Üniversiteyi çetelere teslim etmeyeceğiz!-Soner Türkyılmaz*

Eskişehir’de AKP Gençlik Kolları tarafından Barış İçin Akademisyenleri Hukuk Fakültesi’nde tehdit edilerek teşhir edilmeye çalışılmıştı. Öğrenci Kolektifleri Yürütme Kurulu Üyesi Soner Türkyılmaz’ın yaşananlara dair kaleme aldığı yazıyı sizlerle paylaşıyoruz:

 

Pazartesi günü Anadolu Üniversitesi Hukuk fakültesinde barış imzacısı akademisyenlerimizin kapısına tehdit içerikli bir afiş asılmış ve teşhir edilmeye çalışılmıştır. Bilmedikleri bir şey, barış akademisyenleri barış istedikleri ve toplumsal bilimi savundukları için zaten tam bir toplum mühendisliği çerçevesinde teşhir edilmeye çalışılmış hatta görevlerinden açığa alınmış ya da mesleklerinden tamamen ihraç edilmiştir. Ve buna karşı direnerek dayanışmayı büyüterek her yerde Barış Akademileri kurarak barışı ve bilimi savunmaktan vazgeçmemişlerdir. Pazartesi günü yapılan bu saldırı ise tamamen bu toplum mühendisliğinin ürünüdür.

Dün (Çarşamba ) ise AKP Gençlik Kolları tarafından bir açıklama yapıldı.(1)Açıklamada  “Arkadaşlarımız yanlış yaptı.” diyerek yapılan bu afiş üstlenilmiştir. Mağdur edebiyatını çok seven Ak Gençlik’in bu açıklamayı yapması ve biz yaptık demesinin sebebi herhalde AKP İl Gençlik Kolları ile Tepebaşı İlçe Gençlik Kolları arasındaki gerilimden kaynaklı kabul etmiştir. Ancak bu açıklama ile bu işin içerisinden çıkabileceğini düşünen AKP Gençlik Kolları yanılmaktadır.

Yapılan açıklamada Gençlik Kolları Başkanı “Asla hedef gösterme yoktu.” diyor. Daha önce çokça duyduğumuz bu cümlelerin sonucunda neler yaşandığı hala hafızamızda yerini koruyor. Sizlerin nasıl bir geleneğin sahibi olduğunuzu iyi biliyoruz. Meydanlarda emri ben verdim diyen bir katili alkışladığınızı biliyoruz, evladını kaybetmiş bir anneyi yuhaladığınızı unutmadık, aynı meydanlarda alevi diye hedef gösterip yuhaladığınız insanları da unutmadık. Hedef göstermek de linç kültürü de sizin geleneğinizde var. Ancak bizler bu üniversitede var oldukça ne kirli düşünceleriniz üniversiteden içeri girebilecek ne de hiç bir arkadaşımız, hocalarımız saldırılarınızla karşı karşıya gelecek.

Anadolu Üniversitesi Rektörlüğüne bu konuya ilişkin birkaç sorum olacak ;

1- Mesai saatleri dışında, fakülte kapılarının kapalı olduğu,giriş çıkışın özel güvenlik kontrolünde olduğu saatlerde AKP Gençlik Kolları üyeleri içeri girip o afişi nasıl yapıştırdı?

2- Tehdit içerikli bu afişin üzerindeki parmak izleri delil niteliğindeyken neden özel güvenlik tarafından tahrip edilerek parmak izlerine ulaşılamaz hale getirildi?

3-) Her fırsatta Üniversitelilere uygulanan soruşturma yöntemleri çetelere uygulayacaklar mı?

4-) Geçtiğimiz Bahar Döneminde Ali İsmail Korkmaz’ın silüetini karalayan çetelerle Akademisyenlere kirlice saldıran bu çeteler aynı kişiler mi?

5-)Her konuda açıklama yapan Anadolu Üniversitesi Rektörlüğü bu konuda açıklama yapmayacak mı? Eğer yapmazsa bu saldırı desteklemiş olmayacak mı?

Anadolu Üniversitesi’ni ve onunla birlikte hocalarımızı hedef gösteren AKP Gençlik Kollarını, cihatçı, gerici her unsuru son kez uyarıyoruz. Şunu aklınızdan çıkarmayın üniversitenin tarihi bilimin, aydınlanmanın tarihidir. Üniversitede akademisyenleri hedef gösteren katillere asla geçit vermeyeceğiz. Son uyarımızdır, AKP Gençlik Kolları “arkadaşlarımız yanlış yaptı.” diyor saldırdığınız barış akademisyenleri de saldırdığınız her ilerici devrimci öğrenci de şu andan itibaren sorumluluğumuzdadır.

Buradan bir söz verelim; üniversitenin aydın kimliği gereği her kim haksızlığa uğruyorsa onunla dayanışmayı, zulme direnenin yanında saf tutmaktan vazgeçmeyeceğiz. Biz yanlış yapmayacağız (2) hedef gösterdiğiniz hocalarımızın arkasında duracak, size gereken cevabı verecek üniversitemizden silip atacağız.

Anadolu Üniversitesi her ne olursa olsun bu saldırılar, cihatçılar ya da yandaşlarla değil, barışı savunan Akademisyenleriyle, bilimi üretenleri ile, nitelikli, ucuz ve sağlıklı beslenmek istiyoruz diyen boykotçuları ile, “Hazırlık Sınıfta Kalmayacak”  diyenlerle  ve ALİ İSMAİL KORKMAZ’LA anılacaktır.

Bu da böyle biline…

Anadolu Üniversitesi Öğrencisi

*Kolektif Yürütme Kurulu Üyesi 

 

(1)Eskişehir AKP Gençlik Kolları Başkanı’nın açıklaması: http://www.eskisehiryenigungazetesi.com.tr/gundem/arkadaslarimiz-yanlis-yapti-h18194.html

(2)Eskişehir Akp Gençlik kolları başkanını yapmış olduğu  açıklamda arkadaşlarının   “yanlış yaptığını” söylemişti.

 

İlginizi çekebilir

Yazılarımız

Çevre Kanunu’ndan doğaya kalan: Yağma ve talan – Pınar Elmas* (Üniversiteli Gazetesi)

Şehirlerin iyileştirilmesi inşaatları arttırmak, mega projeler yapmak ile gerçekleştirilemez. Nitelikli yaşam koşullarında, sağlıklı, temiz ve betonla kaplı olmayan şehirlerde yaşamak için ve en önemlisi nefes alabilmek için doğamıza ve kentlerimize sahip çıkma bilinci ile hareket edilmelidir 10 Aralık 2018 tarihinde resmî gazetede “Çevre Kanunu”, “İmar Kanunu” ve “Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi”ne ilişkin kanunlarla ilgili birtakım değişiklikler yayınlandı. Ocak 2019’da devamı▶

Haberler

Öğrenci Kolektifleri: “Üniversite Saray’a sığmaz! Demokratik üniversite için mücadeleye”

29 Ekim’de yayınlanan 675 sayılı KHK ile 1267 akademisyen ihraç edildi.  Rektörlük seçimleri kaldırıldı. İhraç edilen akademisyenler arasında Eğitim-Sen’li, sosyalist, solcu akademisyenler de mevcut. Üniversiteliler çıkarılan KHK ile akademisyenlerin  üniversiteden ihraç edilmesine karşı #üniversitesarayasığmaz hastagi ile twitter da buluşuyor   29 Ekim’de yayınlanan 675 sayılı KHK ile 1267 akademisyenin ihraç edilmesi ve Rektörlük seçimlerinin kaldırılmasına karşı Öğrenci Kolektifleri  açıklama yayınladı. Yayınlanan devamı▶

Haberler

Barış Akademisyenleri 2. duruşma için 27 Eylül’de Çağlayan’a çağırıyor

22 Nisan’da ilk duruşması görülen Barış için Akademisyenler davasının ikincisi 27 Eylül’de Çağlayan Adliyesi’nde. Barış Akademisyenleri arkadaşlarını yalnız bırakmamak ve beraat talep etmek için Çağlayan Adliyesi önüne çağrı yaptı Geçtiğimiz yıl sokağa çıkma yasakları ve katliamları protesto etmek için akademisyenler “Bu suça ortak olmayacağız” başlıklı bir bildiri yayınlamıştı. İktidar tarafından hedef tahtasına oturtulan bu bildiri ve akademisyenlerden dördü daha sonra devamı▶

Haberler

Eskişehir’de ifade özgürlüğünün bedeli : 914,5 TL

OHAL bahane edilerek ifade özgürlüğünün bedeli olarak verilen 914,5 TL para cezalarına ilişkin valinin aldığı kararlar hakkında suç duyurusunda bulunmak için adliyeye gelen üniversiteliler polis engeli ile karşılaştı Eskişehir de OHAL süreci ile birlikte sokağa çıkmanın ve ifade özgürlüğünün bedeli valilik tarafınca alınan kararlar doğrultusunda 914,5 TL. OHAL’e muhalefet kanunu bahane gösterilerek Öğrenci Kolektifleri’nden 25 kişiye yaklaşık 5 er tane devamı▶