Verşan ne söylese boş: ODTÜ, şenliğini istiyor, yapacak!

Verşan Kök, gazeteci Deniz Zeyrek’e gönderdiği mesajda iptal etmeye çalıştığı ODTÜ Bahar Şenliği için “Ancak sonra bu grup LGBT, Marksist, Aşırı Sol, HDP gruplarla toplantı yapıp bu karardan vazgeçtiler. Tüm alanları istediler. İsteklerinin toplam maliyeti 1 milyonun (TL olsa gerek) üstünde. Traktör bile istediler. Hiçbir zaman yasakçı bir tutumumuz olmadı yönetimce. Bizler sizlerden daha fazla ODTÜ’lüyüz. Mesela ben 35 senedir ODTÜ’deyim. Neyin ne olduğunu herkes kadar bilirim. Bu arada daha önce de şenlik yapılmadı ODTÜ’de.” diyor.

ODTÜ’nün atanmış rektörü Verşan Kök

Bu dil bize hiç de yabancı değil. Her gün onlarca kanalın saatlerce gösterdiği Tayyip Erdoğan’ın ayrıştırıcı, kutuplaştırıcı dili, ODTÜ’ye atadığı kayyum aracılığıyla ODTÜ’de de yankılanıyor. Onlarca öğrenci topluluğunun, binlerce öğrencinin ortak arzuları marjinalleştirilmeye çalışılıyor. LGBTİ+, Marksist, solcu ya da HDP’li olmayı suç ilan ederek üzerindeki sorumluluğu atmaya ve öğrencilerin özgürce şenlik yapma isteğini çarpıtmaya çalışmaktadır Verşan Kök.

Tayyip Erdoğan’dan alışığız böyle manipülasyonlara ama bu karalamaya karşı çıkmaya da alışığız. Gönül rahatlığıyla da Verşan Kök’ün suçlu ilan etmeye çalıştığı kesimlerin şenlik isteyen onlarca topluluk, binlerce kişi arasında olduğunu söyleyelim. Ne kimsenin ötekileştirilmesine izin veririz ne şenliğimizden vaz geçeriz.

“Traktör bile istediler” diyor Verşan Kök. ODTÜ’nün sahip olduğu bir aracın öğrenciler için birkaç günlük istenmesinden daha doğal ne olabilir? Masraflardan bahsediyor Verşan Kök. Faaliyet raporunda yayınlanan 10 milyon TL’nin üzerinde “tanımlanmayan gideri” tanımlamayan Verşan Kök sorun ediyor masrafları. Ayrıca yapılan onlarca destek açıklamasından sonra yapılan bu açıklama çoktan boşa düşmüştür.

“Bizler sizlerden daha fazla ODTÜ’lüyüz. Mesela ben 35 senedir ODTÜ’deyim” diyor Verşan Kök. ODTÜ’lü olmayı ODTÜ sınırları içerisinde bulunmak sanan kayyum rektöre bir kere daha hatırlatalım. ODTÜ, kültürüyle, geleneğiyle ODTÜ’dür. Bunca teamülü ihlal edip, kampüs kültürünün ölmesi için elinden geleni yapan, ODTÜ ormanını Melih Gökçe’in rant hırsına peşkeş çeken ve hatta karşısında gülen, bu kültürün en büyük parçalarından biri olan şenliği yasaklamaya çalışan Verşan Kök ODTÜ’lü değildir. Ancak Tayyip Erdoğan’ın ODTÜ’ye atadığı kayyum olabilir. Bir kere hatırlatalım: Verşan Kök ODTÜ’ye rektör olamaz!

Verşan Kök bilsin, yarın şenlik isteyen onlarca topluluk olarak Rektörlük önünde olacağız. 32 yıldır yapılan şenliğimizi yine öğrencilerin kendi istediği formatta olacak şekilde istiyoruz, Verşan Kök istese de istemese de yapacağız.

İlginizi çekebilir

Kategori Seçilmeyen!!!

Başkent Üniversitesi Öğrencileri: “Berkay’ı unutturmayacağız!”

Beşiktaş’ta yaşanan katliamda hayatını kaybeden Başkent Üniversitesi öğrencisi Berkay Akbaş’ı yüzlerce Başkent Üniversitesi öğrencisi andı Beşiktaş’ta Vodafone Arena Stadyumu’nda gerçekleşen patlamada onlarca insan hayatını kaybetti. Hayatını kaybedenler arasında Başkent Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencisi Berkay Akbaş da vardı. Berkay Akbaş için sıra arkadaşları kendi üniversitelerinde bir anma etkinliği düzenledi. “Bombalara alışmayacağız, Berkay’ı unutturmayacağız!” diyerek çardaklarda toplanan yüzlerce Başkent Üniversitesi öğrencisi Tıp devamı▶

Haberler

Çukurova Üniversitesi’nde ihraçlara karşı tek ses: “Geri dönecekler”

Çukurova Üniversitesi’nde akademisyenler ve üniversiteliler ihraç edilen akademisyenler için bir aradaydı Çukurova Üniversitesi’nde son KHK ile ihraç edilen İletişim ve Hukuk Fakültesi’nden 3 akademisyen için üniversiteliler  ve Eğitim Sen’in katılımıyla basın açıklaması gerçekleştirildi.  Akademisyenler açıklama sırasında geri döneceklerini, imzaladıkları bildirideki gibi barışı savunmaya devam edeceklerini dile getirdi.

Haberler

Yandaşlardan Saray’da ‘biat’ töreni

2016-2017 Yükseköğretim Akademik Yılı Açılış Töreni Saray’da gerçekleşti. Açılış töreninde konuşan Erdoğan, rektör seçimlerini görünüşte demokratik olarak niteleyerek YÖK’ün ve Cumhurbaşkanı’nın takdirinin de sıkıntıyı büyüttüğünü söyledi Tayyip Erdoğan, Saray’da düzenlenen 2016-2017 Yükseköğretim Akademik Yılı Açılış Töreni’nde konuştu. Yüksek Öğretim Sisteminde Türkiye’nin iyi bir model olduğunu söyleyen Erdoğan,“Üniversitesi olmayan il bırakmadık. 2002 yılında yaklaşık 16 bin olan uluslararası öğrenci sayımız bu devamı▶

Üniversiteden

Sorulara cevap vermekten kaçan Mahmut AK, protestoya yakalandı

2017-2018 akademik yılının ilk gününde İstanbul Üniversitesi’nin (İÜ) meşru olmayan Rektörü Mahmut Ak, soracakları sorulardan korktuğu Kolektifçileri engellemeye çalıştı. Üniversiteliler akademik yılın ilk gününde, rektör karşıtı ilk eylemi yaptı 18 Eylül itibari ile İstanbul Üniversitesi 2017-2018 akademik yılına başladı. İstanbul Üniversitesi “akademik yıl açılış etkinliği”  daha önceki yıllarda üniversitelerin açılmasından 3 ay sonra yapıyordu. İÜ’DE ÜNİVERSİTELİLER MAHMUT AK’IN KATILDIĞI AÇILIŞ devamı▶