Kıbrıs’ta öğrenci olmak

Kıbrıs.. Kıbrıs… deniziyle güneşiyle tatilciler için tam bir cennet bölge. Peki havasını, suyunu bu kadar övdüğümüz ülkede okumak nasıldır? Acaba oradaki öğrenciler düşündüğümüz gibi 7/24 tatil mi yapıyorlar? Yoksa işler biraz daha mı farklı onlar için?

Söze şöyle başlayalım Kıbrıs’ta öğrenci olmak maalesef düşünüldüğü kadar kolay değil. Sonuçta Kıbrıs’a da kış geliyor. Maalesef bütün öğrenciler son model arabayla, baba parasıyla günlerini gün etmiyorlar.. En azından hatırı sayılır bir kısmı. Ailesine yük olmamak için orada burada çalışan işçi sınıfı öğrenci arkadaşlarımız da az değil, hepsine selam olsun.

Cennet mekanımızın öğrencileri üzdüğü, sorun çıkardığı bir takım durumlar mevcut. Mesela m ile başlayan t ile biten bir durum. Kıbrıs’ta yaşayan arkadaşlarım bildi. Muhaceret. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin daha geçen yıl çıkardığı (en azından Türkiye’li öğrencilere yeni çıkardı diyelim) bir tür oturma izni. Hem maddi hem psikolojik olarak öğrencileri -ve sadece öğrencileri- yoran bir izin. İlk önce siteye kayıt oluyorsunuz sonra istenilen sağlık belgelerini (o kadar çoklar ki ben bile unuttum) tamamlıyorsunuz. Daha sonra eğer belgeleri Türkiye’den almışsanız onları onaylatıyorsunuz, üstüne bir miktar para ödüyorsunuz ( Miktar her yıl sebebi mantıklı gelmeyecek şekilde artıyor), sonra bunlar onaylanıyor ve bir belge çıkıyor. O belgeyle ülkeden sorunsuz çıkıyorsunuz. Diyelim ki muhaceret için özel bastırılan belgeyi değil sitesinden kendiniz çıkarttınız bu belgeyi. Pasaport polisine kaldı şansınız. Kendi sitesinden çıkartmış olmanıza rağmen sizi ‘word’den’ çıkartmayla suçlayabilir ve ya hiçbir sorun olmadan çıkış yapmanıza izin verebilir. Dediğim gibi polise kaldı şansınız.Diğer bir yandan diyelim ki hiç muhaceret yaptırmadınız, o zaman sıçtınız! Muhaceret yaptırmadığınız her gün için ülkeden çıkışta +100 TL ödemeniz gerekiyor. Ha bir de artık öğrencilere kimlikle giriş yasak pasaportla girmen lazım. Bu da demek oluyor ki Hoşça kal Yunanistan, Hoşça kal Güney Kıbrıs ve hoşça kal bazı diğer ülkeler. Çünkü pasaportuna Kuzey Kıbrıs damgası yersen almazlar seni ülkelerine. Çünkü tanımıyorlar. Allah’ım sen orada okuyan öğrencilere sabır ver dediğini duyar gibiyim. Teşekkür ederiz ,buna çok ihtiyacımız var! Hele ki şu Korona döneminde Kıbrıs’ta kalan bir avuç öğrenci olarak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir