Üniversiteliler “Okumuş İnsan Halkın Yanındadır” demeye devam ediyor.

Üniversiteliler 14 yıldır olduğu gibi bu yılda yılbaşında bir günü çocuklarla geçirdi. Çocuklarla eğlenceli vakit geçirip, onlara hediyeler verdi. Eğitim sisteminin günden güne anti bilimsel, gerici, cinsiyetçi ve ırkçı bir hal aldığı günlerde bir kez daha üniversitenin, akademinin aklını bir kez daha mahallere ve çocuklara taşıdı

Üniversiteliler 14 yıldır olduğu gibi bu yılda yılbaşında bir günü çocuklarla geçirdi. Çocuklarla eğlenceli vakit geçirip, onlara hediyeler verdi. Eğitim sisteminin günden güne anti bilimsel, gerici, cinsiyetçi ve ırkçı bir hal aldığı günlerde bir kez daha üniversitenin, akademinin aklını bir kez daha mahallere ve çocuklara taşıdı. Memleketin bir çok yerinde çocuklarla buluşan üniversiteliler yaptıkları etkinliklerle çocuklarla eğlenceli saatler geçirdi.

Ankara

Üniversiteliler Ankara’da Okumuş İnsan Halkın Yanındadır kampanyası dahilinde Mamak’ta çocuklarla buluştu. Mahalle mahalle, sokak sokak gezerek çocuklara oyuncak ve kitap hediye edip, çocuk şenliğine davet etti. Üniversiteliler olarak Çocukların gülüşleriyle değişecek dünya diyerek yüz boyama, dans ve eğlenceli oyunlarla yılbaşı çocuk şenliğini gerçekleştirdi.

Edirne

Üniversiteliler Edirne’de Okumuş İnsan Halkın Yanındadır kampanyası kapsamında bu sene Kaleiçi’nde çocukara yılbaşı şenliği yaptık. Üniversitelilerin özverisi ile hazırlanan şenlik 27 Aralık günü saat 15.00 ile 18.00 saatlerinde Dr. Fatma Şakir Memik Kadın Merkezi’nde çocuklarla buluştu.


Animasyon ekibi yüz boyama yaptı ve balonlar dağıttı. Oyun ekibi ve palyaçolarla oyunlar oynadı. Kreş ekibi küçük çocuklar için kreş alanı kurdu. Dans ekibi çocuklara dans öğretti. Sonrasında dayanışma usulü topladığımız oyuncakları ve kitapları çocuklara hediye etti.

Eskişehir

Öğrenci Kolektifleri yeni yılda çocuklarla buluştuğu ve oyuncak dağıttığı gelenekselleşen etkinliği ile bu yıl Gültepe mahallesinde çocuklarla buluştu.


Yerelde 14 yıllık bir süreci arkasında bırakan “Okumuş İnsan Halkın Yanındadır.” kampanyası aynı heyecan ve gelişen etkinleriyle devam ediyor.

İzmir

Üniversiteliler Akhisar Hacıishak mahallesine yakın olan belediye park sinema salonunda buluştu. Önce tanışma oyunları oynandı. Daha sonra Grinç adlı çocuk animasyon film gösterimi yapıldı. Filmin ardından yüz boyama yapıldı yüz boyama bittikten sonra üniversiteliler tarafından konser verildi ve en son hediye dağıtımı yapıldı.

İstanbul

Bu sene İstanbul’da ki üniversiteliler “Okumuş İnsan Halkın Yanındadır” kampanyası kapsamında Esenyurt’ta çocuk şenliğinde buluştu. Sabahın erken saatlerinide yan yana gelen üniversiteliler son hazırlıklarını yaparak mahalledeki çocukları bekledi. Çocukların gelmesiyle başlayan şenlik yüz boyaması, dans, dünyanın oluşumu belgeseli, tiyatro devam etti. Hediye dağıtımıyla son buldu.

İlginizi çekebilir

Haberler

Milyarlık Üniversite yıllardır süren tuvalet kağıdı problemini çözemiyor

Bütçesi 1 milyar 82 milyon olan İstanbul Üniversitesi Merkez Kampüs’de üniversiteliler yıllardır var olan tuvalet sorununa çözüm üretti Bütçesi 1 milyar 82 milyon olan İstanbul Üniversitesi Merkez Kampüs’de üniversiteliler yıllardır var olan tuvalet sorununa çözüm üretti. Üniversiteliler tuvaletlerin girişine ‘Dayanışma Kutusu’ yaptı. Dayanışma kutularının içine tuvalet kağıdı bırakan üniversiteliler, kartonlara çeşitli mizansen içeren sözler yazdı. Üniversite yönetiminin tuvaletlere tuvalet kağıdı devamı▶

Yazılarımız

Türkiye A.Ş.’den üniversite A.Ş.’ye – Melda Karaoğlu* (Üniversiteli Gazetesi)

Üniversitenin tüm yönetsel yapısını gerici-faşist kadrolaşma ile ele geçirmeye çalışan AKP iktidarı ve üniversiteleri aile şirketine çeviren rektörler üniversitedeki bilimsel politik bilgi üretim hattını bulanıklaştırmaya çalışmaktadır. Üniversitelerde gericiliğin önü açılarak kültürel ve politik faaliyetlerin önü kesilmek istenmektedir Kadrolaşma sorunu, her dönem sorun teşkil eden gündemlerden birisi olmuştur. Herhangi bir devlet kurumunda işe alınacak kişilerin eş, dost, akraba ilişkisinden ya da devamı▶

Üniversiteden

Ertuğrul Karakaya katledilişinin 40. yılında anıldı

ODTÜ Mezunlar Derneğinin çağrısıyla Ertuğrul Karakaya, ODTÜ’de katledildiği yerde türkülerle anıldı ODTÜ Mezunlar Derneği’nin çağrısıyla ODTÜ mezunları ve öğrencileri Karakaya Kapısı olarak anılan A1 kapısında toplandı. Sloganlar eşliğinde başlayan anma, yapılan saygı duruşu ve basın açıklamasıyla devam etti. Basın açıklamasını okuyan ODTÜ Mezunlar Derneği Başkanı Seyhan Çamlıgüney, üniversitelerin aydınlanma misyonu gereği iktidarların hep hedefinde olduğunu, ancak üniversitenin bu baskı ve devamı▶

Ülkeden

Eskişehir’de TTB’nin yanındayız diyerek bildiri dağıtanların hepsi serbest

Barışı savunan TTB’ye yapılan operasyonlara karşı, Eskişehir’de “TTB’nin yanındayız” bildirisi dağıtırken gözaltına alınanların hepsi adli kontrol ile serbest bırakıldı Dün (31 Ocak) TTB’ye barışı savunduğu için yapılan operasyonlara karşı, Eskişehirliler “Savaşa hayır, barış hemen şimdi” diyerek Doktorlar Caddesi’nde bildiri dağıtımı yaptılar. Bildiri dağıtımı sırasında polis 5 Kolektifçi, 4 Halkevleri, 1 EMEP üyesi 10 kişiyi gözaltına aldı. Bugün(1 Şubat) gözaltına alınanlardan devamı▶