1 Mayıs – Profilaksi

Bizler Türkiye’nin dört bir yanındaki sağlık öğrencileriyiz. Kimimiz borç batağına sürüklenmiş, tıbbi malzemelerini temin edemeyen devlet üniversitelerinde; kimimiz milyar dolar maliyetli işletmeler haline gelmiş özel üniversitelerde; gelecekte yaşatma gayesiyle çalışıyor, emek veriyoruz. Fakat böylesi zorlu çalıştığımız salgın günlerinde bile emeğimizin karşılığını alamadığımızı görüyor; iyi bir hekim, eczacı, hemşire, ebe olma şevkimizi yitiriyoruz . Bu nedenle 1 Mayıs İşçi ve Emekçi Bayramı’nda, birlik, dayanışma ve haksızlıklarla mücadele gününde taleplerimizi yükseltmek istiyoruz.

Sağlık çalışanlarının canla başla çalıştığı salgın günlerinde bile ihtiyaçları ve sıkıntıları görmezden geliniyor. Yeterli dezenfeksiyonu sağlanmayan hastanelerde, koruyucu ekipman eksikliğinde yaşamaya ve yaşatmaya çalışıyorlar. AKP’liler evlerinde istedikleri zaman kendilerine test uygularken sağlık çalışanlarına yeterli test uygulanmıyor. Dolayısıyla resmi rakamlara göre 7428 sağlık çalışanımızın enfekte olmasının hesabını soruyoruz. Hukuksuz KHK’lar ile meslekleri elinden alınan, özel hastanelerde ücretsiz izne ayrılmak zorunda bırakılan meslektaşlarımızın hesabını soruyoruz. Sağlık çalışanlarının emeğini yok sayan döner sermaye ve ücretlendirme yöntemleri ile taşeronlaştırılmak istemiyoruz. AKP hükümeti tarafından liyakat gözetilmeden atamalar yapılırken, biz yeni mezunlar atama beklemek istemiyoruz.

Bugün, sağlıkçılar için sağlıkta şiddet yasası çıktı diyorlar. KTÜ Tıp Fakültesi Farabi Hastanesi’nde mesleğini yapmaya çalışırken oksijen tüpüyle kovalanan doktor “Benim yaşadığım şok, ifade vermem şahsın gözaltı süresinden uzun sürdü.” demişti ve şahıs serbest bırakılmıştı. Yine İstanbul’da filyasyon ekibinde görevli 3 sağlık çalışanı sokak ortasında saldırıya uğramıştı. Dolayısıyla sağlıkta şiddet yasasının uygulanmadığı koşullarda sağlıkçıların güvende hissetmesi mümkün değil.

Bu nedenle birliğe, dayanışmaya ve haksızlıklarla mücadeleye en çok ihtiyacımız olan bu 1 Mayıs’ta da eşit-nitelikli-ücretsiz sağlık hizmetlerinin uygulandığı, salgınsız ve sömürüsüz bir dünya için mücadelemize devam ediyoruz!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir