1968 Fransa Futbol Federasyonu İşgali: ”Futbol futbolcularındır!” – Sedat Çakmak* (Üniversiteli Gazetesi)

Batı Avrupa’nın en kötü muameleye maruz kalan futbolcuları olan Fransız futbolcularının dertleri vardı. Futbolun oyunculardan ve taraftarlardan koptuğunu ve kâra hizmet ettiğini beyan edip bu durumun düzeltilmesi gerektiğini ifade ediyorlardı. Bu taleplerle greve başlayan Fontaine ve arkadaşları 1968 Mayıs’ında Fransa Futbol Federasyonu’nu işgale giriştiler

1968 baharı Fransa ve tüm bir kıta için başka bir dünyanın mümkün olduğunu anlatan bir zaman dilimiydi. Milyonlarca işçi greve gitmiş, öğrenciler üniversiteleri işgal etmiş, Fransa cumhurbaşkanı ülkeden kaçmış ve Fransa devrimin eşiğine gelmişti.

Öncelikle 1968’deki isyanın nasıl ortaya çıktığına değinelim. Daha sonrasında asıl konumuza gelelim. İsyan 68 Mayıs’ında bir öğrenci hareketi olarak başladı. Üniversite öğrencileri, yeni kurulan ve Fransa yükseköğrenimine yeni bir soluk getirmesi beklenen üniversitelerin beklentileri kesinlikle karşılayamadığını görünce direnişe geçtiler. 2 Mayıs’ta Nanterre, 3 Mayıs’ta Sorbonne, sonra da diğer üniversitelerin öğrencileri boykota katıldılar.

6 Mayıs günü Paris’te 20.000 öğrencinin katıldığı yürüyüşe polis saldırınca, barikatlar kurulmaya başlandı. Polisin bu baskısı üzerine lise öğrencileri de üniversitelilere katıldılar. 10 Mayıs’ta düzenlenen büyük yürüyüş polis saldırısıyla karşılaşınca, Paris sokaklarında sabaha dek süren çatışmalar yaşandı. Polisin bu sert ve ölçüsüz tutumu karşısında işçi sınıfı öğrencilere katılmaya başladı.

Tüm toplumsal kesimler bir şekilde sokaktayken bu dalgadan futbol emekçilerinin de etkilenmemesi olanaksızdı. 22 Mayıs 1968’de 9 milyon işçinin katıldığı devasa bir grev örgütlendi. Bu grev dünya işçi hareketlerinin o güne kadar gördüğü en yüksek katılımlı grevdi. Bu greve Fransa tarihinin gelmiş geçmiş en büyük golcülerinden, Dünya Kupası’nda altı maçta kaydettiği on üç gollük rekoru bugüne kadar kırılamayan Just Fontaine’in kurduğu Fransa Ulusal Profesyonel Futbolcular Sendikası da katılmıştı.

Batı Avrupa’nın en kötü muameleye maruz kalan futbolcuları olan Fransız futbolcularının dertleri vardı. Sömürülmek istemiyorlardı. Kendilerinin sahada verdiği mücadele üzerinden başkalarının para kazanmasını istemiyorlardı. Futbolun oyunculardan ve taraftarlardan koptuğunu ve kâra hizmet ettiğini beyan edip bu durumun düzeltilmesi gerektiğini ifade ediyorlardı. Bu taleplerle greve başlayan Fontaine ve arkadaşları 1968 Mayıs’ında Fransa Futbol Federasyonu’nu işgale giriştiler.

Paris Lena Meydanı’nda bulunan Fransa Futbol Federasyonu binasını işgal eden futbolcular binanın tepesine kızıl bayrak diktiler ve aşağıdaki bildiriyi yayınladılar:

“Bugün, tıpkı kendi fabrikalarını işgal eden işçiler ya da fakülte binalarını işgal eden öğrenciler gibi, Paris bölgesindeki muhtelif kulüplere mensup futbolcular olarak bizler de Fransız Futbol Federasyonu genel merkezini işgal etmeye karar verdik. Neden?

Amacımız, 600.000 Fransız futbolcuya ve onların dostlarına, onlara ait olan şeyi, futbolu geri vermek. Derdimiz, federasyonun başındaki piskoposların futbolculardan ve futbol dostlarından çalıp, spor dünyasının vurguncularının bencil çıkarlarına peşkeş çektikleri futbolu tekrar gerçek sahiplerinin kılmak.

(…) Artık, icra ettiğiniz sporun niteliğini muhafaza etmek ve aşağıdaki üç talebi yerine getirmek, siz futbolcuların, antrenörlerin, küçük kulüp yöneticilerinin, sayısız futbol taraftarının, öğrencilerin ve işçilerin eylemine bağlı:

1. (…) Futboldan kâr elde edenlerin ve futbolcuları horgörenlerin (600.000 futbolcunun kontrolündeki bir referandum aracılığıyla) derhal defedilmesi.

2. Futbolun, futboldaki çürümenin aslî sebebi olan patronların elindeki paranın vesayetinden kurtarılması.

3. Federasyon’un başındaki piskoposların asla dillendirmedikleri, devletin tüm diğer sporlarla birlikte futbola da eş ölçüde teşvik sağlaması.

Artık futbol sizindir; bu amaçla hepinizi tez elden, D’lena Bulvarı No: 60, Paris adresindeki Federasyon binasına çağırıyoruz; burası artık sizin evinizdir. Birleşik gücümüzle bu eylemi gerçekleştiren bizler, bir kez daha futbolu her zamanki gibi neşenin sporu kılacak, tüm işçilerin inşa etmeye başladıkları yarının dünyasına ait bir spor hâline getireceğiz. Herkes d’Lena Bulvarı No: 60’a!”

O dönemde, Miroir des Sports dışında daha çok sağ eğilimli olan spor basını bu olayı pek önemsemese de federasyon binasının balkonuna ”Futbol futbolcularındır” yazılı pankart asan futbolcuların bu eylemi ülke çapında ve futbol camiasında büyük ses getirdi. Altı gün süren bu direniş futbolcular lehine büyük kazanımlar getirdi.

1969’da Fransa Ulusal Profesyonel Futbolcular Sendikası ile Fransa Futbol Federasyonu arasında bir sözleşme imzalandı. Sonuç olarak sezon kısaltıldı, sözleşme rejimi değiştirildi, oyuncuların elini kolunu bağlayan ve büyük kulüpleri küçük kulüplere karşı avantajlı kılan uygulamalar kaldırıldı. Oyuncunun bütün kariyeri boyunca aynı kulübe ait olduğu modern kölelik biçimi aşıldı. 1968 Federasyon İşgali’yle kazanılan hakların birçoğundan bugün tüm dünyadaki, hatta Türkiye’deki futbolcular da yararlanmaktadır.

*Ankara Üniversitesi Öğrenci Kolektifi

İlginizi çekebilir

Üniversiteden

KOÜ Kolektif: “Üniversiteler bizimdir, çetelere bırakmayız!”

Kocaeli’de üst üste yaşanan polis, ÖGB ve faşist çete provokasyonlarına karşı KOÜ Kolektif bir açıklama yaptı Kocaeli Üniversitesi’nde son günlerde yaşanan polis, ÖGB ve faşist çetelerin provokasyona karşı Kocaeli Üniversitesi Öğrenci Kolektifi bir açıklama yaptı. Açıklamayı sizlerle paylaşıyoruz.   Üniversiteler bizimdir, çetelere bırakmayız! Darbe girişimi ile başlayan ve ardından OHAL ile devam eden süreç her türlü şiddet aygıtıyla toplumsal muhalefeti devamı▶

Haberler

İzmir’de binler “Hayır Tutuklanamaz” konserinde buluştu

İzmir’de binler hayır tutuklanamaz dayanışma konserinde buluştu. Birçok emek ve demokrasi örgütü ile Praksis ve İlkay Akkaya’nın katılımıyla Fuar Açık Hava Tiyatrosu’nda gerçekleşen dayanışma konserinde ‘hayır’ın sesi yükseldi 16 Nisan referandumunun gayri meşru sonuçları ülkenin dört bir yanında olduğu gibi İzmir’de de protesto edilmişti. İzmir’deki protestolar sırasında polis saldırısına uğrayan ve tutuklanan 7 ‘hayır’cı için 40’a yakın emek ve demokrasi devamı▶

Haberler

“101 akademisyeni ihraç eden Rektör İbiş, MİT’in ByLock’çular listesinde”

Üst düzey bir bürokrata göre MİT’in tespit ettiği ByLock kullanıcıları listesinde 672, 679 ve 686 sayılı KHK’lerle 101 barış akademisyenini ihraç eden Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erkan İbiş de bulunuyor Erkan İbiş, OHAL sürecini, ‘imzacı akademisyenleri cezalandırmak’ için kullanırken pek çok AKP’liyi bile rahatsız edecek ölçüde büyük bir tasfiyeye imza attı. 15 Temmuz’dan önce üniversitedeki öğretim üyelerine açtığı soruşturmalarla devamı▶

Haberler

Suruç gazisi Güneş’e yardım Valilik tarafından yasaklandı, uluslararası dayanışma başladı

Suruç Katliamı’nda ağır yaralanan 20 yaşındaki Güneş Erzurumluoğlu’nun tedavisi için düzenlenen yardım kampanyasına ‘terör örgütüne bağış’ iddiasıyla valilik tarafından izin verilmedi. Erzurumluoğlu, “İsviçre’deki hastanedeki tedavim yaklaşık yıllık 900 bin lira. Bu parayı ancak dayanışmayla toplayabilirdik. Devlet beni terör mağduru -gazi olarak dahi saymadı. Valilik ülkemde bağış toplanmasına dahi izin vermedi” dedi Suruç Katliamı’nda ağır yaralanan 20 yaşındaki Güneş Erzurumluoğlu, tekerlekli devamı▶