YTÜ Rektörü Bahri Şahin yandaşlıkta hız kesmiyor: Davutpaşa Kampüsü’ne Millet Bahçesi Projesi

Geçtiğimiz yıllarda Beşiktaş/Yıldız Kampüsünü külliye olarak kullanması için Tayyip Erdoğan’a peşkeş çeken Bahri Şahin, şimdi de Millet Bahçesi yapmak üzere gözünü Davutpaşa Kampüsüne dikti

Tayyip Erdoğan’dan Bilal Erdoğan’a neredeyse her ay en az bir AKP’linin gelip konuşma yaparak yol geçen hanına çevirdiği Yıldız Teknik Üniversitesi Davutpaşa Kongre Merkezi’nin de bulunduğu Davutpaşa Kampüsü’nün, Menzilci Rektör Bahri Şahin’in üstün çabalarıyla AKP’nin arka bahçesi dönüşme projesi duyuruldu. Davutpaşa Millet Bahçesi Projesini duyan üniversiteliler, projeye karşı imza kampanyası başlattı. Kampanyanın 5.000 imzayı aşması ve YTÜ Öğrenci Kolektifi’nin paylaştığı açık bildiriden sonra açıklama yapmak zorunda kalan rektörlük, tüm öğrencilere mail göndererek bilgilendirmede bulundu.

Yıldız Teknik Üniversitesi Öğrenci Kolektifi’nin açıklama metni:

“Geçtiğimiz yıllarda, restorasyon bahanesiyle fakülteleri taşıyan rektörlük ve “Yıldız Kampüsü’nü külliye yapacağız” sözleriyle Yıldız Kampüsü’nün bir kısmını işgal eden Erdoğan, şimdi de gözünü Davutpaşa Kampüsüne dikmiş bulunuyor.

Üniversite yönetimince de doğrulanan “Yıldız Teknik Üniversitesi Davutpaşa Millet Bahçesi” projesinin üniversite ve bilimle hiçbir alakası yoktur, kabul edilemez. Kampüs hayatını doğrudan etkileyecek olan proje, Davutpaşa Kampüsünü AKP’nin arka bahçesi haline getirmeyi hedefliyor. Proje, sadece peyzaj düzenlemesinden ibaret olmayıp bütün kampüs hayatını temelli değiştirecektir. Belli koşullarda belli ziyaretçilere açık olacağı söylenen “millet bahçesi” ile birlikte kampüse kimlerin hangi koşulda girebileceği ile ilgili bir bilgi verilmediğinden tamamen muğlaktır. Rektörlük bizlere hiçbir güven vermemektedir. Kampüsün bitmeyen yemekhane kuyruğundan, sonu gözükmeyen ring kuyruğuna kadar birçok sorunu varken rektör siyasi rant peşinde koşmaktadır.

Biz Yıldız Teknik Üniversitesi Öğrenci Kolektifi olarak üniversitemize açıktan yapılan bu saldırının karşısında olacağız, Davutpaşa Kampüsü’nün AKP’nin arka bahçesi olmasına izin vermeyeceğiz. Üniversite, üniversitelilerindir. Üniversite öğrencilerinin kendi aralarında imza kampanyası oluşturarak “Yıldız Teknik Üniversitesi’nde Millet Bahçesi İstemiyoruz” sözlerine kulak verin; Üniversite öğrencileri 2 yıl önce Yıldız Kampüsü’nü “Yıldız Külliye Olmayacak” sözleriyle savunarak sahip çıktıysa bugün de Davutpaşa Kampüsü’ne yapılan saldırıya karşı üniversitesine, kampüsüne sahip çıkacaktır.”

Rektörlüğün üniversitelilere gönderdiği bilgilendirme metninde ise özetle; Davutpaşa Kampüsünün tamamının değil, kampüsün içinde yer alan Go-Kart ve Otobüs Duraklarının bulunduğu bölgeye Millet Bahçesi yapılacağı, her zaman değil haftasonları belli saatlerde açık olacağı belirtildi. Rektörlüğün durumu geçiştirircesine yaptığı açıklama üniversitelileri ikna edemezken, öğrencilerin kafalarındaki kampüs yaşamı ve kampüs güvenliği gibi soru işaretleri belirsizliğini koruyor.

İlginizi çekebilir

Üniversiteden

İTÜ’de yurt öğrencilerinin boykotu kazanımla sonuçlandı

İTÜ’ye ait Vadi Yurtları’nın yakınında bulunan büfede yapılan zamlar ve büfe çalışanının öğrencilere karşı hakaretlerinden dolayı Vadi yurdu öğrencileri büfeyi boykot kararı aldı. Boykot kazanımla sonuçlandı İTÜ Vadi Yurtları’na en yakın olan büfede geçtiğimiz sene fiyatı 5 TL olan karışık makarnanın hiçbir gerekçe gösterilmeden 6 TL’ye zamlanmasıyla yurt öğrencilerinde itirazlar başlamıştı. Ardından bir yarıyıl aynı makarnanın 7 TL’ye çıktı. Ayrıca devamı▶

Üniversiteden

‘’Öğrenim hakkı engellenemez’’ diyen üniversiteliler eylem yasağını deldi

Boğaziçi Üniversitesi’nden tutuklanan üniversiteliler için Kadıköy Khalkedon’da yapılacak eylemi polis engelledi, üniversiteliler eylem yasağını delerek ‘’Öğrenim hakkı engellenemez’’ sloganıyla yürüdü Boğaziçi Üniversitesi’nde savaşa karşı barışın sesini yükselttikleri için ev baskınlarıyla gözaltına alınan ve sonrasında tutuklanan üniversiteliler için Kadıköy Khalkedon Meydanı’nda ‘’Eğitim hakkımızdan vazgeçmiyoruz.’’ sloganı ile eylem ve basın açıklaması yapmak için bir araya gelen üniversite öğrencileri polis ablukasıyla karşılaştı. Polis devamı▶

Üniversiteden

Ankara Üniversitesi öğrencileri ihraçları konuşmak için toplanıyor

Son çıkan KHK ile 72 akademisyenin ihraç edildiği Ankara Üniversitesi’nde üniversiteliler, ihraçları konuşmak için herkesi İLEF kantinine çağırıyor Son çıkan KHK ile 72 akademisyenin ihraç edildiği Ankara Üniversitesi’nde bölümler hatta fakülteler dahi işlevsiz hale geldi. Muhalif akademisyen kıyımının yaşandığı KHK’yı, ihraçları ve nelerin yapılabileceğini konuşmak için üniversiteliler, 8 Şubat Çarşamba saat 13.00’e İletişim Fakültesi kantinine çağrı yaptı.

Haberler

Trabzon’da üniversitelilerin nitelikli ulaşım mücadelesi sonuç verdi

Bölünmüş hat uygulaması kaldırıldı ve otobüs zamları geri çekildi Geçtiğimiz aylarda Trabzon’da belediyenin bölünmüş hat uygulamasına geçmesiyle birlikte ulaşım ücretlerinde %60’a varan gizli bir zam uygulanmıştı. Şoförleri ve yolcuları mağdur eden bu bölünmüş hat uygulamasına karşı ilk elden itiraz eden ve belediyenin halktan gizleyerek gerçekleştirdiği bu uygulamayı duyuran üniversiteliler oldu. Gizli zam oranının kamuoyuna duyurulması ve yolcuların bilgilendirmesi için KTÜ devamı▶