Üniversiteliler yılbaşı öncesi memleketin dört bir yanında çocuklarla bir araya geldi

12 senedir üniversiteliler tarafından sürdürülen ”Okumuş insan halkın yanındadır” kampanyası bu sene yine yılbaşı öncesi memleketin dört bir yanındaki çocuklara umut dağıttı

Üniversiteliler ”Okumuş insan halkın yanındadır” kampanyasında bu sene de yılbaşı öncesi memleketin dört bir yanında çocuklarla buluştu, film izletti, oyuncak ve umut dağıttı.

İstanbul

İstanbul’da üniversiteliler üç farklı yerde çocuklarla buluştu.

Okmeydanı

Üniversiteliler günlerdir ÖGB ve polisin tüm engellemelerine rağmen kampüslerde sıra arkadaşlarıyla beraber dayanışmayla topladıkları oyuncak ve kitapları Okmeydanı’nda çocuklarla buluşturdu. Yıldız Teknik Üniversitesi’nde gözaltına alındıktan iki sonra geri alınan, üzerinde “Okumuş İnsan Halkın Yanındadır” yazdığı için ÖGB tarafından kutusu “imha edilen” oyuncaklar olması gerektiği yere, çocuklara ulaştı.

Kirazlıtepe

Üniversiteliler Üsküdar’daki kentsel dönüşüm geçiren mahallelerden biri olan Kirazlıtepe’deydi. Mahalleye girilen ilk andan itibaren hissedilen kentsel dönüşümün çocuklar üzerinde bıraktığı kötü etki oldu.

Üniversiteliler 2.5 yıldır yapılan hukuksuz yıkımlar nedeniyle molozlar üzerinde oyun oynamak zorunda olan çocuklarla buluştu. İstanbul’un diğer semtlerindeki çocuklardan daha az oyun oynama şansı bulan Kirazlıtepeli çocukların mutsuzluğu son derece belli oluyordu. Mahallede kapı kapı dolaşarak oyuncak ve uçurtma dergisi dağıtan üniversiteliler sonrasında mahalledeki çocukların kolektif emeğiyle yaptığı “Moloz Kafe”de onlarla birlikte vakit geçirdi. Mahallede yaşayan çocukların aileleri yaşanan kentsel dönüşümden en çok çocukların zarar gördüğünü söyleyerek mahalleye gelen üniversitelilere teşekkür etti.Sarıyer/Dağevleri

Sarıyer/Dağevleri’nde çocuklarla buluşan üniversiteliler beraber oyunlar oynadı, eğlendi. Çocukların düşlerindeki gibi umut ve barış dolu bir yıl diledi.

Ankara

Ankara’da üniversiteliler “Özgürlük uçurtmaların iplerinde, uçurtmalar çocukların ellerinde” diyerek bozkırın bir köyüne çıkılan yolda Karahasanlı köyündeki çocuklarla oyunlar oynayıp, film izledi. Etkinlik sonunda çocuklara oyuncak dağıtıldı.

İzmir

İzmir’de üniversiteliler 2 haftalık hazırlık sürecinin ardından 6 aydır grevde olan ve sonunda haklarını kazanan Süperpak işçilerinin çocuklarıyla yılbaşı şenliğinde buluştu. Üniversitelilerin düzenlediği şenliğe katılan çocuklar Şubadap Çocuk ve Moyo Masal ile keyifli saatler geçirdi.

İzmir'de üniversiteliler 2 haftalık hazırlık sürecinin ardından 6 aydır grevde olan ve sonunda haklarını kazanan Süperpak işçilerinin çocuklarıyla yılbaşı şenliğinde buluştu. Üniversitelilerin düzenlediği şenliğe katılan Şubadap Çocuk ve Moyo Masal ile keyifli saatler geçiren çocuklardan kareler… "Özgürlük uçurtmaların iplerinde, uçurtmalar çocukların ellerinde"

Δημοσιεύτηκε από Öğrenci Kolektifleri στις Κυριακή, 30 Δεκεμβρίου 2018

Kocaeli

Üniversiteliler üniversitelilerden ve mahalleden topladıkları oyuncakları Derince Esentepe Mahallesi’ndeki çocuklarla buluşturdu. Çocuklarla beraber oyunlar oynayıp şarkılar söylediler.

Eskişehir

Üniversiteliler her yıl olduğu gibi bu sene de Gültepe Mahallesi’nde çocuklarla buluşup yeni yıla girmeden oyuncak ve hediyelerimizi dağıttı.

Adana

Polisin ve valiliğin tüm baskılarına rağmen ”Okumuş İnsan Halkın Yanındadır” kampanyası kapsamında üniversitenin aydınlığını memleketin her yanına taşımaya devam eden Adana ve Mersin’den üniversiteliler bu yıl da Ceyhan’ın Sarıbahçe köyündeydi. Çocuklarla ve köy halkıyla beraber bir yılbaşı şenliği düzenleyen üniversiteliler oyunlar oynadı, şiirler okudu, şarkılar söyledi. Geçen yaz okulunda yapılan “Okumuş İnsan Halkın Yanındadır Fidanlığı”na bu kez de şiir ağacı yapıldı.

Van

Van Çatak’taki bir köy okulunda üniversiteliler çocuklarla buluşup kitap okuma günü düzenledi. Çocuklara kırtasiye malzemesi ve kitap dağıtıldı.

İlginizi çekebilir

Haberler

Kocaeli’de umut çocukların ellerinde yeşeriyor

Kocaeli’de 2 mahallede Okumuş İnsan Halkın Yanındadır kampanyası başladı. Derince’de 2.haftasını tamamlarken Körfez’de ilk hafta dersi tanışma oyunları ile başladı Kocaeli Derince’de üniversiteliler çocuklarla buluşarak halkoyunları, eğlenceli bilim, çocuk hakları, origami vb.  dersleri gerçekleştirdi. Körfez’de ise üniversiteliler ilk gününde çocuklar buluştu. Küçük yaş grubu ile resim, yapboz dersleri yaparken büyük yaş grubu ile koro ve drama dersi ile başladı. Üniversiteliler devamı▶

Dünyadan

Fransa’da üniversiteliler boykotta

Fransa’da yaklaşık iki ay önce gündeme gelen Yeni Öğrenci Planı ve Vidal Yasası’na karşı öğrenciler bir ayı aşkın süredir üniversitelerde boykotta Üniversiteye başvuru süreci de dahil olmak üzere, harç ücretleri, staj anlaşmaları, lisans-yüksek lisans ders kredileri gibi birçok başlıkta öğrencilerin aleyhine değişikliklerin yer aldığı Yeni Öğrenci planı ve Vidal yasasına karşı Fransa’da  Öğrenci Sendikası önderliğinde üniversitelerde boykotta olan öğrenciler 22 devamı▶

Haberler

Trabzon’da Dr. Che’nin meslektaşları kahvaltıda buluşuyor

Trabzon’da KTÜ Sağlık Kolektif çağrısıyla üniversiteli sağlıkçılar kahvaltıda buluşuyor   “Doktor Che’nin izindeyiz” diyen üniversiteli sağlıkçılar meslektaşları ile kahvaltıda buluşacak. Bu yıl 7.si düzenlenen geleneksel kahvaltı etkinliğine halk için nitelikli ve ücretsiz sağlık talibinde bulunan, duyarlı tüm sağlık okuyan üniversiteliler davet edildi.   Geleneksel kahvaltı 8 Ekim cumartesi günü saat 12:00’da Mia Cafe de gerçekleşecek.

Haberler

Kocaeli’de hekim adaylarının dayanışma dersleri devam ediyor

Kocaeli’de hekim adaylarının geçtiğimiz haftalarda başladığı dayanışma derslerinde Prof. Dr. Cengiz Erçin’in Biyoloji’de Yaşam Biçimleri dersi hekim adaylarının yanındaydı  Kocaeli Tıp Öğrenci Kolu’nun çağrısıyla başlayan derse bu hafta akademisyenlerin ve üniversitelilerin katılımı büyüktü. Erçin hekim adayları ile gerçekleştirilen derste kanser hücresindeki değişim ve dönüşüm aşaması toplumlardaki faşizm ile bağdaştırarak şunları ekledi;  “Kötülüğün sıradanlığı durumuna değinilen derste  özellikle  tıpta  bir tümörde devamı▶