektörüne, üniversitemiz personeli olan ya da olmayan başka bir kişi, kuruluş ya da zümreye karşı hakaret etme, aşağılama, saygısızlıkta bulunma veya küçük düşürmeyi amaçladınız mı? Eğer amaçladıysanız neden?”  

Eklemek istediği birşey olup olmadığı sorularak soruşturma maddeleri hazırlanmış.

“Sorgulayan ve düşünen bir üniversiteli olarak gerçekleri söyleyeceğim”

Düşüncelerini ve isteklerini; bilimsel, demokratik, laik ve özerk üniversite mücadelesini dile getiren üniversite öğrencisine DEÜ Rektörlüğü bunların hepsi bir suçmuşcasına soruşturma açtı. Kolektifler4.net’e konuşan Halidi, korkmadan gerçekleri ifade etmeye ve mücadele etmeye devam edeceğini belirtti.

Sorgulayan ve düşünen bir üniversite öğrencisi olarak gerçekleri söylemekten sakınmamak gerektiğini düşünüyorum. Rektör atamalarının üniversitenin inisiyatifinden alınıp üniversiteden tamamen bağımsız tek bir adama verilmesi ülkenin şuanki durumunu özetler niteliktedir. Ne kadar antidemokratik ortamda yaşadığımızı gösteriyor. Bu soruşturmanın açılması ise yazının ne kadar isabetli bir yere parmak bastığını kanıtlıyor. Yazıda söylediğim gibi bizler üniversitenin gerçek sahibi olan üniversiteliler olarak demokratik, bilimsel, laik ve özerk mücadelemizi büyütmeye devam edeceğiz. Ve bunları söylemekten korkmadan kampuslerde haykirmaktan vazgecmeyeceğiz.

KAMPÜSLERDE LAİKLİK BAYRAĞINI YÜKSELTMEYE DAİR – DOĞAN BARIŞ HALİDİ*

Çok okunanlar

No Picture
Haberler

Gül’ü protesto ettiler bursları kesildi

Gül’ün Ankara Üniversitesi ziyaretini protesto eden öğrencilerden üçünün bursu kesildi, dokuzu hakkında da disiplin soruşturması açıldı. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ü protesto, üniversiteli gençlere pahalıya patladı. Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi’nin 75. kuruluş Devamı