Trakya Üniversitesi’nde 6 Milyon TL kayıp!

Sayıştay Denetim Raporu’na göre Trakya Üniversitesi’nde 6 milyon TL’nin nereye harcandığı belli değil. Üniversitelilerin sosyal, kültürel ve eğitim ihtiyaçları “para yok” bahanesiyle karşılanmazken, 6 milyon TL’nin ne yapıldığı henüz bilinmiyor

Trakya Üniversitesi’nde tüketilmediği halde tüketim nedeniyle kayıtlardan çıkarılan ilaç ve medikal malzemeler tespit edildi. Sayıştay Denetim Raporu’nda üniversitedeki bu kayıplar için, “malzeme hesabında kayıtlı ilaç ve tıbbi malzeme tutarlarının gerçeği yansıtmadığı” ifadesine yer verildi.

Sayıştay Raporu’nda belirtilen ilaç ve medikallerin tüketim gibi gösterildiği ve bu ilaçların toplam değerinin ise 6 milyon 611 bin 262 lira 72 kuruş olduğu belirtildi.

6 milyon TL yok ama ek ödeme var

Sayıştay’ın “Hesabın gerçeği yansıtmadığını ve harcama yetkilisinin kayıtların saydam ve erişebilirlik şekilde tutulması zorunluluğunu tam olarak yerine getirmediğini göstermekte.”  ifadelerini kullandığı raporda mevzuata aykırı ek ödeme yapıldığı da belirtildi.

Üniversiteliler istiyor, Rektörlük “para yok” diyor

Üniversite içerisinde hızla yayılan bu haber sonrasında üniversitelilerden tepkiler gelmeye başladı. Trakya Üniversitesi Rektörlüğü, üniversitenin en aktif topluluklarına; üniversitenin parasının olmadığını, ülkede ekonomik kriz olduğunu bahane ederek destekte bulunmuyor. Trakya Üniversitesi Rektörlüğü’nün 6 milyonluk harcamayı ne yaptığı, nereye aktardığı bilinmiyor.

Daha önce Çanakkale’ye gezi yapmak isteyen Arkeoloji Topluluğu’na ulaşım için servis vermeyen, üniversite içerisindeki hiçbir tiyatro topluluğuna gerekli desteği göstermeyen, Proje Topluluğu’nun ürettiği elektrikli aracın maliyetinin küçük bir miktarını karşılayan Trakya Üniversitesi Rektörlüğü; okulda bulunan çoğu toplulukla görüşme dahi yapmıyor. Bunun dışında yemekhane fiyatlarının 3 TL gibi yüksek bir rakamda olması üniversitelileri zorluyor.

Kolektif Basın Ekibi olarak Sayıştay’ın üniversitelere  dair denetim raporunu aktarmaya devam edeceğiz.

Kaynak: kolektifler.net

Çok okunanlar

No Picture
Haberler

Gül’ü protesto ettiler bursları kesildi

Gül’ün Ankara Üniversitesi ziyaretini protesto eden öğrencilerden üçünün bursu kesildi, dokuzu hakkında da disiplin soruşturması açıldı. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ü protesto, üniversiteli gençlere pahalıya patladı. Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi’nin 75. kuruluş Devamı