Öğrenci Kolektifleri’nin Özellikleri

Öğrenci Kolektifleri çalışmalarını yürütürken hayalindeki üniversitenin ve dünyanın güncel modellerini bugünün mücadelesinde yaratır. Üniversitelilerin karar mekanizmalarına rahatça katılabildiği, sorgulama yapabildiği, ürettiği, özgürleştirici bir hareket biçimi tarif eder. Kolektif tüm üniversitelilerin örgütü olmakla beraber içinde ırkçı, gerici, faşist, cinsiyetçi fikirlere sahip kişileri barındırmaz. Anti-faşist, Anti-gerici, Anti-emperyalist; eşit, parasız, bilimsel, anadilde eğitim ve özerk-demokratik bir üniversite arzusunda olan, emekten yana tüm üniversiteliler Kolektif’e katılabilir.

Öğrenci Kolektifleri bağımsızdır

Öğrenci kolektifleri bağımsız bir kitle örgütüdür. Tamamı üniversite öğrencilerinden oluşan Kolektif; hiçbir siyasi partinin-kuruluşun- örgütün alt ya da yan kolu değildir. Dolayısıyla hiçbir yapı Öğrenci Kolektifleri’nin işleyişine ya da karar mekanizmalarına müdahale edemez. Kolektifler kendi işleyişi ile ilgili kararları, kendi demokratik mekanizmalarında bağımsız olarak aldığı kararlarla belirler. Kolektifler halkın ve üniversitelilerin sorunları ve talepleri doğrultusunda diğer demokratik kitle örgütleriyle ve halk örgütleriyle dayanışma içinde hareket eder.

Öğrenci Kolektifleri meşrudur

Kolektifler meşruluğu yasallıkta aramaz. Kolektifler meşruluğu üniversitelilerin talepleri ve çıkarları doğrultusunda ele alır. Örneğin; AKP neoliberalizmi anayasal güvence altına almaya çalışmaktadır. Neoliberal program dahilinde eğitimin paralılaşması da yasal güvence altına alınacaktır. Bu durumda parasız eğitim istemek bunun için eylemler yapmak meşru olmaktan çıkacak mıdır? Kolektiflerin buna cevabı elbette HAYIR. Kolektifler talepleri ve faaliyetleri konusunda meşruluğunu yasalara uygunlukta değil, haklılığında arar. AKP’nin doğruları ile Kolektif’in doğruları taban tabana karşıttır. Ancak Kolektifleri doğruları tüm üniversitelilerin ortak doğrularıdır. Bu yüzden Kolektifler gücünü meşruluğundan alır.

Çok okunanlar

No Picture
Haberler

ODTÜ’lüler belediye önünde Gökçek’i bekliyor

ODTÜ’yü yıkma tehdidinde bulunan, Ankaralılara zehirli suları içiren, ulaşıma ve doğalgaza yaptığı zamlarla üniversitelilerin ve Ankaralıların yaşamını çekilmez hale getiren Gökçek’e karşı ODTÜ öğrencileri Büyükşehir Belediyesi önünde oturma eylemine başladılar. Devamı

No Picture
Haberler

4. Kolektif Yaz Kampı sona erdi

Öğrenci Kolektifleri’nin bu sene dördüncüsü düzenlenen gençlik kampı 10-16 Temmuz’da Balıkesir/Zeytinli’de gerçekleşti. 20’yi aşkın il ve 40’ı aşkın üniversiteden katılım gösteren Öğrenci Kolektifleri üyeleri kamp alanında paylaşım, eşitlik, yaratıcılık ve Devamı