Üniversiteli Gazetesi’nin şubat sayısı çıktı: Geçinemeyenler yönetilemezler!

Üniversitelilerin kolektif emeğiyle hazırlanan Üniversiteli Gazetesi’nin 59. sayısı “Geçinemeyenler yönetilemezler!” manşetiyle çıktı

Gazetenin konu başlıkları şöyle:

Köşe yazılarında;

İstanbul Üniversitesi’nden Cihan Çiçek, “Tez-antitez, sonuç patates” başlığıyla ülke gündemini değerlendirerek yerel seçim sürecinde ortaya çıkan tabloyu aktarıyor.

Dokuz Eylül Üniversitesi’nden Emir Can Yıldırım, “Okumak için çalışmak istemiyoruz!” başlığıyla ekonomik krizin üniversitelilere yansımalarını ve okumak için çalışmak zorunda olma sorununu değiniyor.

Yeditepe Üniversitesi’nden Ayşenur Gürel, “1 Mark daha fazla” başlığıyla dünyadaki feminist grevleri yazıya döküyor.

Ankara Üniversitesi’nden Ninsu Arslan, “Organize sansür” başlığıyla, sinema yasasına dair eleştirileri kaleme alıyor.

Bilim sayfasında “Yapay zekalı yargıç” başlığıyla, yapay zekanın hukuk alanında kullanılmasını yazıyor.

Serbest Kürsü sayfasında “Masterchef Murat ve Reality’nin durumu” başlığıyla piyasa uyumlu hale getirilen televizyon programlarında oluşturulan tiplemeleri eleştirel bir bakış açısıyla yazıyor.

Kadın sayfasında “İstismarda istisna olmaz” başlığıyla, çocuk istismarına dair ortaya konulan politikaları değerlendiriyor.

Tarih sayfasında “Halk için halkla birlikte” başlığıyla, Fikri Sönmez belediyeciliği aktarılıyor.

Spor sayfasında, “Reisin takımı: Başakşehir FK” başlığıyla proje takımı olarak öne sürülen Başakşehir değerlendiriliyor.

Serbest Kürsü sayfasında “Bir ulaşım yöntemi olarak: Otostop” başlığıyla alternatif seyahat yöntemi değerlendiriliyor.

Eğlence sayfasında karikatürler ve bulmaca yer alıyor.

Atölye sayfasında, “Tek millet, tek lider, tek imparatorluk” başlığındaki Faşist diktatörlükler dönemi yazı dizisinin son yazısı bulunuyor.

Üniversiteli Gazetesi’ne ulaşmak için: gazete.universiteli@gmail.com

İlginizi çekebilir

Haberler

Hitit Üniversitesi’nden üniversitelilere ‘dövizleri bozdurun’ çağrısı

Tayyip Erdoğan’ın  “dolarları bozdurun” çağrısına Hitit Üniversitesi’nden cevap gecikmedi. Rektörlük, üniversite sitesinden  üniversitelilere dolarlarını bozdurma çağrısı yaptı    Tayyip Erdoğan’ın tüm ülkeyi ‘yastık altında saklı’ dolarları bozdurma çağrısına Çorum’da bulunan Hitit Üniversitesi destek verdi. Rektörlük üniversite sitesinden görsel hazırlayarak üniversitelilere ‘dolarları bozdurun’çağrısı yaptı.    

No Picture
Haberler

İzmir Öğrenci Kolektifleri, harçlara karşı sokakta

İzmir’de üniversiteliler harç zammına karşı sokaktaydı. Öğrenci Kolektifleri eylemde “Harçlara hayır, eğitim haktır” dedi. İzmir’de harç zammını protesto eden Öğrenci Kolektifleri, Hilton Oteli önünden başlayan ve AKP önünde bir basın açıklamasıyla sona eren bir eylem gerçekleştirdi. 50 öğrencinin katıldığı yürüyüş ve eylem sırasında ‘Harçlara hayır eğitim haktır”, “AKP dinle üniversitede bu harç tutmaz”, “AKP defol üniversiteler bizimdir’ sloganları atıldı. Öğrencilerden devamı▶

Haberler

Erdoğan’dan rektör atamaları: İTÜ’de Karaca yeniden rektör

15 Temmuz sonrası rektör atamaları devam ediyor. Tayyip Erdoğan içlerinde Fethullah Gülen’le bağlantısı olduğu söylenen İTÜ rektörü Mehmet Karaca’nın da olduğu 8 kişiyi rektör olarak atadı Darbe girişimi kapsamında üniversitelerde yürütülen soruşturmalar ve uzaklaştırmalarla yeniden yapılandırma sürüyor. Geçtiğimiz günlerde YÖK Başkanı Yekta Saraç Avrupa Üniversiteler Birliği’ne ve benzer kuruluşlara mektup yazarak “Tedbirler, üniversitelerin özerkliğinin korunması için” demişti. Üniversitelerin yeniden yapılandırılmasında YÖK’ün devamı▶

Üniversiteden

DTCF’de oturma eylemine bir destek de Hititoloji öğrencilerinden

DTCF’de Psikoloji ve Sosyoloji öğrencilerinin başlattığı oturma eylemine DTCF Hititoloji Bölümü öğrencilerinden destek geldi 686 no’lu KHK ile ihraç edilen akademisyenler için DTCF Psikoloji ve Sosyoloji bölümü öğrencilerinin 21 gündür devam ettirdikleri oturma eylemine DTCF Hititoloji bölümü öğrencilerinden destek geldi. DTCF Matbaa Cafe’den Orta Bahçe’ye doğru yürüyüşe geçen Hititoloji Bölümü öğrencileri “hattuşaş sizinle gurur duyuyor ve Dil-Tarih sizinle gurur duyuyor” devamı▶