Yeni model AKP üniversiteleri: Hacamat müfredata girdi

AKP iktidarının üniversiteye olan düşmanlığı ve saldırıları bitmiyor. İktidara geldiği ilk günden beri akademiye olan saldırılarını artırarak devam ettiren AKP son olarak hacamatı yüksek lisans ve doktora müfredatına aldı

AKP üniversiteye olan saldırılarına bir yenisini daha ekledi.

Geçtiğimiz günlerde reçetelere hacamat, sülük ve kupa çekme gibi bilim dışı uygulamaların eklenmesiyle alakalı düzenleme yapan Sağlık Bakanlığı’nın ardından şimdi de hacamatı yüksek lisans ve doktora müfredatına ekledi. Söz konusu bilim dışı uygulamalar müfredata “Geleneksel ve tamamlayıcı tıp” adı altında müfredata sokuldu.


Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Rektörü Metin Doğan, üniversite içerisindeki ‘Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Merkezi’nde uygulamayla alakalı açıklama yaptı.


Rektör Doğan Türkiye’de yapılan bu uygulamaların “merdiven altı” denilen yerlerde işin uzmanı olamayan kişilerce yapıldığını belirten Doğan bu uygulamanın bu tür olayların önüne geçmek için hayata geçirildiğini söyledi.


Doğan, “ bu alanda Türkiye’deki ilk yüksek lisans ve doktora programı olacak. Ayrıca üniversitemizdeki Geleneksel Tıp Anabilim Dalı, bu alanda kadrolu istihdam eden ilk anabilim dalıdır” dedi.

Hacamat adı verilen bilim dışı tedavi yöntemi

Sponsor Emine Erdoğan!

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, geçen yıl “1. Uluslararası Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Kongresi” adı altında bir kongre düzenlemiş, kendisi de bu kongreye katımıştı. Kongreye ilahiyatçılar, avukatlar ayrıca hekimler de katılmıştı.

İlginizi çekebilir

Haberler

“Milli birliği(!)” bozduğu gerekçesi ile KYK’dan soruşturma!

İzmir Zübeyde Hanım KYK Kız Öğrenci Yurdu’nda “Milli birlik ve bütünlüğü bozmak” suçlaması ile Öğrenci Kolektifleri üyesine soruşturma açıldı Ege Üniversitesi içerisinde yer alan Zübeyde Hanım KYK Kız Öğrenci Yurdu’nda kalan öğrencisi Öğrenci Kolektifleri üyesine “Devlet büyüklerine hakaret, milli birlik ve bütünlüğü bozma” gerekçesi ile soruşturma başlatıldı. Açılan soruşturmada üniversitelinin, Yurt İdare İşletme Yönetmeliğinin 23.maddesinin 2.fıkrası (b) bendi “Devlet büyüklerine devamı▶

Haberler

Çukurova Üniversitesi’nde ihraçlara karşı tek ses: “Geri dönecekler”

Çukurova Üniversitesi’nde akademisyenler ve üniversiteliler ihraç edilen akademisyenler için bir aradaydı Çukurova Üniversitesi’nde son KHK ile ihraç edilen İletişim ve Hukuk Fakültesi’nden 3 akademisyen için üniversiteliler  ve Eğitim Sen’in katılımıyla basın açıklaması gerçekleştirildi.  Akademisyenler açıklama sırasında geri döneceklerini, imzaladıkları bildirideki gibi barışı savunmaya devam edeceklerini dile getirdi.

No Picture
Haberler

Üniversiteliler referanduma gidiyor

Öğrenci Kolektifleri’nin konuyla ilgili açıklamalarının tam metni: Hükümetin ve YÖK’ün üniversiteler üzerinden sürdürdükleri iktidar kavgasında YÖK’ün mü, AKP’nin mi, Rektörlerin mi; Bu Üniversite Kimin? “Üniversiteler ülke sorunları konusunda topluma önderlik etmeli. Kamuoyu oluşturmak üniversitenin görevi” “Üniversite sessiz olamaz ama tek görüşü değil bilimi temsil etmeli” “Hayatın içinden gelen ve yüklendiği misyonu, hayatın değişen koşulları ve toplumun beklentileri doğrultusunda şekillendiren üniversitelere, devamı▶

Haberler

Muğla’da 11 barış imzacısı akademisyeni süresiz uzaklaştırıldı

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi’nde 11 barış akademisyeni görevlerinden süresiz uzaklaştırıldı Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi’nde bulunan barış imzacısı 11 akademisyen hakkında ihraç talebi ile soruşturma başlatıldı. Geçtiğimiz sene ”Bu suça ortak olmayacağız” adlı bildiriye imza atan barış akademisyenleri MSKÜ yönetimi tarafından KHK hükümleri gerekçe gösterilerek süre belirtilmeksizin görevlerinden uzaklaştırıldı. Geçtiğimiz sene de soruşturma kapsamında akademisyenler 2 ay görevlerinden uzaklaştırılmıştı. Görevlerine geri dönen devamı▶