ODTÜ Öğrenci Kolektifi’nden açıklama: ”Verşan Kök’ün çabaları boşuna, ODTÜlüler değerlerine sahip çıkıyor!”

ODTÜ Öğrenci Kolektifi, ODTÜ’de son dönemde yaşananlara ilişkin bir açıklama yayınladı

ODTÜ Öğrenci Kolektifi, ODTÜ’de son dönemde yaşananlara ilişkin bir açıklama yayınladı. Açıklamada Verşan Kök’ün çabalarının boşa olduğu, ODTÜlülerin değerlerine sahip çıkacağı vurgulandı.

Açıklamanın tamamı şu şekilde:

Verşan Kök’ün çabaları boşuna, ODTÜlüler değerlerine sahip çıkıyor

Son dönemde üniversitemizde çeşitli gençlik örgütlerinin etkinliklerinin engellenme çabasına, ODTÜ Medya Topluluğu’nun kapatılmasına ve Rektörlük’ten gelen son maillere dair açıklamamızdır:

Son dönemde ODTÜ’de yönetimin birtakım uygulamaları ülkeyi yöneten zihniyetin aynı akılla ODTÜ’yü de yönetmeye çalıştığını gösterdi. Çarşamba günü ODTÜ Sosyalist Fikir Kulübü’nün “Sarı yelekliler” üzerine ve Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu’nun 19 Aralık Hayata Dönüş Operasyonu adı altında yapılan katliam üzerine etkinliği vardı. Sözü edilen etkinliklerin saatleri yaklaşırken etkinliklerin yapılacağı binalarda ve yakın binalardaki bütün derslerin ve sınavların iptal edildiği duyurularak etkinlikler terörize edilmeye çalışılırken her zaman birinci öncelik olarak sunulan akademik işleyiş ise hiçe sayıldı. SGDF’nin etkinliğini engellemek için Rektörlük’ün de bilgisi dahilinde İİBF A Blok önüne kadar polis geldi. Daha sonra da polisin gelmesine, sınavların ve derslerin iptal edilmesine dair tek bir açıklama gelmedi. Lakin tüm engelleme çabalarına rağmen etkinlik yer değişikliğiyle Kafeterya’da yapıldı.

Ertesi gün Rektörlük’ten gelen maille de önceki günkü gerginliğin sorumlusu öğrenciler ilan edilmeye çalışılırcasına “seçim süreci boyunca resmî topluluk olmayan grupların ve siyasi partilerin kampüs içerisinde etkinlik yapmalarına izin verilmeyeceği” ifadeleriyle alınacak önlem belirtilmiştir.

Aynı gün içerisinde topluluklara atılan başka bir mailde ise Medya Topluluğu’nun kapatıldığı bildirildi. Mezuniyet Töreni’nde özel güvenliklerin Rektör Verşan Kök’ü protesto eden öğrencilere uyguladığı şiddeti görüntüleyen ve bu sebeple de “Üniversitenin itibarını sarstıkları” gerekçesiyle askıya alınan ve ekipmanlarına el konulan Medya Topluluğu, gelen maille de kapatılmış oldu.

Son birkaç günde yaşananlar bize bir kez daha gösteriyor ki Verşan Kök’ün ODTÜ’de barınması dahi ODTÜ açısından sakıncalıdır. Her konuşmasında akademik işleyişin, bilimsel gelişmelerin önemine vurgu yapan Verşan Kök, söz konusu etkinliklerin olduğu binalardaki akademik işleyişi o kadar da önemsemiyor. Polisin girmesine en ufak bir itirazı dahi yok. Her ağzını açtığında ifade özgürlüğünden bahseden Verşan Kök, kendi öğrencilerinin düzenlediği etkinliklerin Valilik tarafından yasaklanmasına karşı söylediği tek bir söz yok.

“Resmi topluluk olmayan grupların yapacağı etkinliklere izin verilmeyeceği” ifadesi ise tek kelimeyle komik. İçerisinde bizim de bulunduğumuz pek çok gençlik örgütü ve topluluk üniversitemizde faaliyet yürütmektedir, yürütmeye de devam edecektir. Bu faaliyetler için zaten izin de almıyoruz zaten. ODTÜ’deki sosyal, siyasal ve kültürel yaşama katkıları oldukça fazla olan bu faaliyetleri engelleme cüreti bu yönetim için ancak haddini aşma ifadesiyle açıklanabilir.

Son olarak, Medya Topluluğu’nun yanındayız. Ekipmanlarına el konulan Medya Topluluğu, kamera gibi gerekli ekipmanları dayanışmayla temin etti. Üretime devam ediyor. Adeta Tayyip Erdoğan’ın muhalif medyaya karşı olan hazımsızlığıyla saldıran Verşan Kök’ün gayesi boşunadır. Medya Topluluğu yine dayanışmayla kampüsün nabzını tutmaya, özgürce üretmeye, çekmeye, yayınlamaya devam edecek.

Çok okunanlar

No Picture
Haberler

Kolektiflerden ulaşım zammına karşı metroda zincirli eylem

Ankara’da ulaşıma yapılan yüksek zammına ‘ulaşım zamları geri çekilsin’ kampanyasıyla karşılık veren Öğrenci Kolektifleri kampanyalarının üçüncü gününde metroda bir eylem gerçekleştirdiler. Ulaşım zammına tepkilerini dile getirmek için bugün kendilerini metro Devamı

No Picture
Haberler

Anadolu Üniversitesi’nde faşist saldırı

Bugün Anadolu Üniversitesi’nde saat 13:30 sularında “18 Mart Çanakkale şehitleri anması” adı altında bir etkinlik düzenleme bahanesiyle bildiri dağıtan faşist gruba öğrencilerin müdahalesiyle başlayan gerginlik sonrası polis kampusa girerek 74 Devamı

No Picture
Haberler

Öğrenci Kolektifleri, Başbakanlık önünde eylemdeydi

Öğrenci Kolektifleri harçlara karşı mücadelelerini sürdürüyor. Kolektifçiler bugün yaptıkları eylemde yıllardır yaya trafiğine dahi kapalı olan Başbakanlık Merkez Binası önüne yürüdüler.  “Hayal değil gerçek, eğitim parasız olacak!” “Teşekkür de pazarlık Devamı